Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Laptop toshiba satellite c55-c-172

Recommended Posts

Buna ziua ! Are si un prieten de al meu un asemenea laptop : toshiba satellite c55-c-172....care vrea sa-si instaleze sistemul de operare pe el...iar el  nu are wind.....8 sau wind.....10,el are doar wind 7...care a incercat sa-l instaleze pe acest laptop si nu a reusit nici pana la ora asta....

in momentul cand trebuie sa-i apara hdd-ul ca sa creeze partitiile si sa-i formateze partitiile.....nu-i apare nimic acolo.... si ii scrie urmatorul mesaj :

A required CD/DVD driver device is missing.is you have a driver floppy disk,Cd,dvd,or usb flash drive,plase insert it now.

Note : if the windows installation media is in the cd/dvd drive,you can safely remove it for this step.

El s-a uitat prin bios...nu este setarea aceia cu ide/sata ...sau ceva de genul asta...deci e foarte ciudat...

Aaa,va spunem de pe acum ca a incercat prietenul meu si cu dvd-ul cu wind....7 si cu un stick butabil tot cu wind.....7 si tot asa face...

Asteptam si nou un raspuns de la dvs !!!

• Replies 22
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Cu placere:

Cand apare acea eroare,sa inchide fereastra(x),apoi click pe yes,acum e faza :deconectam stick-ul,apoi conectam din nou,si asta e.Scrie toti acesti pasi in clip.

La fel si pentru dvd.

Multumesc mult! Am incercat si asa....dar tot asa face...nici o schimbare in bine.

Vedeti in bios la USB MODE- si  schimbati valorile ...sa fie setat  pe 2.0. Ar trebui sa mearga asa.

Am incercat si chestia aceasta,dar fara succes.

Eu unul totusi ma gandesc tot la hdd-u sau chiar la un driver pentru a recunoaste hdd-ul sata...adica ceva de tipul : IDE ATA/ATAPI controllers

Am facut ceva sapaturi pe net,windows 7 nu se poate instala,doar windows 8.1dvd/stick usb.Acest stick cu windows 8.1,se face cu Rufus in format GPT

se conecteaza la un usb 2.0 si nu 3.0.Dupa toate astea,instalarea o sa decurga normal.In mod normal,trebuie un update de Bios,dar e mai complicat pentru

prieten,asa ca sa instaleze windows 8.1.

Da,asa este,chiar acum vreo jumate de ora.....am primit o reclamatie de la client....ca nu poate instala nici la asta wind.....7 si nici wind....8.1...

La acest laptop mi-a spus ca face in felul urmator....incarca bootul...vede hdd-u...il partitioneaza,il formateaza....copiaza fisierele....iar apoi dupa ce da primul restart...ramane mut...adica ramane cu sigla de la wind.....7 pana la anul pe ecran....nu mai merge mai departe....

Ce poate fi in acest caz,poate fi vreo setare de prin bios sau e altceva ???

Astept un mic raspuns de la dvs !!! O zi minunata va doresc !!!

Edited by FLORIN IORDACHE

Nu prea,in Bios trebuie sa fie(pentru windows 7 UEFI trecut in mod Legacy sau CSM,depinde de bios,si Secure Boot/Disable).Chiar daca reuseste instalarea,

se loveste de drivere,si foarte multe probleme,asa ca windows 10 pentru acel laptop si Classic Shell pentru buton start(sa aiba un menu ca windows 7).