Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest Boby

Cum pot trece de la schema electrica la cablaj in eagle

Recommended Posts

Guest Boby

Daca desenez schema electrica in eagle si dau switch to board imi apar toate traseele intortocheate si nu stiu cum sa fac sa aranjez traseele si in plus cum realizez autoroute automat in eagle si inca o intrebare , cum fac sa vad cum arata componentele pe placa de circuit imprimat adica componentele plantate , va multumesc cu stima Radu ! :smt006 [/b]

Am si eu cateva intrebari in legatura cu Eagle (sunt incepator in programul asta):Intrebari pt board:1. De unde setez dimensiunea boardului? Eu vad ca pot trage cu mouse-ul de patratul ala alb dar vreau sa-i scriu de la tastatura ce dimensiune sa aiba.2. De unde setez grosimea traseelor? Se poate seta distanta minima dintre ele?3. Am vazut in realitate la unele cablaje ca: in cazul in care 2 trasee s-ar intersecta, se foloseste o sarma pe deasupra cablajului (ca o piese normala doar ca e sarma obijnuita). Eagle stie de asa ceva? Are un buton "use si sarme pe deasupra"?4. Exista "aranjeaza piesele a.i. routarea sa fie cat mai simpla"? Eu intotdeauna asez piesele manual si p-orma ii dau sa routeze.Intrebari pt schematic:1. Ce fac daca nu gasesc in librarie o piesa cautata? O pot crea eu? Se pot adauga piese in librarie?2. Librarie se poate updata pe net?Cam astea ar fi nelamuririle mele...

Am si eu cateva intrebari in legatura cu Eagle (sunt incepator in programul asta):

Intrebari pt board:

1. De unde setez dimensiunea boardului? Eu vad ca pot trage cu mouse-ul de patratul ala alb dar vreau sa-i scriu de la tastatura ce dimensiune sa aiba.

cel mai bine folosesti functia GRID care se acceseaza de la VIEW, alegi ca DISPLAY sa fie ON si dai dimensiunile care le vrei

2. De unde setez grosimea traseelor? Se poate seta distanta minima dintre ele?

R: raspuns la http://www.niqro.lx.ro/cablaj0.htm si setarea care se modifica e WIDTH (e in inchi)

3. Am vazut in realitate la unele cablaje ca: in cazul in care 2 trasee s-ar intersecta, se foloseste o sarma pe deasupra cablajului (ca o piese normala doar ca e sarma obijnuita). Eagle stie de asa ceva? Are un buton "use si sarme pe deasupra"?

R: exista libraria JUMPER si ai mai multe modele, functie de lungimi, etc.

4. Exista "aranjeaza piesele a.i. routarea sa fie cat mai simpla"? Eu intotdeauna asez piesele manual si p-orma ii dau sa routeze.

aseaza-le manul ca-i mai bine

Intrebari pt schematic:

1. Ce fac daca nu gasesc in librarie o piesa cautata? O pot crea eu? Se pot adauga piese in librarie?

poti, vezi http://www.cadsoft.de + http://www.google.ro

2. Librarie se poate updata pe net?

R: http://www.cadsoft.de

PS: Eagle are HELP :yawinkle:

Nu prea inteleg nimic din tutorialu ala. Tot n-am inteles cum setez grosimea traseelor (nu stiu cum ai facut sa iti apara acolo locul unde setezi).N-am inteles nici cum fac cu jumperii. I-am gasit in librarie dar eu nu vreau sa-i pun manual. Vreau sa se puna singuri la rutare in caz ca e nevoie.

Guest demeter

niq_ro! am si eu o intrebare! Am vazut ca la toate cablajele tale pe care le-ai facut componentele sunt de alta culoare [galben] Eu nu gasesc optiunea aia!

niq_ro! am si eu o intrebare! Am vazut ca la toate cablajele tale pe care le-ai facut componentele sunt de alta culoare [galben] Eu nu gasesc optiunea aia!

ehh... e imaginea negata... e un print screen negat.. vezi http://www.niqro.lx.ro/smecherii_PC.htm

La realizarea unui pcb cate componente se pot monta?Am incercat un redresor care are 33 componente si dupa ce am pozitionat 2 nu ma lasa sa le mut pe celelalte.Varianta este softul Free.

eu tot varianta free folosesc si unele scheme au o carca de piese.... arhiveaza cele 2 fisiere si pune-le pe forum sa vedem despre ce-i vorba... e ceva in neregulaPS: banuiesc ca le muti in dreptunghi...

Am incercat si in dreptunghi si in afara.Poate din cauza win98 sunt erorile.Sau poate din cauza componentelor, condensatorii au 30mm diametrul exterior iar rezistentele au lungimea de 22mm.Daca boardul este limitat la 100x80mm atunci este clara treaba.

in primul rand ti-ai mutat dreptunghiul de lucru si ... piesele trebuie mutate in zona lui originala... si apoi ai piesele cam mari...

Am fost pe http://www.cadsoft.de/freeware.htm si pentru versiunea free are urmatoarele limitari:

- cablajul este de maxim 100 x 80 mm

- se poate realiza doar simplu placat sau dublu placat

- editorul pentru schema este doar pentru o pagina

Pentru majoritatea schemelor la care cablajul se incadreaza in dimensiuni este ok,

pentru cele care depasesc 10x8cm trebuie cumparata licenta. :axe:

Multumesc niq_ro pentru ajutor, trebuie sa redefinesc schema sa incapa.

vezi capsule de condensatori mai mici si rezistente in picioare :yawinkle:

Condensatorii sunt de 30 mm diametru iar rezistentele de 3w si lungimea de 18mm si trebuie sa aiba spatiu pentru racire, asa ca trebuie sa fie un cablaj mai spatios pentru o fiabilitate mai mare a montajului.

e o aiureala eagle trebuie sa aranjezi tu piesele parca mai simplu e sa proiectezi cablajul cu sprint layout 4.0.Si partea frumoasa la sprint layout este ca daca ai versiunea sparta poti sa printezi cablajul la scara 1.1 fara sa te chinui cu alte programe afurisite.