Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tv sport color Gold Star model:NR CL- 14F80 -Nu se memoreaza canalele

Guest PECSI STEFAN

Recommended Posts

Guest PECSI STEFAN

Buna tuturor!Am un televizor color,tip sport,CRT,cu diagonala de 32 cm,problema e ca nu memorează canalele,ii dau cautare automată,le cauta ,dar nu sta ,iese din post,nu se poate folosi numai prin scart, cu semnal audio -video.Are doua integrate Stv 2112B si Stv 6387B1/FLI.O fi careva dintre ele defect,ca fuge din bandă,nu stă?!Multumesc,anticipat!

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest PECSI STEFAN

Multumesc pentru ajutor,la Nei-ul postat anterior a fost usor,rezolvarea,dar poate si cu asta.L-am primit de la cineva,din cauza ca fugeau canalele.Dar acum am observat dupa ce fusese pe balcon,in căldura mare,vreo 4-5 luni,stau canalele care sint pe el.As vrea sa dau o cautare,cu o telecomanda Made for you,dar nu mai stiu codul,nu stiti oare voi,daca va rog frumos!Cred ca numai trebe recositorit contactele la tv-ul asta,mai ales la cele doua integrate,la procesor.Bobina CAF are,dar numai unul,prin calea comună,asta e un model mai nou,simplu.

• 1 month later...

Salut prieteni buni!Am pus o vreme deoparte acest televizor,acum am incercat zilele acestea sa invirt de bobina aceea CAF,parca are o pozitie unde nu iese din banda de tot,dar tot apare dupa citeva secunde un biriit, bineinteles cu sunet cu tot.Nu exista ceva metoda sa pui acolo la bobina ceva,si sa o fixeze frecventa?sau o fi din integrat,are si doua mai mici!N-ace-ti vreo idee?Va multumesc!

Eu nu as pune pentru nimic in lume superglue.

Ma rog, am oferit o metoda pentru cei care nu vor sa munceasca si sa invete electronica studiind forumul asta, care da "mura in gura" o multitudine de informatii, fara sa cumperi carti, sa mergi pe la scoli sa tocesti bancile, etc. Ci ei doar vor sa repare aparate.

Multumesc mult tuturor,poate ca ideea lui Iulian e buna,am incercat sa invirt încet,dar degeaba,tot incepe biriitul dupa o vreme,denunt la reparat,ca ma gîndeam asa,daca România trece pe digital,oricum numai prin scart o sa-l pot folosi,cu un decodor digital pe cablu,n-are rost ,sa -mi pierd vremea cu el.Se aude,ca si noi trecem din dcembrie,pe digitala,apoi nu stiu,daca e adevarat.