Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Problema la un PHILIPS 28ST2781/10Bimagine rupta pe orizont.

Guest Danut Marius

Recommended Posts

Guest Danut Marius

[salutare.Am o problema cu un tv PHILIPS28ST2781/10B sasiuGR2.2AA.Defectul consta ca are imaginea rupta pe orizontala,adica jumatate din imagine apare normal iar cealalta jumatate este cu imaginea intoarsa pe orizontala.La verificarile efectuate nu am depistat nici o componenta defecta,am schimbat cond.electrolitici si CI TDA2579B dar defectul persista.Daca are cineva idee despre ce ar putea fii defect va rog sa-mi dati detalii sau macar sa ma ajutati cu schema electrica a acestui tv pe e-mail [email protected] multumesc ! :smt005

[/b]

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Acest gen de baleaj, foloseste ca finali tranzistoare de putere complementari gen BD,2N... daca imaginea este comprimata jos este problema tz. de tip pnp, iar daca este comprimat sus este problema cu tz. npn.Asadar trebuie sa verifici transitoarele cu un megaohmetru pentru rezistenta reziduala, si evetual schimbati cu unii noi.trebuie masurata tensiunea de alimentare care este cca 50Volti,tensiunea pe condensatorul de cuplaj care este jumatate din tensiunea de alimentare, rezistentele de polarizare a finalilor, bobina deflexie care ar avea o rezistenta pe bobinaj de 30-60 ohmi.circuitul de reatie negativa care este format dintr-un condensator de 2-4mf si o rezistenta.Sper sa te ajute Bafta

• 3 weeks later...
Guest Danut Marius

Nu este problema in BV cred totusi ca in BO este ceva deoarece imaginea pe verticala functioneaza normal doar pe orizontala este intoarsa jumatate din imagine ca un efect de manjire ,cred totusi ca in E-W ar fi o problema,dar nu am gasit nimic defect.Astept si alte sugesti pls.......

Guest Danut Marius

nu pot sa pun poza,dar jumatate din imagine este intoarsa pe orizontala,iar jumataea cealalta din partea dreapta se vede normal ca si cum ar fi desincronizata adica rupta in doua

Guest Danut Marius

gata :supz: am gasit,in serie cu rez 3539 este legata si o rez 3537 care pe schema nu este trecuta,aceasta are valoarea de 100k ,am gasito intrerupta.aceasta este specificata doar in manualul service ca fiind legata in serie cu rez 3539,oricum multumesc acelora care au incercat sa ma ajute cu vreo sugestie :prayer: