Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare amplificator casti


Postări Recomandate

Buna dimineata

Un bun prieten si-a cumparat niste casti cu o impedanta de 150 ohmi. Placa de sunet nu suporta o impedanta asa de mare. Asa ca dorim sa construim un amplicator de casti care sa duca sarcina si sa se auda frumos si clar. Sa nu polueze sursa de semnal. De amorul tehnicii as incerca urmatorul proiect:

http://www.instructables.com/id/Class-A-Hybrid-Headphone-Amp/

Schema ar fi asta, de realizat e foarte usor. Dar ce performante are? 

 

Alte recomandari? Eventual tot ceva pe o tensiune de alimentare nesimtrica? Un proiect frumos ce ar incanta urechile chiar alimentat si simetric?

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator viobio

1 Pina nu construiesti montajul ,oricare ar fi schema,nu ai de unde sa stii ce rezultate sonice are.2 Tubul 12AU7/ECC82 functioneaza defectuos cu Ua 12V3 Schema este mai mult un experiment.4 Placa de sunet din calculator nu poate fi defectata ,daca folosesti casti de 150 ohmi,numai ca se va auzi "incet" in casti,placile de sunet au in general iesiri pt casti de 32..60 ohmi.5 Daca vreti un amplificator de casti cu tuburi,cautati o schema cu iesirea pe transformator.

post-176980-0-78412800-1469428872_thumb.jpg

Editat de viobio
Link spre comentariu
Vizitator viobio

O sa incerc schema si poate va fi ok?!?Stiam de treaba asta cu alimentarea, ce tensiune ar trebui sa fie totul in regula?Placa de sunet intra in protectie dupa un anumit timp Imi este putin peste mana un trafo de iesire.

Daca placa de sunet intra in protectie dupa un timp,inseamna ca este un model care are impedanta de iesire de 600 ohmi...1k,nu mai folosi castile ,risti sa strici placa de sunet.
Link spre comentariu

nu e mai potrivit a se muta subiectul in multimea vida?

Buna dimineata

Un bun prieten si-a cumparat niste casti cu o impedanta de 150 ohmi. Placa de sunet nu suporta o impedanta asa de mare. Asa ca dorim sa construim un amplicator de casti care sa duca sarcina si sa se auda frumos si clar. Sa nu polueze sursa de semnal. De amorul tehnicii as incerca urmatorul proiect:

http://www.instructables.com/id/Class-A-Hybrid-Headphone-Amp/

Schema ar fi asta, de realizat e foarte usor. Dar ce performante are? 

 

Alte recomandari? Eventual tot ceva pe o tensiune de alimentare nesimtrica? Un proiect frumos ce ar incanta urechile chiar alimentat si simetric?

eu zic ca un integrat lm4562 configurat pt un castig de 4...10x va fi absolut suficient pt ceea ce doresti...sunt o caruta de operationale pe piata care pot duce sarcina dvs.Cel mai celebru pt casti este njm4556.Mai ieftin si bun de atat nu exista.

Link spre comentariu

Buna dimineata

Un bun prieten si-a cumparat niste casti cu o impedanta de 150 ohmi. Placa de sunet nu suporta o impedanta asa de mare. Asa ca dorim sa construim un amplicator de casti care sa duca sarcina si sa se auda frumos si clar. Sa nu polueze sursa de semnal. De amorul tehnicii as incerca urmatorul proiect:

http://www.instructables.com/id/Class-A-Hybrid-Headphone-Amp/

Schema ar fi asta, de realizat e foarte usor. Dar ce performante are? 

 

Alte recomandari? Eventual tot ceva pe o tensiune de alimentare nesimtrica? Un proiect frumos ce ar incanta urechile chiar alimentat si simetric?

 

Parerea mea ?!? Acea schema este numai un experiment de facut pt cei ce au timp de pierdut. 

Tubul nu merge bine la tensiunea aia iar tot sunetul de "lampa" este stricat de "improvizatia" aia de etaj de iesire. Acel etaj de iesire este perfect functional dar nu poti sa ai pretentii de audiofil de la el.

 

Recomandarea mea pt un amplificator de casti este integratul asta: http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tpa6120a2.pdf 

Vorbesc in perfecta cunostinta de cauza pt ca am folosit in DAC-ul meu si am alimentat de acolo si boxe de 8 Ω pt teste si suna foarte bine si pe boxe (la volum mic binenteles).

Link spre comentariu

Multumesc de recomandari. Am mai citit si primit aceleasi pareri privind schema amintita in primul post.

Majoritatea amplificatoarelor pt casti suporta impedante mai mici, dar o sa studiez si o sa fac o schema din cele recomandate.

 

Ceva ce am mai vazut si este accesibil dpdv piese ar mai fi http://sound.westhost.com/project113.htm Dar din ce am inteles are un gain foarte mare si nu e necesar.

Link spre comentariu

Multumesc de recomandari. Am mai citit si primit aceleasi pareri privind schema amintita in primul post.

Majoritatea amplificatoarelor pt casti suporta impedante mai mici, dar o sa studiez si o sa fac o schema din cele recomandate.

 

Ceva ce am mai vazut si este accesibil dpdv piese ar mai fi http://sound.westhost.com/project113.htm Dar din ce am inteles are un gain foarte mare si nu e necesar.

 

Pt 150Ω eu zic ca-i prea stufoasa. Poti gasi operationali care sa poata comanda direct castile astea de 150Ω.

Link spre comentariu

electronunervos, tu ai observat ce slew rate are integratul sugerat de sesebe ?

Daca nu stii la ce foloseste - acustic vorbind, cauta in posturile lui mai vechi, ca explica.

Abia o astfel de schema merita incercata.

Sau, daca nu vrei smd, poti incerca un preu cu LME49600.

Editat de shambala
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări