Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema mica dar mi-a dat boala de ficati. Ajutor

Guest Ticozaurus

Recommended Posts

Guest Ticozaurus

Salut! Am un radiocasetofon auto Lg si pe partea de radio nu prinde decat posturi cu semnal EXTREM de puternic gen "rr actualitati". Cand caut manual de ex radio 21 il prinde cat de cat bine dar se aude execrabil de parca as avea boxele sparte, baraie si duduie de nu inteleg nimc. Am antena noua, originala, pe partea de caseta se aude impecabil, am verificat masa antenei, boxele sunt legate bine desi ma gandesc ca ar fi trebuit sa baraie si pe caseta dca era ceva. As dori sa il verifice (repare) cineva, sa ma sfatuiasca unde sa merg cu el, daca e nevoie de un amplkificator de semnal FM sa-mi spuna de unde pot CUMPARA ca sunt prea prost sa fac unul sau sa-mi dea o idee despre cum naiba sa fac sa PRINDA si sa se auda ok toate posturile. Sarumana boier mari. dau o bere macar virtulala si sper sa ma puteti ajuta.

Casetofonul este LG TCC 9610R http://www.kumparaturi.ro/produs/radioc ... _tcc-9610r

sper sa nu imi dea moderatorii ban pt postarea linkului

• Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Ticozaurus

da. l-am luat de la cineva dar NU a fost umblat in el. Eu l-am montat pe masina ca am ceva experienta l de-astea... :)

Guest Ticozaurus

l-am luat de la un cunoscut... moka. deci teapa exclusa. unde pot verifica si ce? :) tunerul functioneaza. prinde mai multe posturi in zone mai deschise (DN). de aici ma gandesc ca e ceva de semnal...

Guest Ticozaurus

Tocmai m-am intors din masina. Am scos antena am pus un cablu litat de vreo 4 metri si da-i plimbare. In cea mai buna faza prindea exact la fel ca si cu antena. Mai mentionez ca pe partea de "voce" adica stiri etc se aude acceptabil... cand intra muzica si in special bass s-a stricat jmecheria... se aude un gajait groaznic. Repet pe Europa Fm sau RR actualitati&CO nu face la fel? Ce sa fie?

Guest Ticozaurus

nu stiu daca a mers ok ca ala asculta doar la mp3player cu adaptor la caseta. daca e plesnit tunerul ce se poate face? Totusi nu ar trbui sa nu mearga DELOC ? Adica un tuner plesnit poate avea preferinte?

Guest Ticozaurus

nu cred ca se poate comulta. cel putin in cartea lui nu scrie nika. Am citit de un tip care a avut aceeasi problema dar cu un "pionier" si nu a folosit amplificatorul fm. cica au zis aia ca e in nush ce standarde si ca aici e o varza cu fm-ul etc... nu stiu ce sa zic... oricum in el nu a fost umblat si prinde doar anumite posturi BINE

merge in pas "normal" de 0,1Mhz? - nu e pe sistem american "din 2 in 2" nu?ca treaba de care zici - cu unele posturi prinse bine unele nu se aplica la radiouri aduse din USA - sau care au ambele moduri de lucru si este comutat cel american

daca (,) cauta asa - e ceva aiurea in el, ori defect, ori setat pe naiba stie ce norma...din pacate nu gasesc decat pe site-uri rusesti date despre el (ca majoritatea lg-urilor auto ce ajung la noi) ... si am mici probleme in descifrare :toimonster: