Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

HiFi-ul si clasa D


Postări Recomandate

Le complica din mai multe puncte de vedere (situatii reale in cazul de fata), si simplifica filtrul de iesire.

Tocmai de aceea nu am abordat pina acum decit clasa D strict pentru bass.

Link spre comentariu

totusi impartirea pe mai multe benzi de frecventa,(5 cu tot cu subwoofer) asa cum am vazut acu vreo 5 ani la b&o e o idee teoretic buna.Ei au implementat asta cu niste integrate clasa d uzuale plus un dsp analog devices urias care faca toata magaria.Unde nu prea stau ei bine e constructia prea futurista a boxelor.Daca ar da naibii designurile alea klingoniene si ar aplica ce stiu ei in materie de procesare a sunetului la niste boxe care arata mai normal, dar fac ce trebuie, poate ca cheap class d ar avea deja niste fani si in zona hi-end.impartirea pe multe benzi de frecventa, chiar daca da dureri de cap celor care trebuie sa creeze filtrele active si boxa, rezolva majoritatea problemelor modulatorului pt ca fereastra de modulare fiind mai mica erorile de corectie ar trebui sa scada simtitor si chiar si filtrele de iesire ar fi mai usor de proiectat pt ca au de a face cu energii si spectre mai mici.Ramane doar proiectarea unei boxe cu patru cai plus subwoofer care cu ajutorul filtrului activ sa raspunda in faza.Ce nu prea inteleg eu la trendul actual este voice-ing-ul activ functie de camera de ascultare.Cand dsp-ul se apuca sa corecteze raspunsul camerei deja e prea mult.

Link spre comentariu

Din nefericire pentru NC  , acest subiect are alt scop , am evidentiat acest lucru inca de la inceput .

Daca doream scheme de amplificatoare clasa D , era simplu , foloseam Google , cuvinte cheie ( aici e o smecherie :) ) si gata . 

Scheme clasice ( care au  compromis notiunea de HiFi   ) erau simplu de gasit , cu o cautare chioara pe Google ,  treaba era rezolvata de mult . 

Eu doresc sa studiez in viitor doar ce tine de clasa D , nu variantele clasice .

Atasez o schema de etaj final clasa D de foarte buna calitate , absolut corespunzatoare cu standardul HiFI .

Eu totusi doresc ceva mai mult .

Schema propusa mai jos  este o schema Pro a celor de la Philips ( UcD )  din care a derivat probabil ( :) ) proiectul Ncore  , dar nu este cea mai performanta , versiunile ulterioare au suferit modificari de substanta  in sensul cresterii performantelor .

Pentru asta va trebui sa studiez si alte topologii de clasa D ... timp la dispozitie am suficient .

Nu e cazul sa va exprimati frustrarile , intocmai ca un user care nu a citit cu atentie scopul acestui subiect .

Editat de Victor
Link spre comentariu

Ce avantaje/dezavanataje rezulta din implemetarea unei scheme de comanda clasa D realizata cu componente discrete comparativ cu folosirea unor circuite integrate specializate??? Si nu ma refer la clasicul IR2110 ci la cele ceva mai evoluate...

 

P.S. Nu insinuez nimic si nici nu instig la vreo cearta sau altceva, intreb doar din pura curiozitate!

Link spre comentariu

Simplitatea si simetria comenzii.Evident ca schema de sus se poate imbunatati substantial la partea de "mos fet driver".Ceva cu driver de viteza, alimentare floating, bootstrap, etc.Insa pentru colegii ce vor sa experimenteze o clasa D le recomand un driver specializat IRS20*** selfoscillating.Nu trebuie insa sa isi faca iluzii ca "merge" cu orice mosfeti, cu miez galben recuperat din surse ATX defecte, pe post de tor pentru inductorul de la de iesire, ETC.Discutam de timpi de comutatie de zeci de nanosecunde, de deadtime de ordinul nanosecundelor, orice "abatere" putind fi fatala mos feturilor.Succes.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Eu am mai spus si o mai spun.Cind frecventa de lucru va ajunge sau depasi 2MHz (mosfeturile s-au dezvoltat logaritmic in ultimii ani) inductanta de iesire nu va depasi 3 maxim 4uH si intreg ansamblul filtrului trece jos de la iesire va incepe sa "taie" de undeva de la 100-150kHz, astfel incit sa nu introduca modificari de faza si nivel sub 35-45kHz, am spune ca DA!Insa atunci pierderile pe elementele comutatoare ar fi mari si nu ar mai fi justificat randamentul ce va scadea simtitor. 

 

Cu feedback-ul luat si/exclusiv dupa bobina se poate obtine un raspuns absolut liniar pana la 20khz si independent de variatia impedantei sarcinii, chiar si cu 20-30uh/1-2.2uf, cu Fosc 250khz auto-oscilant. Deci unde ar fi problema, atata timp cat nu vrem sa folosim doar forta bruta?

Editat de [i_unit]
Link spre comentariu

st

 

Simplitatea si simetria comenzii.

Evident ca schema de sus se poate imbunatati substantial la partea de "mos fet driver".
Ceva cu driver de viteza, alimentare floating, bootstrap, etc.
Insa pentru colegii ce vor sa experimenteze o clasa D le recomand un driver specializat IRS20*** selfoscillating.
Nu trebuie insa sa isi faca iluzii ca "merge" cu orice mosfeti, cu miez galben recuperat din surse ATX defecte, pe post de tor pentru inductorul de la de iesire, ETC.
Discutam de timpi de comutatie de zeci de nanosecunde, de deadtime de ordinul nanosecundelor, orice "abatere" putind fi fatala mos feturilor.
Succes.

 

Aici sunt perfect de acord cu tine, nu "merge" orice acolo, nici miezuri si nici finali MOS-FET, insa IRS-urile sunt foarte versatile si foarte interesante, permit o gramada de chestii si experimente.....

 

Eram curios daca a incercat cineva (ma refer la electronisti amatori in particular, nu vorbim de philips sau alte firme) sa implementeze un "driver" MOS-FET din componente discrete si o comparatie intre acesta si driverul specializat..... parerea mea este ca driverul specializat cam castiga detasat....

Link spre comentariu

Buna ziua dragi pretini si colegi, cu

10uH si 1uF in filtru si o frecv de oscilatie de maxim 550Khz (mai sus apare disipatie inutila si THD mai mare) feedback PRE+POSTFILTER dead time 10ns (cu mosfeti de foarte mare viteza si super usori 20-35nC , 1nF capacitate de intrare si sub 200pF capacitate de iesire) se obtin rezultate WOW :) si sa dau un pic si din casa......secretul sta si in bobina de iesire :) 

Link spre comentariu

Eu sint curios de ce niciunul dintre colegii care scriu in acest topic nu prezinta ce au realizat, cu masuratori REALE...Ceva gen cum va obisnuisem eu...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

In ceea ce ma priveste, nu prea am ce prezenta, la mine este vorba doar despre niste experimente deocamdata, nu este nimic concret care sa poata fi prezentat aici, eu sunt la inceput deocamdata in domeniul asta....

 

In momentul acesta este doar o adunatura de piese si fire.... iar masuratori, ce sa zic, inca nu am facut nici o poza....insa cu timpul voi pune si ceva poze cand se va concretiza ceva unitar....

 

Tocmai de aceea nici nu am precizat puterile obtinute si alte teste.... ce pot sa zic este ca eu nu am nici un merit, am adaptat note de amplicatii si scheme deja existente pentru nevoile mele, si implicit puteri mai mari. Deocamdata ma joc cu IRS2092 dupa schema asta:

 

post-223908-0-12872100-1470219842_thumb.jpg

 

modificata pentru tensiune de alimentare mai mare (+- 95V) si cu ceva etaj totem-pole, plus alte mici modificari, ce comanda doar o pereche de finali MOS-FET deocamdata....

 

Driverul in prezent lucreaza la 350kHz, am incercat si mai sus insa nu mi se pare sa aiba loc schimbari majore....

Editat de elektronu85
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări