Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator PP cu 6p36s


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Schema cu 6p3s-e datashetul tubului :

Limited operating values:

 

Type 6P3S 6P3S-E Filament voltage, V 5,7-7 6-6.6 Anode voltage, V 375 250 2nd grid voltage, V 300 250 Cathode - heater voltage, V 100 90 / -200 Cathode current, mA - 90 Anode dissipation, W 20 20.5 2nd grid dissipation, W 2.75 2 Resistance in 1st grid circuit, kΩ 500 150 

 

Daca in grila 2 tubul suporta un maximum de 250 hai sa spunem 300 de V (6P3S-E) , cum crezi ca se va comporta la tensiunea anodica de 400 de V trecuta printr`o rezistenta de 1K ? Copypaste dupa o schema gasita pe net si declarata ca fiind buna de construit nu este destul ! Schema tre`trecuta prin filtrul capului ...Amplificatorul va avea un sunet mai putin cumsecade si un hummm suficient cat sa te scoata din sarite bine de tot ! Spor la bibilit ...

 Uite aici data tubului mai clar 

http://www.tubes.ru/techinfo/HiFiAudio/6p3s.html

 iar faptul ca au restrictie de Ua si Ug2 determina si faptul ca tin circa 5000 de ore .

Editat de romicap
Link spre comentariu

Oricum pana strang toate componentele mai exact traful de iesire sa vad de unde il achizitionez ma voi hotari la o schema restul de componente le am prin atelier. Tuburile le am Noi NOS +2 recuperate pt teste. Si ca preu as folosi 6n2p se aude super in SE construite pana acum.

Rugati`l pe dnul Lazaroiu sa va simuleze o schema PP cu lampile dvs. O simulare conteaza foarte mult  chiar daca nu inseamna 100% garantii 

Link spre comentariu

Despre ce ''preu'' e vorba într-o schemă de amplif final de putere? Se confundă cumva cu defazorul? 

Eu aş folosi ca defazor ori catodina, ori unul simetric, celelalte sînt mai greu de bibilit.

...........

Sunetul unui amplif cu o singură lampă finală (SE ptr anglofoni) nu trebuie luat ca etalon ptr unul în contratimp, sînt domenii diferite cu probleme şi calităţi diferite.

Link spre comentariu

Amplificatorul va fi construit dupa urmatoarea schema simulata de Dl Olimpiu care ii multumesc din suflet pentru efort . Schema pare destul de solida daca aveti de punctat ceva chiar aveti onoarea. Amplificatorul e in faza de proiect deci este binevenita orice idee sau comentariu.Am vazut ca Dl Valderama a facut niste obiectii chiar il rog sa le discutam aici.Mentionez ca trafurile de iesire vor fi comandate dupa finalizarea schemei daca va fi nevoie.

 

post-185160-0-60806800-1466860608_thumb.png

Link spre comentariu

Amplificatorul va fi construit dupa urmatoarea schema simulata de Dl Olimpiu care ii multumesc din suflet pentru efort . Schema pare destul de solida daca aveti de punctat ceva chiar aveti onoarea. Amplificatorul e in faza de proiect deci este binevenita orice idee sau comentariu.Am vazut ca Dl Valderama a facut niste obiectii chiar il rog sa le discutam aici.Mentionez ca trafurile de iesire vor fi comandate dupa finalizarea schemei daca va fi nevoie.

Personal nu am nimic de adaugat,iar practic,atunci cand veti realiza acest amplificator nimeni nu va impiedica sa testati ce valoare doriti pentru acele condensatoare pentru a "genera"un sunet pe placul dv.

Schema a fost realizata practic in cateva exemplare (3-trei) si va garantez ca sunetul este de exceptie,mai ales cu tuburile 6P36S,tuburi care mie-mi plac foarte mult.

  Atentie mare la realizarea transformatoarelor de iesire,sunt piesele CELE MEI IMPORTANTE din componenta unui amplificator cu tuburi,de fapt sunt ESENTA amplificatorului cu tuburi.

 

P.S sper ca nu va pune probleme sursa de alimentare,daca,DA,stam de vorba si pe aceasta tema ?!

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări