Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Dispozitiv de atras pestii


VEF

Postări Recomandate

... cel mai eficient când e vorba de somn... de Dunăre, nu ălalalt, e să-ţi bagi niţel picioarele în apă...
somnii sunt atraşi de mortăciuni, aşa că ai şanse reale să convingi un somn să îţi facă o vizită... :)

şi de data asta nu glumesc deloc! :d


Ma gandesc sa construiesc si eu un asemenea dispozitiv sa vad de pot gâdila fonic niște somni .

 

M-am oprit la aceasta schema de generator de semnal :

 

hfbKefw.gif

 

 

gasita pe acest site :

 

http://pa2rf.blogspot.ro/2014/04/bulgarian-signal-function-generator.html

 

Frecventa dorita ar fi intre 50 si 120-150 Hz ; ma intrebam cat de eficienta ar fi propagarea sunetelor in apa in cazul unui difuzor bagat intr-o punga si scufundat in apa avand in vedere ca membrana difuzorului n-ar fi in contact direct cu mediul ...

 

Alte solutii sau sugestii legate de schema sau de realizarea practica ?

mersi de link chiar căutam nişte scheme cu 8038! :d

Link spre comentariu

Ma gandesc sa construiesc si eu un asemenea dispozitiv sa vad de pot gâdila fonic niște somni .

 

M-am oprit la aceasta schema de generator de semnal :

 

hfbKefw.gif

 

 

gasita pe acest site :

 

http://pa2rf.blogspot.ro/2014/04/bulgarian-signal-function-generator.html

 

Frecventa dorita ar fi intre 50 si 120-150 Hz ; ma intrebam cat de eficienta ar fi propagarea sunetelor in apa in cazul unui difuzor bagat intr-o punga si scufundat in apa avand in vedere ca membrana difuzorului n-ar fi in contact direct cu mediul ...

 

Alte solutii sau sugestii legate de schema sau de realizarea practica ?

Nu intro punga,acum vreo30 de ani am incercat metoda..un simplu generator de ton,introdus intrun ...borcan...lestat(cu o greutate ca sa nu pluteasca..),desigur,etansat,dar rezultatele au fost...sub asteptari! :95 Raman la concluzia mea...momeala naturala este...imbatabila ! :n1

Link spre comentariu

Stii ce fac pescarii adevarati cand dau la somn?(Dunare) Au un fel de "bat"(bucata de lemn) sub forma unei...linguri,cu care "bat apa",astfel atrag ...somn(orosii) ! Pentru ceilalti pescari,faceti provizii de ..coropisnite,broaste etc! Aici trebuie un pic de...vechime(experienta) ! :57 :qetrwe

Da , cunosc si metoda si instrumentul ; se numeste clonc si exact sunetul lui ma gandesc sa-l simulez.

 

...

mersi de link chiar căutam nişte scheme cu 8038! :d

Cu placere , dar cu 8038 cum stai ? eu a trebuit sa-l comand la chinez ca nu l-am gasit la niciun magazin ; virtual au ba.

 

 

 

Problema cu momeala naturala e ... ca pute . Rau .

 

Am pus la "murat" acum vreo doua saptamani un ficat de porc pe care-l manevrez cu manusi chirurgicale pe maini si un prosop legat peste mecla ca sa pot sa-mi pastrez pranzul inauntru .

 

Ma gandeam ca daca-l prostesc folosind "cloncul electronic" poate nu mai e nevoie sa puta in halul ala momeala .

 

 

Dumnealui m-a vizitat saptamana trecuta :

 

fjvEn7H.jpg

Link spre comentariu

Da , cunosc si metoda si instrumentul ; se numeste clonc si exact sunetul lui ma gandesc sa-l simulez.

 

Cu placere , dar cu 8038 cum stai ? eu a trebuit sa-l comand la chinez ca nu l-am gasit la niciun magazin ; virtual au ba.

 

 

 

Problema cu momeala naturala e ... ca pute . Rau .

 

Am pus la "murat" acum vreo doua saptamani un ficat de porc pe care-l manevrez cu manusi chirurgicale pe maini si un prosop legat peste mecla ca sa pot sa-mi pastrez pranzul inauntru .

 

Ma gandeam ca daca-l prostesc folosind "cloncul electronic" poate nu mai e nevoie sa puta in halul ala momeala .

 

 

Dumnealui m-a vizitat saptamana trecuta :

 

fjvEn7H.jpg

Unde l-ai prins? La Virsolt, pe Crasna sau pe Somes?

Link spre comentariu

 

Cu placere , dar cu 8038 cum stai ? eu a trebuit sa-l comand la chinez ca nu l-am gasit la niciun magazin ; virtual au ba.

... am prins o "superofertă" mai acum o lună la chinezi, şi am luat un kit de montat cu 8038 la enormul preţ de 80 de cenţi, cu transport inclus în banii ăştia. :)

chinezu' a uitat să pună şi foiţa cu schema plus soclul pentru integrat, dar în schimb, plăcuţa e ciudat de bună calitativ... mă aşteptam să-mi trimită un cablaj praf, pe un substrat de doi bani, dar e chiar mai bună plăcuţa ca alea de la Nano, Mega şi STM32-ul cumpărate cu mult mai mulţi cenţi... :)

tocmai de-asta am decis să-l fac aşa cum e, şi gata... arată bine, plăcuţa e ok, şi dacă schimb ăia doi condilici, obţin 2 ranguri mai îndemânoase ca alea "default"... :)

se găsesc şi 8038 la bucată... de obicei, la 4-5 usd un set de 5 bucăţi, cu free shipping, bineînţeles! :)

există şi xr2206, atât kit cât şi integratele, dar ceva mai scumpişoare...

 

later: cât despre frecvenţe propagate prin apă: frecvenţele foarte joase se propagă foarte bine prin apă.

pe spectrul ăla de frecvenţe "cântă" balenele, dar e niţel cam prea jos pentru urechea umană, motiv pentru care e urcat cu două sau trei octave ca să poată fi auzit normal...

Link spre comentariu

Baga o schema cu valori, sau doua daca ai si pentru xr2206. sau macar lincul de la chinez, ca nu-s toti la fel.

 

Din experienta mea somnul nu are nici o treaba cu vibratiile, din contra la rapitori am avut cel mai mare succes cu dispozitive vibrante.Sunt momeli cu bile de otel in interior sau altele care prin forma si stilul de recuperare produc vibratii. Ultimele se cheama thunderblade la firma storm sau denumiri asemanatoare la firme concurente.

http://www.psaroma.gr/arthra/storm-thunderblade/

 

un linc la repezeala. Sunt de-a dreptul magice, din pacate nu mai gasesc pe la mine exact culorile si marimile magice.

Link spre comentariu

Da , cunosc si metoda si instrumentul ; se numeste clonc si exact sunetul lui ma gandesc sa-l simulez.

 

Cu placere , dar cu 8038 cum stai ? eu a trebuit sa-l comand la chinez ca nu l-am gasit la niciun magazin ; virtual au ba.

 

 

 

Problema cu momeala naturala e ... ca pute . Rau .

 

Am pus la "murat" acum vreo doua saptamani un ficat de porc pe care-l manevrez cu manusi chirurgicale pe maini si un prosop legat peste mecla ca sa pot sa-mi pastrez pranzul inauntru .

 

Ma gandeam ca daca-l prostesc folosind "cloncul electronic" poate nu mai e nevoie sa puta in halul ala momeala .

 

 

Dumnealui m-a vizitat saptamana trecuta :

 

fjvEn7H.jpg

Pe timpuri,in imediata vecinatate a orasului,4-5 km,se aruncau deseuri animale(?) :96 ,acolo mergeam dupa...viermisori,momeala excelenta dar greu de pus in carlig.dar are avantajul ca poti sa o folosesti de ..n-ori ! :rade: Si eu sun un pescar...amator,si mai ales "sedentar",adica nu ma obosesc la rapitori unde trebuie sa fi ff activ...! Cum e si cazul meu,TREBUIE sa te inarmezi(obisnuiesti) cu....fff multa rabdare! Dupa zile si nopti cand nu prinzi...NIMIC,nu trebuie sa te descurajezi....intro buna zi"Rasare Soarele si pe strada ta..." ! :da

Editat de morocanosul
Link spre comentariu

Am gasit acest articol pe site-ul Virtualelectric.ro ce parere aveti ?

 

 

 

 

 

pentrupescari.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bazat pe observatia ca pestii sunt atrasi de unele sunete sau ultrasunete , au fost concepute in acest sens generatoare electronice . Montajul prezentat este un multivibrator ce debiteaza semnalul dreptunghiular a carui frecventa poate fi modificata din potentiometru . Difuzorul este de tip miniatura de 16 -75 ohm dar se poate folosi si o casca telefonica . Intreg montajul se introduce intr-o punga de plastic si se scufunda in apa la locul dorit .

Fir intins ..

Pe cand sa ne asteptam la primele...rezultate,fie ele chiar si...fara succes? :nas: Si daca poti,adauga si o foto..! Oricum,"Fir ...intins",chiar daca nu prinzi..."Balena Albastra""...! :jytuiyu Te rog sa ne tii la curent cu capturile facute..indiferent ce ai prins...! Se stie ca pescarii sun cam.."mincinosi"...Adevarat sau ..Fals? :57

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări