Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator tuburi KT88


Postări Recomandate

Ha, ha, e buna gluma asta... daca va uitati la topicul de simulari o sa vedeti destul de repede cine-i domnul Lazaroiu, daca n-aveti timp atunci poate-l contactati pe domnul de la postul #16...

 

O sa fac si eu asa ceva, topologie PPP aka Circlotron, intr-o luna-doua dar nu pe varianta cablaj ci cu o schema mult simplificata (cu mai multe transformatoare, chiar mai scumpe ☺...).

 

Bafta!

Abia astept aceasta realizare,Dorin!...cred ca va iesi ceva cu totul deosebit mai ales ca stiu pasiunea ta in ceea ce priveste transformatoarele pe calea de semnal.Daca exista interes voi cauta in arhiva mea datele despre cele doua trafuri pentru un final PPP unul cu EL84 si altul cu EL34 si le voi face publice.

  Ca o parere personala; nu stiu de ce va "omorati" cu o astfel de configuratie PPP ?...va spun sincer ca este o diferenta majora intre un amplificator PP clasic cu tuburi si unul PPP,ca sunet vorbesc.

PPP are un sunet plat,sec,daca nu ai sti ca este facut cu tuburi sigur ai crede ca este vorba de un SS.

Nu credeti ca unul dintre cele mai mari si importante dezavantaje la un astfel de amplificator este sursa de alimentare ???

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 47
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

 

PPP are un sunet plat,sec,daca nu ai sti ca este facut cu tuburi sigur ai crede ca este vorba de un SS.

 

Puteti defini tehnic acest sunet ''plat'' , ''sec'' ?

Link spre comentariu

Puteti defini tehnic acest sunet ''plat'' , ''sec'' ?

  Imi pare rau,chiar nu pot defini tehnic ce inteleg eu prin sunet "plat"/"sec" si asta pentru ca-i ceva foarte subiectiv,cred ca treaba cu sunetul este la fel ca si in gastronomie in care poti spune pur si simplu ca-ti place o anumita mancare sau nu dar nu poti defini in cuvinte ce anume iti place sau nu din acea mancare,sau pot face o comparatie cu fructele sau legumele de pe piata care sunt extraordinar de frumoase si perfecte ca forma (fara distorsiuni !) dar...si fara gust!...,hai sa nu mai intindem discutiile pe aceasta tema,eu mi-am exprimat o parere garantat subiectiva si atat,in rest ii doresc spor la mesterit colegului  @xdanx,iar daca tot tine de treaba cu PCB-ul mai bine ar cauta la ANALOGMETRIC ,un proiect pe placul d-lui ,preturile sunt corecte si intelegand  ca d-lui nu are experienta in amplificatoare cu tuburi,ii va fi si mai usor.Acolo va gasi totul incusiv transformatoarele de iesire si alimentare,este doar o parere si nu trebuie sa ne aprindem din asta.

http://www.analogmetric.com/category.php?id=27

  Cine doreste sa faca si sa asculte amplificatoare PPP nu are decat sa o faca.

Fara sa ne legam de aparate de masura v-as ruga pe dv.,@der_doktor,daca in timpul activitati dv. ca depanator de aparatura audio v-au "picat" pe mana si astfel de amplificatoare,poate parerea dv. chiar daca poate fi subiectiva,ne-ar lamuri intr-un fel sau altul !?

 

P.S @xdanx: nu am spus ca nu se merita,mi-am exprimat doar parerea si atat,poate pentru gusturile dv. se merita,asdar chiar va rog sa continuati acest proiect.

  @dvb: nu atacul este secretul ci unde plasam sarcina pentru dispozitivele finale: in colector,in emitor,in anod,in catod,in sursa,in drena....,intelegi ??...eu iti garantez ca un final SE sau PP cu tranzistori ce va avea sarcina un transformator de iesire in colector si ascultat "dupa cortina" ( hidden test),sigur iti va da senzatia unui amplificator cu tuburi,fac prinsoare si-ti beau berea! :rade:

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

...eu iti garantez ca un final SE sau PP cu tranzistori ce va avea sarcina un transformator de iesire in colector si ascultat "dupa cortina" ( hidden test),sigur iti va da senzatia unui amplificator cu tuburi,fac prinsoare si-ti beau berea! :rade:

Vezi QUAD 50E ceva de exceptie, l-am avut, final pe tranzistori cu transformator de iesire..........suna de vis cu ESL57

Link spre comentariu

Acum un an m-am prins in realizarea unui circlotron cu PL84. Traful de retea cu 4x170v stabilizat , defazor LTP cu ecc85 si CCS cu 6J1P alimentat cu 360V stabilizat. Va dati seama ce munca a fost la realizarea trafului de retea ! M-am incapatanat sa finalizez proiectul , insa la testul de auditie pe incinte horn cu FE206 nu mi-a placut deloc, nici altora, comparativ cu un push-pull clasic cu 6P13C mod trioda.

In cele din urma am demontat ampliful...acum imi pare rau ptr. timpul pierdut cu acel PPP.

Link spre comentariu

  Imi pare rau,chiar nu pot defini tehnic ce inteleg eu prin sunet "plat"/"sec" si asta pentru ca-i ceva foarte subiectiv,cred ca treaba cu sunetul este la fel ca si in gastronomie in care poti spune pur si simplu ca-ti place o anumita mancare sau nu dar nu poti defini in cuvinte ce anume iti place sau nu din acea mancare,sau pot face o comparatie cu fructele sau legumele de pe piata care sunt extraordinar de frumoase si perfecte ca forma (fara distorsiuni !) dar...si fara gust!...,hai sa nu mai intindem discutiile pe aceasta tema,eu mi-am exprimat o parere garantat subiectiva si atat,in rest ii doresc spor la mesterit colegului  @xdanx,iar daca tot tine de treaba cu PCB-ul mai bine ar cauta la ANALOGMETRIC ,un proiect pe placul d-lui ,preturile sunt corecte si intelegand  ca d-lui nu are experienta in amplificatoare cu tuburi,ii va fi si mai usor.Acolo va gasi totul incusiv transformatoarele de iesire si alimentare,este doar o parere si nu trebuie sa ne aprindem din asta.

http://www.analogmetric.com/category.php?id=27

  Cine doreste sa faca si sa asculte amplificatoare PPP nu are decat sa o faca.

Fara sa ne legam de aparate de masura v-as ruga pe dv.,@der_doktor,daca in timpul activitati dv. ca depanator de aparatura audio v-au "picat" pe mana si astfel de amplificatoare,poate parerea dv. chiar daca poate fi subiectiva,ne-ar lamuri intr-un fel sau altul !?

 

P.S @xdanx: nu am spus ca nu se merita,mi-am exprimat doar parerea si atat,poate pentru gusturile dv. se merita,asdar chiar va rog sa continuati acest proiect.

  @dvb: nu atacul este secretul ci unde plasam sarcina pentru dispozitivele finale: in colector,in emitor,in anod,in catod,in sursa,in drena....,intelegi ??...eu iti garantez ca un final SE sau PP cu tranzistori ce va avea sarcina un transformator de iesire in colector si ascultat "dupa cortina" ( hidden test),sigur iti va da senzatia unui amplificator cu tuburi,fac prinsoare si-ti beau berea! :rade:

Domnul Lazaroiu, eu, personal, nu aleg fructele dupa forma impecabila, pt ca nu savurez asta. Ma intereseaza doar gustul. Din fericire stiu sa deosebesc clonele de varianta bio. Recunosc, la femei, mai conteaza si ...carcasa, cu toate ca se pierde in timp.

Legat de chinezarii, sincer, nu doresc nimanui sa-si arunce banii pe fereastra. Am vazut destule si nimic nu m-a impresionat in bine.

In legatura cu PPP_ul, inca nu mi-a venit niciunul la reparat, poate si din cauza ca sunt ceva mai rare. Ce vreau sa spun in schimb e ca din pacate nu am apucat sa-l cunosc pe Gerhard, stins din viata acum doi ani jumate in urma unui accident auto, in schimb am prieteni buni care l-au cunoscut bine. Ce stiu de la ei e ca a fost un tip inteligent, un geniu in audio. Am cartea ''High End mit röhren '' _Gerhard Haas, unde e tratata si configuratia asta, PPP.

Am avut de la Experience_electronics niste trafuri de intrare care m-au uimit. Pt cine nu stie, unul din punctele forte ale lui Gerhard a fost trafo, iar specificatiile mentionate in fisa tehnica chiar bat cu realitatea. Calitatea materialelor folosite si tehnica de executie au dus la performantele astea. Stiu ca mai aveam vreo 4 buc de 1:1+1,dar nu mai tin minte pe unde sunt, cand dau de ele le fac o masuratoare de raspuns in frecventa si pun pozele diagramelor. Cand am facut asta acum vreo 3-4 ani am avut impresia ca e ceva in neregula cu 3302 Neutrik ca prea era dreapta linia de 0dB, apoi am testat pe analizorul de spectru cu pink_noise si a fost la fel.

Legat de sunet, parerea mea e ca oricare amplificator care nu coloreaza semnalul original si-l reproduce identic ca forma, fara sa-i altereze continutul, suna bine. In final fiecare dintre noi doreste sa asculte o melodie cat mai aproape de original si nu un mixaj de armonici. Asta implica pe langa o sursa de semnal de calitate si un lantz de amplificare perfect si in final o pereche de boxe bune. Orice veriga slaba in lantul asta nu face decat sa compromita totul. Inca nu am gasit un amplificator sau preu care sa masoare excelent si sa nu se auda bine. In schimb am vazut o gramada de pocnitori, unele chiar ''audiofile'' chipurile, care la masuratori nu au trecut in categoria Hi-Fi si se auzeau exact la fel cum masurau. Si nu ma refer numai la lampi ci si la silicoane. 

Mi-au trecut prin maini destule aparate, unele foarte rare, majoritatea, ca sa nu zic 90% High-End, incepand de la Pick_up_uri, CD Player, Preamp, Amplificatoare,  pana la boxe. Si ca sa fiu mai clar, nu repar nimic, in audio, la care pretul actual e sub 1k€, si asta pt ca e pierdere de timp si nu vad vreo placere in asta. Mai bine citesc sau ma plimb cu masina decat sa-mi obosesc neuronii cu toate pocnitorile. Prefer sa restaurez o vechitura de  radio din anii '40-'50 si ma simt mult mai bine.

Pentru ca ziceam de carti, va spun sincer ca pe net nu se afla nici 10% din informatia adevarata ca valoare, e foarte multa reclama si doar generalitati banale. Daca pe net pune unul pe un site o schema gresita sau fara valoare nu-l poate trage nimeni la raspundere. Iar daca se intampla totusi asta, in momentul imediat urmator reediteaza articolul sau face upgrade. Intr-o carte daca publici o schema si se gasesc 10 hobby_sti sa o construiasca si nu bate la performante, in scurt timp ''radio_santzul'' (internetul) e plin si reputatia iti este compromisa. 

Link spre comentariu

 Imi place cum ai abordat problema @der_doktor si cum judeci profesionistii!

Aveti dreptate in legatura cu tensiunile de alimentare, dl. J. Galcescu de la Epsicom a editat gresit in prezentarea produsului EP0111. Din cate stiu eu, el face cablaje, si asta de multi ani, nu cred ca s-a apucat de amplificatoare pe ''lampi''.

Schema nu ii apartine, chiar a mentionat in pdf '' Produsul e realizat si prezentat de ELEKTOR. Multumirile pt acest superb proiect le adresati lor''.

Aici e varianta Elektor https://www.elektormagazine.de/files/magazine/2001/dolo/000118-PCB.pdf

http://www.hobbielektronika.hu/forum/getfile.php?id=195906

iar aici un kit http://www.experience-electronics.de/german/bau_end/EE-217-88.shtm

unde cablajele costa 54€ si nu 63 lei.

Nu cred ca Gerhard Haas - experience electronics, Dumnezeu sa-l ierte, ar fi publicat o schema neverificata si nici ca s-ar realiza cablaje pt o schema gresita.

Il cunosc foarte bine pe dl.J. Galcescu si il stiu de om serios si foarte meticulos. Sunt un pic mirat de omisiunile sau erorile facute. Poate s-a gresit la editare.

Link spre comentariu

Medi, si eu il stiu pe dl. Galcescu de vreo...20 ani, l-am cunoscut de la dl. Vasilescu. Stiu inclusiv si utilajele pe care le avea atunci pt realizari de cablaje. Pe timpul ala erau putini care realizau industrial cablaje. Sa nu mai zic de ...peak_and_place. 

Nu judeci un om dupa o greseala, toti gresim, unii chiar constant si, culmea, nici nu-si dau seama.

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Cand producatorul face afirmatia ca raspunsul in frecventa este liniar de la 20Hz la 20Khz si scade cu 1dB la 100Khz e clar ca amplificatorul ala n-a vazut osciloscopul ! Orienteaza-te catre altceva...ca sa nu-ti plangi banii.Asta ca sa nu mai vorbim de textul care ,,explica" functionarea !

afirmatia este adevarata dar la putere de iesire 1w ;schema a fost testata de mine (nu pe cablaj) cu el34 si la 25w/8ohm raspuns in frecventa 20hz la 20khz cu 0.1db si 10hz la 45khz la 3db

afirmatia este adevarata dar la putere de iesire 1w ;schema a fost testata de mine (nu pe cablaj) cu el34 si la 25w/8ohm raspuns in frecventa 20hz la 20khz cu 0.1db si 10hz la 45khz la 3db

merge foarte bine si cu trafo iesire TGL 15/001 de la indel 88.37ron fara tva

Link spre comentariu

evident transformatorul de ieşire TGL 15/001 nu se pretează a fi utilizat în cfg push-pull finale EL34 ,acest tranformator de ieşire poate servi bine mersi în cfg push-pull tuburi finale 6H13C

 

 

(scrie indel clar "PUSH-PULL 2X6H13S")Posted Image

 

tuburile finale care au acest adaptor de sarcină(TGL 15/001) dispus la anozi trebuie să ştie de vârf mare de curent anodic

 

sau acest transformator(TGL 15/001) poate servi bine mersi o configuraţie push-pull cu mosfet în etajul final sarcina dispusă între drene astfel se va comporta identic ca un etaj final cu tuburi (poftim pentru id1_0=id2_0=250mA se vor obţine circa 15W în clasa A dacă înfăşurarea primară
TGL 15/001 poate 250mA)

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

afirmatia este adevarata dar la putere de iesire 1w ;schema a fost testata de mine (nu pe cablaj) cu el34 si la 25w/8ohm raspuns in frecventa 20hz la 20khz cu 0.1db si 10hz la 45khz la 3db

merge foarte bine si cu trafo iesire TGL 15/001 de la indel 88.37ron fara tva

Pai ce faci / Te contrazici singur?Ceea ce ai obtinut este absolut credibil:raspunsul scade cu 3db la 45 de khz ceea ce e alta mancare de peste!Cu toate ca nu sunt adeptul cifrelor fixe!!!

Vezi ca TGL15/001 are miezul de 28x28 mm(doar 7,84 cmp !) adica exact ce zice valderama.

Editat de gheo23
Link spre comentariu

************************************

Vezi ca TGL15/001 are miezul de 28x28 mm(doar 7,84 cmp !) adica exact ce zice valderama.

Corect,cam asta spune fabricatul:

"TGL 15/001 este un transformator pentru difuzor dedicat sa lucreze cu două lămpi 6N13S (6H13C, 6080, 6ASG7), care lucrează într-un push-pull, impedanța de sarcină de 8 Ω si impedanță de anod  1K. Transformatorul are un ecran cu o placă de cupru, ceea ce elimină perfect pătrunderea zgomotului exterior și minimizează influența câmpului magnetic al transformatorului cu alte elemente ale sistemului electronic. Scutul reduce, de asemenea, impactul asupra transformatoarelor adiacente care lucrează în ambele canale audio,diafonia."

 

Posted Image

Ar merge un TGL 60/001 pentru finale EL34,si costa cam 45EU fara TVA.

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări