Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

free energy

Guest kronan

Recommended Posts

• Replies 451
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cand zic reflexie ma gandesc mai mult la conceptul de reflexie la schimbarea impedantei de pilda. Sa zicem ultrasunete prin mediu, la schimbarea densitatii si a vitezei de propagare, apare O REFLEXIE a semnalului initial. Si un front/val mecanic in domeniu acustic nu e raza, dar se reflecta. Era o vreme cand aveam idei d-astea zilnic :) Ca sa mai clarific din idee, interventia se face in comunicarea dintre 'magnet' (care intre timp devine o ferita controlata electronic pt. starea de solid state) bobina (sau solenoid) receptoare si consumator datorita limitarii acesteia in viteza (e drept ca e cea mai mare viteza posibila dar totusi :) )Si mai mi-a trecut ceva prin cutiuta azi. Sa dam o gaura in universul care n-are loc de el insusi si este in expansiune. Din aceasta gaura, avem energie nelimitata prin scurgerea universului in ea. Asta-i cam sf totusi :)

Hai ca asta m-a amuzat! Se pare ca avem sectiune umoristica pe forum :smt005

Toata lumea bine, zambitoare ? That's good :)Va dati seama ca presiunea universului este variabila ? Energie este peste tot. It's just a matter of imagination :)Se pare ca n-am cu cine sa dezbat ideea. Pasii inspre realizarea practica duc inspre un toroid in structura caruia se vor intampla lucrurile. Daca nu iese supraunitar (hihi) poate iese o sursa in comutatie performanta :)

Hai ca e din ce in ce mai bine!Normal ca nu ai cu cine sa dezbati pentru ca ideile tale sunt cam ca o ciorba, sari de la una la alta si lumea nu mai intelege nimic. Treaba cu Universul si presiunea variabila e grozava! De unde stii ca e variabila? Ai masurato? Si faptul ca exista energie peste tot cu ce ma incalzeste?PS. Incearca sa scrii pe romaneste, nu intro limba romano-americana :smt003 .

Hai ca e din ce in ce mai bine!

Normal ca nu ai cu cine sa dezbati pentru ca ideile tale sunt cam ca o ciorba, sari de la una la alta si lumea nu mai intelege nimic.

In sfarsit o parere cu care sunt de acord. Nici nu ma asteptam sa priceapa prea multi. Daca nu intelegeti un amarat de proces electromagnetic cum sa pricepeti o idee care il are ca ingredient ? :)

Treaba cu Universul si presiunea variabila e grozava! De unde stii ca e variabila? Ai masurato?

Nu eu. Altii inaintea mea.

Si faptul ca exista energie peste tot cu ce ma incalzeste?

Nici nu trebuie sa te incalzeasca.

PS. Incearca sa scrii pe romaneste, nu intro limba romano-americana :smt003 .

Ei las' ca sunteti baieti destepti :)

Deci nu stiti de ce n-ar merge ideea asta. De fapt, e si dificil de inteles. Cu atat mai mult cu cat e in stadiul de idee si nu un dispozitiv finalizat. Si posibilitatile sunt infinite in aceasta faza. Si inca ceva. Pt. a intelege o idee este necesar un background fertil pt. ea. Putine cresc in desert, nu ?
Guest sorin6

Problema nu e ideea din desert, sarmana, ci idiotii care isi fac veacul printre dune... :smt012 Am uitat sa precizez, dune cu posibilitati infinite si background fertil, caci ingrasat cu balegar natural din belsug, nu din ala cu "E"-uri... :yawinkle:Finalizeaza capodopera, eventual da-ti bacalaureatul intre timp, si revino sa ne extaziezi dupa aceea... Te asteptam cu nerabdare...

Problema nu e ideea din desert, sarmana, ci idiotii care isi fac veacul printre dune... :smt012 Am uitat sa precizez, dune cu posibilitati infinite si background fertil, caci ingrasat cu balegar natural din belsug, nu din ala cu "E"-uri... :yawinkle:Finalizeaza capodopera, eventual da-ti bacalaureatul intre timp, si revino sa ne extaziezi dupa aceea... Te asteptam cu nerabdare...

Cand o sa poti explica de ce nu merge ce-am propus eu sa vorbesti. Pana atunci, ciocu mic, da ? :)
Guest sorin6

Cand o sa poti explica de ce nu merge ce-am propus eu sa vorbesti. Pana atunci, ciocu mic, da ? :)

*Intreaba-ti profu' de fizica, coflingarule, iar "ciocu mic" sa-i zici la doamna ma-ta... :smt021

*Intreaba-ti profu' de fizica, coflingarule, iar "ciocu mic" sa-i zici la doamna ma-ta... :smt021
Ei hai ca nu trebuie sa ne coboram la atacuri la persoana, injuraturi si alte comportamente maneliste. Pune-ti capu' la contributie ca nu doare. Uite, imi retrag 'ciocu mic' sa nu te enervezi degeaba. Ramane insa dilema - de ce n-ar merge ?Update - de la toroid am ajuns la alta forma a mediului magnetic. Una in care sa am o lungime mai mare intr-un volum mic. Spira or smth. La 1ns vin cam 30cm, da ? (mate simpla). Deci la 1metru as avea cam 3ns pana ajunge campul la consumator. Cred ca as gasi niste componente cu care sa ma descurc in domeniul nanosec. Mai vedem, oricum, mai bine participati decat sa aruncati cu epitete aiurea.

AdrianI, din tastatura e usor, pune-ti ideile in practica si pe urma mai vorbim.

:) Pai pana sa pun in practica tre' sa mearga teoretic. Sau, sa am ceva despre care macar sa cred ca merita deranjul de a pune si mana. Cum am zis mai sus (am vazut mesajul dupa), evolueaza deocamdata forma materialului in care o sa incerc fenomenul (o conducta serpuita). Pare ca va functiona in perioade de ordinul ns.

Ramane insa dilema - de ce n-ar merge ?

Sigur ca merge. Doar asa se produce energie electrica pe scara larga, cu magneti care se invirt in fata unor bobine. Chestiile alea se numesc fie alternatoare fie dinamuri. Partea proasta este ca necesita energie mecanica pentru invirtirea magnetului.

Si aceasta energie e intotdeauna mai mare decat ceea ce scoti.

Vad ca teoretic te descurci, acum fa practic sa vedem daca e corecta teoria...

Tot n-ati inteles. Eu nu ma refer sa obtin iesire in timp ce misc magnetul. Ci dupa ce l-am oprit. Iese un val magnetic. Sa zicem ca produc o modificare a fluxului DT. Si opresc magnetul. Fluxul ramane constant la sursa. Si valul asta ajunge la receptor. El preia modificarea de flux DT (-pierderi) si face ce face cu ea pana se stabilizeaza sistemul. Energia consumata este pentru polarizarea atomica/moleculara langa magnet. Energia receptata este modul in care transform in putere acest DT. Unde intervine 'ideea' mea este in taierea feedbackului dintre comsumator si generator. Habarn-am daca are vreun sens ideea asta. Ce nu vad insa e 'unde e problema' si de ce n-ar iesi mai mult decat introduc. Stiu de 'supraunitar nu exista'. Eu nu sustin contrariul. Ma minunez insa de ce trebuie sa se intample cand generatorul nu stie ce face consumatorul. Partea frumoasa e ca se poate executa, daca gasesc undeva un 'turnator' de material magnetic pentru a putea intervenii in timpii astia de feedback.