Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare amplituner anii `80

Recommended Posts

As vrea sa-mi cumpar un amplituner fabricat in perioada anilor `80, asa ca sa-mi aminteasca de tinerete.

Cred ca sunt multe variante dar probabil cateva modele au fost vedete in acele timpuri.

Va rog pe cei cu experienta sa-mi faceti cateva recomandari daca se poate si argumentate. 

• Replies 35
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Anii 80 au însemnat scăderea interesului ptr muzica transmisă radio şi impunerea cd-ului ca sursă principală de sunet. În plus, comenzile digitale erau la început şi nefiabile. Ar fi mai simplu de recomandat ceva din anii 70 sau de după 90. 

Guest michael01

Digix ti-am citi cerinta cu anii `80, indraznesc sa-ti propun un amlituner pe care-l detin si sunt f multumit de el. Nu se incadreaza in vechime (e din anii `90 inceput), daca treci peste inconvenient pot vb despre el numai la superlativ. Este vb. despre GRUNDIG FINEART, il gasesti pe Okazii.ro sau pe OLX.ro la 300 ron, putometru alps motorizat, UM, UL si UUS, ampli-ul debiteaza 40W pe 8 ohmi si 70 pe 4 ohmi, sunet excelent, zgomot de fond inexistent, excelent construit, totul supradimensionat (radiatorul mare).Cumpara-l cu incredere, ti-l recomand din toata inima. Exista si un cd player in familie eu nu am avut norocul sa gasesc unul bun am luat pana la urma un sony. In orice caz e o mare diferenta sa asculti un cd bun in comparatie cu radio-ul. Bafta in alegere! Mihai

E foarte relativa chestia cu audio...depinde de fiecare om in parte!Eu de exemplu am un elite RC8000 care dupa mine are un sunet excelent si partea de radio se comporta la fel.M-am pricopsit cu el luat dintr-un magazin second-hand,desi e o vechitura,inca face treaba excelenta... :da

Poate ma ajutati sa ma hotarasc.

Din ce este disponibil pe situri romanesti oscilez intre Technics SA-303 si SA-400.

La SA-303 imi place frequency response: 7Hz to 45kHz  fata de : 10Hz to 40kHz la SA-400.

La SA-400 imi plac indicatoare analogice cu ac si cei 5W in plus la putere.

Ambele amplitunere au in final STK0040;daca aveti incinte de 8 ohm , daca circuitele sunt originale si daca va satisface sunetul,designul, ar fi o optiune SA 400.

Incercati totusi si variante cu tranzistori in final,sunt mai siguri,in caz de defectiune se inlocuie mai usor.

Succes.