Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator MOSFET CFA


Postări Recomandate

Chestia ''ciudata'' e ca la amplificatorul meu facut pe un cablaj de test functioneaza ok la partea de offset adica il pot regla undeva la 0,5 - 0,8mV si mai danseaza el intre 1 - 2mV 

Intr-adevar amplificarea e mica rau, trebuie sa ii dai semnal mare la intrare.

 

L.E. N-am inteles o chestie legat de SR/uS

Amplificatorul asta, in simulari  are 100 si ceva de v/uS fara filtrul din fata si fara bobina de pe iesire.

In momentul in care le cuplezi mai raman vreo 34v/uS. Acum intreb eu, ce rost mai are atatia volti pe microsecunda daca oricum ii ingenunchem prin filtrele din intrare si bobina de la iesire amplificatorului ?

Editat de maxente
Link spre comentariu

Frecvenţă de lucru mai mare şi e important cînd nivelul semnalului creşte aproape de maxim. De exemplu, consideră că ai un amplificator de 100W/8R. Asta înseamnă o excursie de 28,284Vrms, adică 80Vpp. La 20kHz sinus ai nevoie de minim 10V/us ca să reproduci sinusul curat.

 

SR = 2 * π * f * Upp

Urms = sqrt(P * R)

Upp = 2 * sqrt(2 * P * R)

Link spre comentariu
Filtrul pazeste asa incat sa nu iti intre mizerii de inalta frecventa  care depasesc max SR.
Aceste mizerii ar genera mizerii si mai mari in sunet, evident in functie de configuratia amplificatorului. Evident ca nu iti da o placa de sunet/cd player asa ceva, dar mediul e plin de "pericole" de care e bine sa te pazesti.
 
Nu te opreste nimeni sa urci frecventa filtrului de la intrare dupa bunul tau plac.
Link spre comentariu

Frecvenţă de lucru mai mare şi e important cînd nivelul semnalului creşte aproape de maxim. De exemplu, consideră că ai un amplificator de 100W/8R. Asta înseamnă o excursie de 28,284Vrms, adică 80Vpp. La 20kHz sinus ai nevoie de minim 10V/us ca să reproduci sinusul curat.

 

SR = 2 * π * f * Upp

Urms = sqrt(P * R)

Upp = 2 * sqrt(2 * P * R)

 

La formula SR-ului, eu am impresia ca este Up nu Upp...

Randy Slone, Douglas Self si Wikipedia asa zic.

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Dudi are dreptate . SR este derivata în raport cu timpul a funcției tensiune(timp) . La o sinusoidă - caci aici ne interesează , chiar dacă îl măsurăm cu dreptunghi - funcția de timp este U*sin(t) unde U este amplitudinea adică Vpk nu Vpk-pk . Prin derivare în jurul originii ( acolo SR este maxim ) obținem SR = 2 * π * f * cos(0) * U adică ce s-a scris mai sus , cu Upk evident . 

Când măsurăm pe osciloscop cu semnal dreptunghiular evident luăm toată excursia de tensiune ( mă rog 10% - 90% sau , după caz , -90% - +90% ) deci aici avem pk-pk . Aici însă nu mai intervine frecvența . 

Link spre comentariu
Ce treaba are amplitudinea maxima vs varf la varf cu SR?
E o formula, se apluca numia pt sinus.
 
Dreptunghiularul (ideal) are SR infinit. Real, are dupa cat te lasa schema/piesele.
Sinusul are SR limitat de frecventa proprie. Altfel ar nu ar mai si sinusoida ci ar avea alta forma.
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări