Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Inlocuire bec veioza sare


Vizitator Robert Necula

Postări Recomandate

Vizitator Robert Necula

Salut.

Cu ce chestie electronica as putea inlocui becul dintr-o veioza de sare, pentru a obtine efectul de incalzire pe care il da un bec de 15W, sa reziste minim 1 an functionare nonstop, locasul respectiv nu prea are aerisire. Multumesc

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Poţi pune un led de 1 - 3W şi un radiator mai compact, dar care să nu permită ledului să treacă de 40-50*C. Ledul poate fi alimentat dintr-o sursă externă lămpii, cu un curent mai mic decât cel maxim suportat, cel mult la jumătate preferabil. Dacă ledul este unul de calitate, va da o lumină superioară celui original de 15W. 

Link spre comentariu
Vizitator

Cu o rezistenta ceramica de la letconul de lipit cu aceeasi putere (atat ai cerut : pentru a obtine efectul de incalzire pe care il da un bec de 15W).

Sa nu ii faci aerisire ca nu mai are efect veioza.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Eu acuma nu ştiu dacă lampa aia este folosită pentru lumină sau doar pentru efect termic. Am mai văzut şi eu lămpi sculptate în sare, dar erau folosite pentru lumină, nu pentru căldură. Poate asta o fi altfel....dar se va încălzi ceva şi de la acel led, că nu stă rece, mai ales că-l foloseşte nonstop.

Link spre comentariu
Vizitator

... cristalele de sare purifică şi îmbunătăţesc calitatea aerului înconjurător, deoarece eliberă în atmosferă ioni negativi. Salinoterapia este un tratament natural recomandat pentru următoarele afecţiuni: astm, sinuzită, infecţii respiratorii (faringite, bronşite, etc.), rinită, stări de oboseală şi declin al rezistenței la stres, etc.)

Lumina este pentru ambient. Poate ramane peste noapte aprinsa, nu deranjeaza somnul. Se poate automatiza un pic cu ajutorul unui senzor crepuscular,...

Link spre comentariu

Chestia cu ionii negativi generaţi de o simplă lampă de sare cred că e discutabilă. Efecte de ionizare negativă  a aerului clar dovedite şi resimţite se obţin doar prin ionizare cu înaltă tensiune, cu asta am lucrat şi ştiu cu ce se mănâncă, dar să ionizez aerul doar cu un drob de sare nu am încercat încă... dar într-o salină e altă situaţie totuşi, nu putem să comparăm nici pe departe efectele.

Link spre comentariu
Vizitator

Eu detin 4 veioze de sare, doua cu sare de Himalaya si doua cu sare de la Praid. Le-am pozitionat cate doua in fiecare camera. Sarea de Himalaya o tin in timpul zilei cat sunt acasa, iar cea de la Praid toata noaptea. Efectele au fost simtite din prima noapte. Intradevar becurile nu tin prea mult, dar nici pretul acestuia nu este foarte mare, decat un leu/bec :) .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

... cristalele de sare purifică şi îmbunătăţesc calitatea aerului înconjurător, deoarece eliberă în atmosferă ioni negativi. Salinoterapia este un tratament natural recomandat pentru următoarele afecţiuni: astm, sinuzită, infecţii respiratorii (faringite, bronşite, etc.), rinită, stări de oboseală şi declin al rezistenței la stres, etc.)

Lumina este pentru ambient. Poate ramane peste noapte aprinsa, nu deranjeaza somnul. Se poate automatiza un pic cu ajutorul unui senzor crepuscular,...

Mai informează-te:

http://scientia.ro/homo-humanus/scepticus-granitele-gandirii/5398-terapiile-cu-sare-ajuta-in-vreun-fel-sanatatii-aerul-din-salina.html

Bine, oamenii ca tine au un rol esențial în bunul mers al economiei, căci altfel inutilii ar muri de foame.

Link spre comentariu

Mai informează-te:

http://scientia.ro/homo-humanus/scepticus-granitele-gandirii/5398-terapiile-cu-sare-ajuta-in-vreun-fel-sanatatii-aerul-din-salina.html

Bine, oamenii ca tine au un rol esențial în bunul mers al economiei, căci altfel inutilii ar muri de foame.

 

de fapt, "inutilii" exploatează unica resursă naturală infinită.e nevoie să spun clar şi care e aia?uitam: dacă s-ar aduna "sarea de Himalaya" câtă se vinde şi câtă s-a vândut, mi-e teamă că s-ar depăşi demult cantitatea de sare din Himalaya!!! :rade:

Link spre comentariu

Credeam că s-a înțeles faptul că nu se emit niciun fel de ioni prin încălzirea sării.....acolo ,,lucrează,, alt efect, se numește Placebo. E acela în care-i dai de exemplu unui bolnav o pastilă de zaharină sau alt îndulcitor și-i spui că într-o oră se va simți mult mai bine fiindcă e un medicament puternic și el chiar se va simți mai bine crezând în ,,calitățile,, medicamentului fals.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări