Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

nevoie urgent de config pinilor la opa 2134

Guest george_21_2005

Recommended Posts

Guest george_21_2005

vreau sa imi fac un preampli cu opa 2134,care sa aiba o amplificare de maxim 10* dar nu stiu configuratia pinilor.daca ma poate ajuta cineva....pls

• Replies 6
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest george_21_2005

ms mult dar intre timp il gasisem si eu.cer si eu o parere.care e mai bun?opa2604?sau opa2134?am cautat pe net si am gasit un site online cu piese electronice iar opa2604 e ceva mai scum aprox 20 lei iar opa 2134 aprox 8 lei.pe care mi-l recomandati?logic ar fi ca cel mai scump sa fie si cel mai bun dar nu e intotdeauna asa.thx

Aici este datasheet-ul cu toate informatiile:

http://focus.ti.com/lit/ds/symlink/opa2134.pdf

Pentru comparatii poti folosi cu incredere pe nea' gogu, sunt o gramada de site-uri care au informatii despre operationalele folosite in audio.

Pentru o comparatie pertinenta ar trebui sa construiesti cate un preamplificator cu fiecare si sa faci comparatia dupa care pastrezi modelul care iti place.

• 3 weeks later...

Mi-am comandat si eu 2 bucati dinastea opa2134, cu unu imi fac amplif portabil de casti, cu 2 baterii de 9V inseriate si facute sursa diferentiala cu 2 condensatori si 2 rezistente, si cu celalalt imi fac amplif de casti de camera, la care la iesirea din operational mai adaog un mosfet in clasa A...