Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Pareri despre Autotek SS1500.1D

Recommended Posts

Salut, vreau sa achizitionez un amplificator Autotek SS1500.1D , pe el se gaseste sigla Crunch , pretul este unul bunicel, dar sunt  in dubii cu puterea lui reala.Producatorul zice ca ar avea 1500w rms x 1ohm, 1100 rms x 2 ohmi iar in 4 ohmi 500w rms parca, pe mine ma intereseaza sa-l folosesc in 2 ohmi.Stiu ca nu are cum sa aiba 1500rms intr-un ohm ,chiar daca e el clasa D si are eficienta mai mare , are 2 sigurante de 50A , deci un consum de maxim 100A x 14.4V = 1440w care poate el sa ii consume maxim, si daca el consuma 1400 maxim , de unde sa scoata 1500 ? Totusi ma gandesc cam ce putere reala ar avea pe 2 ohmi, asta ma intereseaza cel mai mult, stiu ca ar trebui masurat dar nu am posibilitatea si am postat sa vad ce pareri mai primesc.

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Am avut ceva de 580w rms si desi la inceput imi pareau multi, dupa ce m-am obsinuit am dorit mai mult.Totusi daca acel amplificator nu are puterea reala scrisa in manual ....adica 1500w rms pe 1 ohm, [nu are sigur], care sunt sansele sa aiba 1100 rms pe 2 ohmi cat scrie in manual ?Am vandut amplificatorul care il aveam si acum vreau sa fac upgrade la acesta si ma gandesc sa iau autotek-ul asta , iar apoi sa schimb difuzoarele din uslile fata cu altceva , tot componente dar firme mai serioase ,apoi urmeaza un amplificator pentru medii , un big3 si probabil o baterie suplimentara.

Edited by Alecsander

Sunt altele si mai si....Sunt baieti pe grup [nu stiu daca am voie sa-l spun] care au si aproape de 10kw pe masina....Totusi , o recomandare ? La 500 de lei , sa iau autotek-ul ? E facut de aceeasi firma care fabrica si crunch, hifonics ,mbquart ...

Edited by Alecsander

Am vorbit cu baiatul, luni mi-l trimite, n-a mers mai jos de 500, sper sa fie ok . De functionalitatea lui nu ma indoiesc, dar nu stiu cum e din punct de vedere calitativ.Si sper sa aiba macar un 900rms pe 2 ohmi...o sa incerc sa fac rost de un osciloscop sa-l pun pe el sa vad...Cu osciloscopul daca il pun , masor cu difuzorul pus ? Sau doar cu osciloscopul ?

Edited by Alecsander