Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Depanarea Blocului de Backlight La Televizoarele Cu LED


Postări Recomandate

Da, este ([email protected])

Cei interesati sa cumpere leduri pentru reparat barete sa-mi scrie pe privat    [email protected]   si le voi trimite si articolul in pdf.

 

Multumesc

Dupa cum se observa din poza, testerul de leduri are varfurile ascutite, lucru extrem de util in cazul intreruperii unui sir de leduri cand bareta testata nu se aprinde deloc.

 

Cu varful testerului se apasa si se trage putin astfel incat acesta patrunde prin stratul de vopsea si putem testa fiecare led separat fara a mai fi nevoie sa razuim traseul respectiv.

Link spre comentariu

O sa incerc sa postez cateva tipuri de LED TV, panouri si barete la care merge setul de leduri pe care le vand.

LG 32LN5400

Panoul contine 3 barete tip 6916L-1437A inseriate, fiecare bareta avand 7 leduri, in total 21 leduri, tensiune efectiva pe alimentarea baretelor este de circa 75V cu lumina spate la maxim.

Recomandarea mea este ca dupa inlocuirea ledurilor sa se regleze lumina spate la nivel mediu, astfel scade tensiunea pe leduri la circa 70V si desigur si curentul prin acestea, riscul defectarii ulterioare

 

se reduce si el.

post-226014-0-54785500-1466092284_thumb.jpg

post-226014-0-19167400-1466092294_thumb.jpg

Link spre comentariu

Doua LG-uri identice ( ca cele din foto de mai sus) am reparat si amandoua erau in garantie...numai ca s-a pierdut garantia la amandoua.

Amandoua au picat in acelasi timp si amandoua cu acelasi defect...ledurile. Ledurile sunt toate inseriate...

Indicat ar fi sa se schimbe toate ledurile nu numai cel ars. Daca se inlocuieste numai cel ars...la scurt timp va crapa alt led...si tot asa! Am experimentat treaba asta cu schimbatul ledului defect si n-a tinut decat cateva saptamani...a venit tv-ul inapoi cu alt led ars. Cu toate ca am incercat sa inlocuiesc ledul cu unul identic cu acelasi consum si aceeasi intensitate luminoasa...nu a tinut treaba. Dupa ce am schimbat toate ledurile nu s-a mai intors televizorul la reparat. Se pare ca au o limita de viata aceste leduri si este cam scurta.... intradevar este bine reducerea tensiunii (Backlight) din meniul tv-ului. Am invatat si clientul sa nu mai dea backlight-ul la maxim...sa-l tina la 50-60%.

Editat de mac01
Link spre comentariu

In general foarte multe Led TV-uri pica la cateva luni de la iesirea din garantie, spre exemplu am avut multe care au fost cumparate la sfarsitul anului 2013 si au venit la reparat la inceputul lui 2016, deci

 

2 ani si cateva luni.  Eu consider ca nu este rentabil sa schimbi toate ledurile odata chiar daca un procent mic din tv-uri se intoarce in timp relativ scurt.

 

Dupa inlocuire se lasa 5 minute sa mearga fara panou si se verifica daca mai este vreunul ,,obosit,,.

 

Daca se reduce de prima data lumina spate sunt sanse sa tina mai mult, dar de obicei se iau masuri doar a doua oara.

Link spre comentariu

Importanta este si fixarea lentilei de dispersie a luminii, am patit odata ca n-am lasat suficient timp sa se intareasca solutia de lipit si a venit clientul a doua zi cu Led-ul inapoi ca are o pata luminoasa.

 

L-am desfacut din nou si am constatat ca lentila de dispersie s-a desprins si statea atarnata, asa ca de atunci am mare grija cu lipirea lentilei de dispersie.

Link spre comentariu

In general foarte multe Led TV-uri pica la cateva luni de la iesirea din garantie, spre exemplu am avut multe care au fost cumparate la sfarsitul anului 2013 si au venit la reparat la inceputul lui 2016, deci 2 ani si cateva luni.

 

eu speram ca pe leduri tin mai mult decit pe CCFL si totusi am fost dezamagit rau de tv-ul personal : tv samsung 40h5500 - la aprox o luna si jumate pina in doua luni a aparut o zona mai intunecata si apoi la una -doua luni mai aparea o zona cu probleme . Cam cu doua luni in urma am apelat la service , fiind in garantie , au venit si au schimbat display-ul si acum a aparut si la asta o zona mai intunecata aproape in centru - ii voi chema din nou si si pina la jumatea lui august ,cind se termina garantia , posibil sa ii mai chem o data in ritmul in care apar defectele astea

De la service au venit acasa cu ecran nou si spunea ca in garantie nu stau sa desfaca pentru a schimba led-uri ci schimba cu totul pe socoteala lui Samsung

Link spre comentariu

Nu prea cred, inainte cu o zi de a incepe campionatul am primit la reparat un LED LG 32LN540 cu backlight-ul defect, cateva leduri in scurt.

 

Clientul ma intreaba daca este gata maine ca vrea sa vada meciul.

 

Ii spun ca sigur maine dupa masa il are, a doua zi pe la ora 16 il sun si raspunde sotia lui si spune ca vine imediat dupa el, ceea ce s-a si intamplat.

 

Imi zice, am cumparat inca unul ca sotul se temea ca n-o sa-l puteti face pana incepe meciul.....!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Clienti si ... clienti...

Link spre comentariu

Observ ca persista ideea ca trebuie sa satisfacem cerintele la toti clientii 100%.

 

Eu nu sunt de acord si pe unii ii invit sa incerce in alta parte.

 

Eu repar un aparat in primul rand daca pentru mine este rentabil nu numai pentru a multumi clientul.

 

Daca pentru mine este rentabil si clientul considera ca accepta pretul cerut, atunci repar aparatul, altfel nu .

 

Daca clientul doreste un pret care sa fie rentabil numai pentru el, nu accept acest lucru.

 

Vin multi cu aparate de radio vechi sa le repar si le spun sa-si cumpere altul nou fiindca reparatia ii poate costa dublu si eu oricum nu repar decat televizoare.

 

Se uita urat si .... pleaca.  Alti vin cu instalatii de pom chinezesti care noi costa 10 lei, ii trimit la plimbare decum intra in atelier.....

 

Nu trebuie multumit orice client ci numai clientul care te multumeste si pe tine.

 

Zilnic aud ,, nu-mi lipiti si mie un fir sau nu-mi schimbati si mie un condensator?,, Eu aici nu lipesc fire si nu schimb piese la comanda clientului, aici repar televizoare si plata pe care o cer reprezinta

 

90% = inteligenta si 10% munca fizica. Asa ca eu cer bani pe stiinta si nu pe lipit 2 fire. Unii pricep, altii pleaca.... cum au  venit.

Link spre comentariu

Sigur, este muuuulta inteligenta la depanare tv!

Cand vine un ak30 cu bu ars recitesc manualul de depanare, mai stau o ora pe forum sa fiu sigur ca nu inlocuiesc gresit o piesa.

Azi de exemplu am avut un tv de 37 cu pin dezlipit la trafo linii, alim cadre. Am cerut 150 lei in loc de 120lei pt ca nu am gasit defectul in manual sau pe forum si a trebuit sa fac o sedinta de spiritism sa gasesc defectul. Iar la scoala de depanare ne-au spus generalitati despre pini dezlipiti si nu metode sigure si rapide de a-i identifica.

Link spre comentariu

 

Zilnic aud ,, nu-mi lipiti si mie un fir sau nu-mi schimbati si mie un condensator?,,

Am lipit si eu fire la cererea clientilor si de multe ori clientul mi-a lasat pe masa 10-20 lei., operatie care dura un minut. Am lasat la aprecierea clientului cu toate ca eu ma multumeam si cu o bere rece.

De ce n-as avea eu 10-20 de fire de lipit in fiecare zi si sa primesc 10 lei pentru lipirea lui? As zice sarut-mana!

Altadata am lipit un fir la un electromotor auto si mi-a lasat 30 lei.

Sa tot lipesti la fire...zic eu. 

Editat de mac01
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări