Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ecou telefon

Recommended Posts

Am un telefon samsung galaxy s2, de ceva timp persoanele cu care vorbesc la telefon se plang ca isi aud vocea in ecou. Eu nu imi aud vocea in ecou si aud persoana cu care vorbesc perfect.

De la ce poate fi problema ?

Doar daca dau pe speaker cealalta persoana cu care vorbesc nu isi mai aude vocea in ecou.

Nu cunosc aceste lucruri!(am fost chemat in calitate de inculpat)Cert este ca dupa o perioada de cateva zile colegii de servici au remarcat ca vocea nu a mai avut ecou.(idiotii au gresit persoana)

Edited by q_acdc

Nici eu nu ma gandeam in mod serios la asta, doar ca gluma. Ma gandesc ca mitul acesta exista probabil de cand ascultarea se realiza in timp real in timpul convorbirilor prin telefoanele fixe (nu stiu exact cum se ascultau telefoanele acum 30-40 ani). Posibil ca mai demult intr-adevar sa se fi putut auzi un ecou atunci cand convorbirea era ascultata. In ziua de azi cand totul este digital, convorbirile pot fi inregistrate automat, desigur fara ca cei interceptati sa isi poata da seama de asta.

Umila mea parere este ca ecoul nu poate aparea decat la transmisia dintre diverse locati unde apare conversia eter, fibra, eter si se reintoarce in aceiasi zona (releu), astfel se suprapune semnalul original cu cel ce se reantoarce. Nu cred ca in telefon sunt lungimi ce pot cauza un ecou (sau linii de intarziere atat de mari). Oricum telefoanele sunt ascultate dupa cativa km buni de linie asa ca nu au cum sa apara ecouri la sutele de km unde sunt locatile respective.Asta doar daca sunteti atat de interesanti ca sa va asculte cineva. :rade:

Umila mea parere este ca ecoul nu poate aparea decat la transmisia dintre diverse locati unde apare conversia eter, fibra, eter si se reintoarce in aceiasi zona (releu), astfel se suprapune semnalul original cu cel ce se reantoarce. Nu cred ca in telefon sunt lungimi ce pot cauza un ecou (sau linii de intarziere atat de mari). Oricum telefoanele sunt ascultate dupa cativa km buni de linie asa ca nu au cum sa apara ecouri la sutele de km unde sunt locatile respective.Asta doar daca sunteti atat de interesanti ca sa va asculte cineva. :rade:

A fost husa, nu mai am probleme.

Cert este ca acest ecou a disparut dupa vizita la militie.Telefonul Nokia 2710 fara husa,am folosit alt telefon si problema nu a disparut.(aceeasi cartela)Am facut probe cu 2710 cu alta cartela si nu au fost probleme.Coincidenta?

Cand cei de la Nokia au fabricat telefonul 2710 in Romania.(au trecut ceva ani)Sa vezi senzatia cu masini pe care le-am vazut frecvent in apropierea casei.In momentul interviului imi spuneau de lucruri de care pe care eram uimit pentru ce eram inculpat.Cand si-au dat seama ca nu aveam nici au trecut vreo 6luni.(colegii de servici se plangeau de acest ecou,abia dupa interviu am inceput cu paronoia) 

Imi cer scuze! Am probleme cu semnalul si nu pot intra cu acelasi nume si parola cu un alt telefon.(rog un moderator sa stearga contul nou)

Edited by validae
  • 4 weeks later...