Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

desktop CNC - pcb-uri si carcase - pCarve 2.0


Postări Recomandate

am comandat un set de 01 mm dar mai comand si de 02 , sa am pe stoc

cu siguranta o sa le rup pana ma invat

am stiut ca din Eagle se genereaza G cod , dar nu prea imi place 

m-am obisnuit cu sprint layout

 

in profil e setat mail si nu de mult am adaugat locatia

 

multumesc pentru informatii

Link spre comentariu

Salut GanMark,

 

De cand am postat ultima data aici am renuntat la CNC-ul din topic. Dupa ce mi-a facut @florianmro masa de aluminiu pentru masina (care a iesit senzational), l-am intrebat daca ar dori sa se aventureze la constructia unei masini noi pentru mine cu focus pe crearea de PCB-uri si spre norocul meu, a acceptat.

 

Am fost extraordinar de incantat de colaborare; a facut o treaba nemaipomenita si e si un om de nota zece. Scopul initial a fost sa ajungem la precizia masinii de la wegstr, insa a iesit cu multe chestii in plus. Dupa cateva luni am ajuns la frumusetea asta: https://www.grbl.org/romanian-router care are multe chestii faine, inclusiv masa cu vacuum dedicata, masa cu canale precum si o masa speciala dedicata prelucrarii PCB-urilor care are o sectiune cu vacuum si una cu caroiaj.

 

Pentru electronica am optat catre grblHAL, motivul principal fiind capabilitatea de comunicare prin ethernet, care a venit la pachet cu imunitate la zgomotul introdus de spindle.

 

Se pot vedea doua exemple de frezare in linkul de mai sus, unde cel mai mic footprint frezat este VSSOP-8, mai mult decat suficient pentru nevoile mele. Ca freze am experimentat multe, atat v-bit cat si spirala si piramidale (inclusiv freze luate de la wegstr). Grosimea la varf variaza intre ascutit, 0.1mm si 0.2mm la ce am folosit, iar dintre acelea 0.1mm este numai pentru traseele foarte apropiate. Unghiul v-bit-ului ti-l alegi in functie de grosimea traseelor pe care doresti sa le realizezi. Cu cat traseele si clearance-ul dintre ele sunt mai mici, cu atat unghiul trebuie sa fie mai mic.

 

Profesorasul ceh de la wegstr din pacate umfla preturile destul de mult astfel incat nu ti-as recomanda sa iei freze de la el. Am gasit unele identice pe un site nemtesc, la jumatate de pret, de unde am si comandat. Nu gasesc acum linkul, insa am revin cu informatii odata ce gasesc.

 

Freze bune insa mai scumpe am achizitionat de la frezycnc (polonezi): 

http://www.frezycnc.eu/end-mills-drill-bits-micro/engraving-tools/engraving-end-mills-pro-2-flute/

 

Alte freze cu rezultate foarte bune au fost cele piramidale cu varv de 0.2mm, de care gasesti din plin la chinezi. In general la vbit am optat sa merg pe variantele mai scumpe din europa, deoarece vbiturile chinezesti tind sa aiba un runout destul de mare (sau am fost eu mai putin norocos).

 

Niste setari de inceput: daca masina ta e calibrata ok, poti sa frezezi la o adancime de 0.05mm, cu un feedrate de 170mm si aproximativ 8000-12000 rpm.

 

Mult succes!

 

 

 

Link spre comentariu

Multumesc pentru sfaturi

chiar super dotat e cnc din dotare

felicitari pentru upgrade

 

la mine s-a facut testul din Eagle si a fost ok

de atunci nu am realizat nici un pcb

acum nu mai stiu cum e cu calibrarea

pana ce imi vin Vbit mai dureaza

 

as fi interesat de cineva din zona Clujului sa-mi faca testele , realizare pcb

ma pot deplasa si mai departe , dar din zona mea nu prea cunosc cine le are cu cnc

 

 

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...
La 22.04.2021 la 20:49, GanMark a spus:

nu imi dau seama care e din cele 5 ?

nu vad / pricep cum se selecteaza modelul.....

E nitel mai prost organizat site-ul la capitolul asta, e drept. 

 

- freze spirala cu varful ascutit: https://www.sorotec.de/shop/Cutting-Tools/sorotec-tools/Engraving-bits/V-Router-Bit/

- freze cu varful taiat la o anumita dimensiune: https://www.sorotec.de/shop/Cutting-Tools/sorotec-tools/Engraving-bits/V-Router-Bit-164/

 

Ambele selectii contin freze cu coada de 1/8", suportate de penseta pe care o ai la CNC-ul tau.

 

Toate bune!

 

 

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări