Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Boxe de impedanta mai mica decit cea necesara ptr amplificator

Recommended Posts

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Dacă amplificatorul cere 8 ohm(minim),iar matale montezi boxe de 6 ohm(!!!),poți fi convins că în timp finalul o să cedeze :96. Clar boxele trebuie să aibă impedanța mai mare de 8 ohm,altfel ajunge la depanator :rade: ...

Prima varianta este sa montati in serie cu fiecare boxa o rezistenta de 2 ohm/10W (in boxa) iar a doua varianta este sa limitati volumul la 75%.

Eu am pus boxe de 4 ohm la amplif de 8 ohm si de pe la jumatatea volumului incepe sa distorsioneze. Daca dau la maxim intra integratul in protectie. Daca amplificatorul nu are protectie atunci iese fum.

Dacă amplificatorul cere 8 ohm(minim),iar matale montezi boxe de 6 ohm(!!!),poți fi convins că în timp finalul o să cedeze :96.Clar boxele trebuie să aibă impedanța mai mare de 8 ohm,altfel ajunge la depanator :rade: ...

eu niciodata nu am tinut cont de impedanta boxelor,mai degraba de nivelul volumului.

Prima varianta este sa montati in serie cu fiecare boxa o rezistenta de 2 ohm/10W (in boxa) iar a doua varianta este sa limitati volumul la 75%.

Eu am pus boxe de 4 ohm la amplif de 8 ohm si de pe la jumatatea volumului incepe sa distorsioneze. Daca dau la maxim intra integratul in protectie. Daca amplificatorul nu are protectie atunci iese fum.

da,si se incinge acea rezistenta de iese fum din ea,mai degraba facut un filtru bun inductiv in interiorul boxelor.

Rezistenta este de 10W dubla ca valoare (fara calcule complicate, 1/4 din putere pe rezistenta restul pe difuzor, amplificator de 20W). Ca fapt divers se pot folosi becuri in locul rezistentei care la puterea maxima adauga cei 2 ohm.

am incercat si eu varianta asta cu rezistente din nichelina si se incingeau de nu puteam tine mana pe ele nici macar o secunda,asta acum cativa ani de zile,deci eu unul exclud metoda aceasta.

Va multumesc ptr raspunsuri.O sa utilizez amplificatorul la volum mai mic ! Pentru afisare de simboluri fasciste trebuia blocat contul ,domnilor moderatori ! Se poate inchide...oricum va rog sa stergeti tot ce este offtopic !