Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator MOSFET CFA


Postări Recomandate

Dudi cu intrebarea aia intri pe un teren minat, discutia asta leco versus altii cu deschiderea incompleta a finalilor nu a avut niciodata vreo solutionare constructiva ci a dus doar la contre nedorite. E ca si cum ai incerca sa impaci stanga cu dreapta in politica...Maxente imi cer scuze pentru offtopic.

Link spre comentariu
Vizitator hpavictor

Rezultatele practice ( DIY sau PRO ) au oferit deja un răspuns credibil legat de soluția atacului tranzistoarelor IRFP940 / 9240 , nu e prea complicat :) .Căutați pe net ... Totul este la îndemână !

Link spre comentariu

Leco, dupa cum ai observat, si eu sint interesat de aceast amplif si vreau sa-l imbunatatesc. Dar eu nu ma pricep ce e ala totem pole, n-am vazut in viata mea. Daca pui o schema cum ar trebui sa fac, eu o simulez si vedem ce iese. Chiar sint curios.

 

Si inca o chestie. Nu inteleg la ce te referi tu cand zici ca nu se deschide bine mosfetul. Cat de bine vrei sa se deschida ? Ca daca se deschide prea mult face scurt.

 

Dudi, am pus cel putin 4 scheme cu tottem pole, lumea a sarit in sus si au inceput sa rida, ca e ok, ca "merge si asa fara buffere si fara 10V in plus" tipic ca la noi, merge dar cit e bine "merge"?...

 

Dar pentru ca eu te apreciez ca intotdeauna vrei sa perseverezi, iata un etaj final cu mosfeturile comandate de buffere tottem pole, atentie mosurile industriale de comutatie (cite 6 per rail) sint cu sursele in alimentare si drena comuna pe iesire.

 

Posted Image

Link spre comentariu

Am facut asa... dar se pare ca nu merge. Cred ca nu e facuta corect legatura intre totem pole si etajul din fatza... ca, na, nu ma pricep...

Am impresia ca schema de la Ecler e total diferita fatza de ce am eu acolo... Probabil nici nu se poate face adaptarea...

 

 

Editat de Dudikoff
Link spre comentariu

Dar eu nu ma pricep ce e ala totem pole, n-am vazut in viata mea.

Totem pole.

În electronica, în sens strict, este numele dat unei anumite configuratii de etaj final push-pull folosita la circuite integrate logice TTL si uneori (rar) la cele analogice. În sens larg, se refera la orice etaj contratimp serie.

La schema de la #49, jonctiunile BC ale lui Q17 si Q22 sunteaza VAS pe semialternanta pozitiva si respectiv, negativa. D-aia nu merge.

Editat de franzm
Link spre comentariu

Marian, asa e schema originala... Nu inteleg nici eu de ce. Dar nu vrea sa mearga deloc. Am incercat si cu alte operationale, am zis ca o fi modelul meu defect, dar degeaba, acelasi rezultat: -15V pe iesire.

Am inchis bucla si direct doar pe opamp si la fel face. Deci problema e din acest circuit.

 

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări