Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

STK4241V

Recommended Posts

Cineva mi-a dat un amplificator fisher cu stk4241v. Functioneaza perfect in 8 ohm, insa nu prea ma incanta faptul ca accepta doar sarcini de 8 ohm. L-a incercat cineva in 4 ohm?

Credeti ca se merita sa-i fac o cutie, sa ii pun niste butoane si sa-l transform intr-o statie audio?

post-258089-0-40010800-1464018567_thumb.jpg

post-258089-0-07657900-1464018789_thumb.jpg

Edited by gheg
  • Replies 14
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dacă merită sau nu doar tu poţi decide. Referitor la sarcini de 4 ohmi, ţine cont că la acelaşi nivel de intrare ai curent dublu prin final faţă de o sarcină de 8. Cu alte cuvinte: s-ar putea să reziste, s-ar putea să nu.

Transformatorul sau are 50+50v. Dupa punte am masurat o tensiune de 141 de volti, iar cand il dau la maxim, ramane in 136 de volti. 

L-am lasat sa cante 60 de minute la limita distorsiunilor si nu i s-a intamplat nimic. Treaba e ca am mai primit si 14 perechi de tranzistoare 2sc3281/2sa1302, si nu stiu cum ar fi mai bine, sa folosesc acest traf si o cutie, pentru un amplif pe tranzistori sau pentru acest integrat. :O

Daca stii ca nu vei rezista tentatiei de a tine amplificatorul in "blana" ore intregi, as zici sa te orientezi spre amplificatoare profesionale. Am reparat de curand o combina cu stk, i-am explicat cum sta treaba cu ele, dar degeaba...Tot la "blana"....ca asa e moda. Wati multi pe boxe vai de mama lor. 

Dacă vrei neapărat să-l foloseşti cu boxe de 4 Ohmi, îi schimbi alimentarea de la +/-70V cît e acum la maxim +/-45V. Dar e o greşeală... Lasă-l aşa cum e, mai ales că altul original n-ai să mai găseşti şi e păcat de amplif, dacî-l strici nu ţi-l mai cumpără nimeni. Abia atunci poţi folosi trz ăia finali cu vreo sărăcie de schemă.

De ce este o greseala sa-l alimentez cu mai putin? :O

Pana la urma l-am alimentat la +/- 35v, iar pentru bass separat, am facut un amplif  pe tranzistoare.

Mi se pare ca ampliful pe tranzistoare are randament mai bun alimentat la aceeasi sursă de curent.

post-258089-0-29092600-1464268438_thumb.jpg

E o schemă foarte bună, o îmbunătăţire a celei din Tehnium a lui Barbu Popescu, adică Dual CV1500/1700. Are doar două greşeli: rez de 47 din emitoarele trz prefinali trebuie conectate la ieşire şi lipsesc diodele antiparalel e-c pe trz finali. Masele ar fi trebuit denumite invers.

Da, am citit pe forum despre acele erori. Imi pare ca tot dvs le-ati comentat.

Le-am bagat si in cutie. Cu stk-ul ascult stereo, iar pentru bass am pus amplif simetric cu tranzistori. I-am 

pus cate 4 finali pe fiecare ramura, ca sa reziste bine. Functioneaza bine atat stk-ul cat mai ales ampliful pe tranzistori.  :aplauze

post-258089-0-97040600-1464452083_thumb.jpg

post-258089-0-22385900-1464452093_thumb.jpg