Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare amplificator casti


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Da, la mouser e mai scump transportul decat la digi-key, dar la ultimul aceleasi piese sunt mai scumpe. Depinde ce si cat cumperi.

La arrow e si mai scump transportul, preturile bune si poti gasi chestii mai vechi si mai rare pe stoc.

Link spre comentariu

Hai ca m-ati stirnit cu O2-ul asta.............

 

M-am uitat in parametri si, cel putin pt mine, numai doua integrate in paralel inseamna prea putin.

1 buc -> Minimum out impedante 150Ω 70mA

2 buc paralel -> 150Ω/2=75Ω 140mA

3 buc -> 150Ω/3=50Ω 210mA

4 buc -> 150Ω/4=37Ω 280mA

Castile uzuale au 32Ω. Sa nu-mi spuneti ca la un amplificator de casti SuperHiFi nu se pot folosi si casti uzuale.

Din punctul meu de vedere decit sa te complici cu o sursa stufoasa mai bine pui cite minim 4 operationali in paralel pt o capacitate rezonabila de curent la iesire.

Cu o capabilitate mai mare de curent la iesire se vor putea folosi si casti uzuale dar se va cistiga si la redarea BASS-ului.

 

Eu as pune minim 3 capsule / 6 operationali in paralel pe canal - pt o solutie ieftina iar daca nu conteaza pretul as merge pe LME49600 sau TPA6210.

 

OBS. pe paginile anterioare s-a amintit de LM49600 dar numele corect este LME49600.

Link spre comentariu

In afară de operaționale în paralel pentru o ieșire forțoasă în curent , trebuie și o sursă buna de alimentare , există o vorba online conform căreia " 60% din sunet este generat de sursa de alimentare " dar nimeni nu e profet în țara lui , așa că spor la " epic fail " .
O experiență constructivă negativă nu strică nimănui , în special când contează doar banii cheltuiți :) .

Editat de Shambala
Link spre comentariu

Žn afară de operaționale în paralel pentru o ieșire forțoasă în curent , trebuie și o sursă buna de alimentare , există o vorba online conform căreia " 60% din sunet este generat de sursa de alimentare " dar nimeni nu e profet în țara lui , așa că spor la " epic fail " .

O experiență constructivă negativă nu strică nimănui , în special când contează doar banii cheltuiți :) .

 

...................mai ales pt clasa A.............favorita audiofililor.

Link spre comentariu

Dolares, mersi, io nu-mi fac amplificator de casti. Am gasit un integrat amarat care are si amplificator si iesire de casti. Daca mai avea si corectie de ton era perfect.

Puterea e arhisuficienta pentru nevoile mele si culmea se aude exact ca un onkyo, nu pot sa fac diferenta, dar parca e putin peste. Cred ca o sa-l returnez pe onkyo, ca nu e asa de nemaipomenit cum se zice, din contra parca ar distorsiona sau face vreun clipping pe frecventele inalte, nu stiu sa explic tehnic, dar pur si simplu e obositor. Mult de tot sub Sony-ul pe care l-am incercat in iarna si despre care toti mi-au zis ca nu poate suna bine, toti de pe forum.

 

Urmeaza sa gasesc ceva piese mai de calitate, ceea ce nu-i usor si sa fac un cablaj corespunzator, lucru si mai greu. Modulul chinezesc pe care l-am testat suna foarte bine cu piesele cele mai ieftine posibil, nu am nici un fel de fass, pocnituri, bazaieli si nu l-am scos din priza de 4 luni de zile.

 

Asa cum zice si Victor, unicat sau nu, orice chestie facuta in regim de amator te va costa mult mai mult decat un produs complet luat din magazin, mai ales daca trebuie sa cumperi piesele.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări