Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

desktop CNC - pcb-uri si carcase - pCarve 2.0

• Please log in to reply
519 replies to this topic

#511 OFFLINE   klayus

klayus

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 283 posts

Posted 18 May 2017 - 07:33 PM

mai e un aspect legat de ascutirea frezelor in varf. am avut freze de 10 grade ascutite cu varful deplasat fata de centrul axuxlui normal. in felul asta varful ala se rupe super usor si daca nu se rupe nu mai face un punct cand se invarte, deseneaza un cerc.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#512 OFFLINE   dany_cta

dany_cta

Banati

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,259 posts

Posted 18 May 2017 - 07:45 PM

Ai reusit sa testezi ceva cu laserul ala ? Sunt chiar curios de rezultate. Eu nu pot sa testez acum pe hartie alba ca am bagat modulul in revizie sa ii refac din cupru partea din mijloc care e din bronz. Eu doar am citit pe net ca e greu pentru un laser asa ca nici nu mi-am batut capul, l-am apropiat de hartie si reflecta urat raza asa ca am renuntat.

#513 OFFLINE   klayus

klayus

Membru

• Membri
  • PipPip
  • 283 posts

Posted 18 May 2017 - 07:46 PM

inca sunt la birou si cred ca ma apuca luni aici :) imediat cum ajung testez ca de mult vroiam sa ma mai joc cu el.

#514 OFFLINE   benishor

benishor

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 80 posts

Posted 18 May 2017 - 08:49 PM

@dany_cta: o sa revin cu informatii concrete cand si daca reusesc ceva cu laserul

#515 OFFLINE   dany_cta

dany_cta

Banati

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,259 posts

Posted 18 May 2017 - 08:55 PM

Eu am si un laser de 40w in conversie, la asta planuiam sa folosesc grbl cu ceva modificari ca sa activez laserul la coborarea pe Z, sa inteleg ca grbl stie deja bine cu laseru` la ultima versiune ? Poate sa controleze si puterea sau e doar on/off ?

#516 OFFLINE   benishor

benishor

Nou venit

• Membru activ
  • Pip
  • 80 posts

Posted 18 May 2017 - 09:01 PM

Poate sa controleze si puterea: https://github.com/g...v1.1-Laser-Mode

When laser mode is enabled, Grbl controls laser power by varying the 0-5V voltage from the spindle PWM D11 pin. 0V should be treated as disabled, while 5V is full power. Intermediate output voltages are also assumed to be linear with laser power, such that 2.5V is approximate 50% laser power. (A compile time option exists to shift this linear model to start at a non-zero voltage.)

#517 OFFLINE   dany_cta

dany_cta

Banati

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,259 posts

Posted 18 May 2017 - 09:12 PM

Super tare, nu stiam de asta. Eu urmaream alt proiect similar special pentru laser dar nu prea ma incanta. Asta m-a salvat de o gramada de munca.

#518 OFFLINE   dany_cta

dany_cta

Banati

• Membru activ
  • PipPipPipPip
  • 1,259 posts

Posted 30 May 2017 - 01:29 PM

BUMP !

Am testat eu la aprox 1w cu lentila G2 serioasa si arde hartia alba dar foarte greu, in sensul ca prima patrundere ia chiar si cateva secunde, apoi o arde cursiv din cauza negrelii de pe marginea taieturii dar daca sar in mijlocul foii din nou, iar sta 1-2-3 secunde pana o strapunge. Carton sau orice altceva afara de alb, arde instant fara vorbaraie.

Vopseaua de pe pcb-uri o carbonizeaza imediat, mai trebuie doar spalat frumos cu alcool (nu vodka, ca e pacat de ea) si gata.

#519 OFFLINE   gpmarian2005

gpmarian2005

Nou venit

• Membri
  • Pip
  • 1 posts

Posted 07 January 2018 - 04:22 PM

Imi poate spune cineva cum pot sa il contactez pe klayus ?

Vreau sa stiu care este pretul CNC-ului.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#520 OFFLINE   nickrvl

nickrvl

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 2,528 posts

Posted 08 January 2018 - 09:37 AM

Nu-ti merge mesageria.

Sau pe mail-ul meu: stoicavl@yahoo.com