Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recommended Posts

am si eu o nelamurire poate este cineva pe forum sa stie ce ma intereseaza   am cumparat un tub de oxigen tehnic pentru sudura  autogen  mi am procurat brener furtune  si un reductor   ,care este problema   reductorul este pentru  argon   am vrut sa il montez pe tubul de oxigen si nu merge  nu se potriveste la filetul de la robibnetul tubului    este normal sa nu mearga ,asi putea sai pun ceva reductiii   astept un raspuns    ....  stima 

• Replies 8
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nu ştiu dacă e normal sau nu, să nu se potrivească ....dar ştiu că nu e bine să umblaţi cu improvizaţii la tubul de oxigen...

Cred că ştiţi cât de periculos (exploziv) este acest tub...

Edited by elmar

E norma de asta are si alt filet,cumpara unul de oxigen nu te juca ,vezi ca ai uitat sa pui supapa de sens care de obicei este si opritorul de flacara .

Supape trebuiesc si la oxigen si la gazul carburant.

La tubul de oxigen filetul este de 3/4 G.

Edited by mihaighe
  • 2 weeks later...

Nici nu se pune problema, OBLIGATORIU supape anti-retur flacara (flame arrestors) pe ambele furtune la brenner. Profesionistii pun si la butelii. Nu e de joaca, este o flacara cu aport de oxigen, nu una obisnuita, are o putere/densitate foarte mare. Nici nu ai timp sa reactionezi pana cand deja a trecut prin salopeta, geaca, bluze, tricou, maieu si esti prajit bine. Am vazut doua cazuri, unul a fost chiar tatal meu si a patit-o pe timp de iarna, avea pe el ce am enumerat, plus ca salopeta era groasa tip pufoaica. A avut cateva saptamani de chin, solutii, unguenti, pansamente.

Pe langa toate astea bineinteles se mai ia in calcul si intoarcerea flacarii pana in butelii.