Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Preamp Casti

Guest Cristian95

Recommended Posts

Guest Cristian95

Buna seara . Am si eu o intrebare este posibil de a transforma un preamp de pick-up cu doza magnetica intr-un preamp de casti ? 

Va multumesc!

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Cristian95

Preampul de doza l-am acizitionat astazi este nou nout pe el scria ca se poate folosi si la preamplificarea placilor de sunet dar nu suna bine daca conectez casti la el . Castile pe care le detin sunt urmatoarele  http://www.thomann.de/de/sennheiser_hd_25.htm  si inca una https://www.amazon.de/Philips-A3PRO-00-OverEar-DJ-Kopfhörer/dp/B00MJ4QGFI inpedanta a de la a doua pereche este de 32 ohmi as dori sa fie ok pentru amandoua perechi si sa folosec si preampul deoarece am facut gresala de al cumpara si nu as vrea sa stea degeaba

Preapul foloseste 6 tranzistori STC945 impedanta de intrare 47K 220pf si la iesire are 1000 ohmi

post-230812-0-34227500-1465072826_thumb.jpg

Guest Cristian95

Ce schema de amplificator imi recomandati pentru aceste 2 perechi de casti ? Preampul de doza il las la oparte ca ma complic asa . Am nevoie la iesire daca ar fi posibil un 1W la 70 de ohmi .

Edited by Cristian95

Un amplificator de casti bazat pe asta: TPA6120

Suna foarte-foarte bine pe casti electrodinamice dar pt o realizare "profesionala", o implementare care sa scoata tot ce poate din el, iti trebuie un cablaj profesional realizat la o fabrica, pt ca trebuie cel putin sa aiba vias-uri de racire sub el.