Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ingelen Geographic


Postări Recomandate

Bagă-l la priză...poate spune gagica aia la "noapte bună, copii"... probabil e de o vîrstă cu ea.

 

Ca s-o dau nițel în lambada... doar trebuie să mai și rîdem... doar la vîrste mici contează detaliile. De exemplu, pe ăla de la grădiniță dacă l-ai întreba cîți ani are, va răspunde prompt cinci ani și patru luni. Cînd ai peste 60, deja o dai în vals...bat 65, am sărit de 65 ...niciodată nu se știe exact cu cît, ideea de 65 merge și la 68... iar după 70 mai bine nu întrebi cîți precis peste 70, să nu facă omul un infarct cînd conștientizează...cert e că nu auzi că are 78 de ani și 8 luni. 

 

Ca să revin... ăia care l-a produs ie morți, deci e ca în bancul cu Scufița Roșie din care se știe cum au murit dinozaurii, de ce nu are ursul coadă, dar nu se știe de ce îi pute foforoaza a pește sau viceversa. Așa că anul exact de producție e '37-'38. Cu bătaie...

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 120
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

        In loc sa stau linistit si sa ma bucur de el, ce am facut? L-am facut bucati, am scos sasiul si alte treburi...

Este un aparat incredibil, un sasiu solid si foarte bine construit pentru anii '30. Condensatorul variabil nu are lamele indoite, protejarea acestuia cu o carcasa metalica este o solutie buna. Am noroc si labirintul de fibra de sticla e intact, este o placere sa admiri asa ceva, mai ales ca nici pe Internet nu sunt foarte multe poze cu scala desfacuta.

        Referitor la sticla scalei si la harta, nu le voi dezlipi pentru ca exista zone unde sunt lipite si nu vreau sa risc dezlipirea hartiei si deteriorarea ei, e in stare foarte buna.

 

PS. Trebuie sa spun din start ca nu am cunostinte de electronica (sunt minime), de reparatie in regie proprie nici nu poate fi vorba, asa ca va trebui sa gasesc o persoana de incredere, un mester priceput, pentru o lucrare de calitate.

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

Editat de ciprivw
Link spre comentariu

Nu ar fi mers, o sa iti arat de ce, cu poze. Chiar nu m-am scarpinat deloc, nu am fost tentat sa-l probez. 

 

In alta ordine de idei, desi am spus ca interiorul scalei e intreg, am descoperit un "betigas" spart. Starea aparatului in momentul de fata e cea din poze, puteti vedea  :rade:

 

Posted Image

 

Posted Image

Link spre comentariu

 

 

Alta intrebare: se poate afla anul de fabricatie?

Se poate citi data de fabricatie a condensatorilor electrolitici de filtraj, eventual alti electrolitici montati pe sub sasiu. Cred ca si in anii '30 se nota data fabricatiei pe condensatori, e imposibil sa nu gasesti unul cu inscriptii lizibile.

 

L.E. Privind acea scala cu betisoare ma gandesc ca proiectantii anilor '30 erau putin sariti de pe fix  :rade:

Editat de +_Florin_+
Link spre comentariu

Scrie pe capacul din spate anul fabricatiei...1938. Faptul ca nu poseda sfoara de scala il face un aparat demn de pastrat, condensatorii electrolitici cu lichid(nu semiuscati) iar e un plus(in ciuda capacitatii mici), circuitele RF(nu doar trafurile de FI) ecranate cu simt de raspundere...un aparat frumos si probabil foarte scump la vremea aceea.

Nu va bateti joc de el.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Nu e singurul radio care are un sasiu robust, mai toate din perioada aceea erau asa. Pe condensatorii electrolitici poate fi inscris anul in care s-a produs condensatorul, dar apatatul poate fi fabricat si peste un an.In toate radiourile din perioada anilor '30 '40 pe care le-am vazut trafo de alimentare era generos ca si gabarit iar cel de audio cam "anemic" si in general prins pe sasiul difuzorului.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări