Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Energie verde pentru toți...


Postări Recomandate

Si cei ce stau la bloc pot beneficia de apa calda gratis de la soare . Sunt pasionat de energie regenerabila si as dori , ca peste cativa ani sa dezvolt acest sector si la noi in tara pe cat posibil . Dar pentru moment as avea nevoie sa vad cum reactioneaza lumea la aceasta idee.Pentru cei doritori , urmati acest link : http://www.isondaje.ro/sondaj/436838666/ . Este un sondaj pentru a vedea cum percepe lumea aceasta idee . Gasiti tot ce este necesar in link .           Multumesc celor ce il completeaza .*daca prin postarea prezentului mesaj se incalca vreunul din termenii siteului rog un moderator sa mute prezentul mesaj in categoria potrivita . Cu stima .

Editat de T.Sorin
Link spre comentariu

Schema pentru conceprea unui controller solar pentru sistemul termic : http://www.reuk.co.uk/Solar-Water-Heating-Pump-Controller.htm

De ce sunt adeptul panourilor solare cu tuburi vidate cu heat pipe in detrimentul celor plane sau fara heat pipe . Sa le luam pe rand :

Panou solar plan :

       Avantaje :
             
                       -in primul rand as spune costul mai redus decat in cazul celorlalte

                       -apoi modul simplu de transport / montaj deoarece vorbim de o singura componenta ( panoul in sine )

     Dezavantaje

                      -soarele nu este in permanenta perpendicular pe suprafata panoului , iar faptul ca el nu poate colecta razele solare din diferite unghiuri , il caracterizeaza ca avand un randament scazut 
                      -tot la eficienta facem referire si iarna , cand temperatura afara scade drastic , izolatia acestui tip de panou nefiind una extraordinara , atrage dupa sine si perderi considerabile de energie


Panoul solar nepresurizat


       Avantaje

                        -cost asemanator celui plan , in unele cazuri chiar mai redus
                        -eficienta crescuta deoarece colectarea radiatiei solare se poate face din toate partile gratie formei cilindrice a tuburilor 
                       -transferul de caldura dintre stratul colector selectiv si agentul de transfer ( sau cel ce se doreste a fi incalzit ) se face prin suprafata interna a tubului , nu ca in cazul celor plane pe contact                               metal-metal

       Dezavantaje :

                      -acest tip de sistem nu poate fi utilizat in periaoda rece , si fac referire la acel moment din an cand temperatura scade sub 0 *C = de ce ? pentru ca apa ingheta in tuburi pe parcursul serii 
                     

Sistemul presurizat - cu tuburi vidate cu heat-pipe => si acesta se imparte in 2 categorii 

   a) sistem solar cu boiler presurizat contact heat pipe  ( acel sistem in care tecile heat-pipe-urilor intra in rezervorul de stocare )
   b) sistem solar cu boiler presurizat cu serpentina si antigel ca fluid de transfer termic 

 Sistemul a) , are avantajul ca include deja boilerul in care va fi stocata apa calda , si volumul lui variaza direct proportionl cu numarul de tuburi . De ex. un panou cu 10 tuburi 100 l, un panou cu 15 tuburi 150l etc.Dezavantajele identificate de mine referitoare la acest tip de sistem solar , sunt urmatoarele : curatarea boilerului de calcar ( stim cu totii cum este apa ) , se face destul de dificil uneori , acest lucru fiind chiar imposibil de realizat; iar alt dezavantaj este faptul ca , desi izolat , oricat s-ar respecta conditiile calcului de izolare termica a boilerului , faptul ca ca sta afara , si ma refer aici in special pe perioada iernii , il face sa piarda caldura ( incet dar sigur este o pierdere ).


Sistemul b) , are avantajul ca boilerul poate fi pozitionat fie in pod , beci , camera tehnica , ori intr-un spatiu protejat . Curatarea lui de calcar se poate face relati usor prin demontarea flansei rezistentei . Energia termica este transmisa prin circuitul ( schimbator solar serpentina ) prin intermediul antigelului solar . Un dezavantaj al acestui sistem , este constituit de pretul relativ mare si nu totodata . De ce ? pentru ca daca este sa ne raportam strict la pretul panoului , si facand referire la o firma serioasa care nu are adaosuri comerciale de 300 %  , acesta nu este unul exagerat. Dar mai sunt necesare si alte repere : grup pompare , statie control, boiler serpentina ,etc.

De ce sunt adeptul acestui sitem ? pentru ca iarna ziua este scurta , iar acest sistem va extrage energia din orice raza de soare de oriunde ar venii ea, si ba mai mult, o va proteja prin izolatia de vid. In ce consta calitatea unui sistem solar ? in capabilitatea lui de a valorifica fiecare moment de insorire pe perioada rece si ba mai mult a-l valorifica tranformanu-l in caldura ata de necesara in acea perioada , noua.


La final adaug un videoclip in care se explica efectul tubului de heat pipe , la fel ca in cazul tuburilor vidate solare :https://www.youtube.com/watch?v=-Bcgq8bYYbU .

Va doresc o zi frumoasa !

Editat de T.Sorin
Link spre comentariu

Si eu sunt adeptul energiei verzi, am instalat si vreo 20 de panouri nepresurizate.

Totusi, instalarea panoului pe balcon(la bloc!!) mi se pare total aiurea-marea problema este traseul tevilor intre punctul de alimentare(baie sau bucatarie) si panou.

Ce faci, vii cu mațele prin apartament?

La o casa/vila, merge sa il montezi deasupra baii, la un apartament de bloc nu prea vad solutii.

Link spre comentariu

Ma bucur . Ar trebui sa privim cat mai mult catre energia verde. DA si la apartament ! :) Am plecat de la premisa ca : ,, nu trebuie sa stai la casa pentru a beneficia de apa calda gratuit de la soare ''. Desi am 17 ani , aproape 18 , vreau sa aduc o schimbare in sectorul energiei verzi si la noi in tara pe cat posibi; peste cativa ani . Istoria nu se scrie cu vorbe mari , ci cu fapte mici ce au repercusiuni mari in timp . De putut se poate dar mai trebuie sa le aratam oamenilor niste beneficii ale acestor sisteme , pentru ca la noi in tara totul se pune in raport cu salariile ( ca si in alte tari , dar mai accentuat la noi ) , in randul celor ce cumpara, si faptul ca nu exista incredere in aceste sisteme noi , nefiind promovate , sau ba da , dar preturile exorbitante nu permit achizitionarea lor , pentru ca daca o firma are adaosuri comerciale de peste 30-40% e clar. Am vazut sisteme montate in alte tari (balcony solar water heater ) , iar acele mate :)) erau foarte frumos integrate / mascate . Solutii se gasesc . Principala problema este reprezentata de reticenta oamenilor inca , referitoare la aceste noi modalitati de incalzire si realizare de apa calda , raportate la sistemele clasice ( centrale pe gaz ) , facand referire la apartament. 

Link spre comentariu

Știu o gramada de balcoane cazute și nu din alea la care se gândesc bărbații... așa că soluția e foarte periculoasă în ideea in care ai 100kg de apă care trag în jos de balcon .(Am zis kg și nu mc!)

E foarte normal ca fața expusa la soare a unui bloc să capteze si caldura de pe timpul verii mai ales in orașele din sudul țării și sunt sigur că dacă s-ar utiliza un rezervor buffer pentru toată scara cei de la centrala termică ar șoma pe timp de vară .

Ca sistem individual nu-l văd profitabil decât pentru cei care-l instalează .

Link spre comentariu

Știu o gramada de balcoane cazute și nu din alea la care se gândesc bărbații... așa că soluția e foarte periculoasă în ideea in care ai 100kg de apă care trag în jos de balcon .(Am zis kg și nu mc!)

E foarte normal ca fața expusa la soare a unui bloc să capteze si caldura de pe timpul verii mai ales in orașele din sudul țării și sunt sigur că dacă s-ar utiliza un rezervor buffer pentru toată scara cei de la centrala termică ar șoma pe timp de vară .

Ca sistem individual nu-l văd profitabil decât pentru cei care-l instalează .

Aici gresiti putin .De ce ? Pai , boilerul nu sta pe balcon ci intr-o anexa/debara , ori la baie , desi prefer o debara de langa baie . Cum isi instaleaza cine doreste boiler electric pentru apa calda in apartament asa se instaleaza si cel termo-electric. Problem solved.  :reytre  Continuand , pentru a va explica ce se monteaza practic pe blacon , enumar : colectorul solar 20-25 de tuburi , cu greutatea aprximativa de 40 kg + tevile de racordare la boiler ( maxim 3 kg ) ( pe balcon ) .  Asemanator ar trebui sa arate pe balcon : Posted Image

Editat de T.Sorin
Link spre comentariu

teoretic e ok. practic, doar 25% din cei care locuiesc la bloc pot sa-si monteze, fiindca restul nu au balcon la sud. din cei 25%, doar etajele superioare au soare suficient, ceilalti au in fata blocuri sau copaci. bineinteles, sunt foarte multi care nu au balcon.

Acesta este un lucru de care trebuie sa tin cont . Multumesc ! Sper ca aceia care si-ar putea monta astfel de sisteme sa mizeze tot mai mult pe energia nepoluanta in detrimentul sau impreuna cu centrala clasica de ce nu , pentru reducerea consumului ( un beneficiu ce se rasfrange in final asupra cheltuielilor lunare ) .Imi face placere daca oricine are intrebari referitoare la sistemele termice de panouri solare ( nelamuriri ), sa-i raspund ,( in limita cunostintelor ) la intrebari , pentru o mai buna intelegere a modului de functionare . Va doresc o seara frumoasa ! 

Link spre comentariu

Si cei ce stau la bloc pot beneficia de apa calda gratis de la soare . Sunt pasionat de energie regenerabila si as dori , ca peste cativa ani sa dezvolt acest sector si la noi in tara pe cat posibil . Dar pentru moment as avea nevoie sa vad cum reactioneaza lumea la aceasta idee.Pentru cei doritori , urmati acest link : http://www.isondaje.ro/sondaj/436838666/ . Este un sondaj pentru a vedea cum percepe lumea aceasta idee . Gasiti tot ce este necesar in link .           Multumesc celor ce il completeaza .*daca prin postarea prezentului mesaj se incalca vreunul din termenii siteului rog un moderator sa mute prezentul mesaj in categoria potrivita . Cu stima .

Am si eu o curiozitate referitoare la o abordare diferita a lucrurilor . Haideti sa va explic despre ce este vorba . Am spus ( in sondajul din link-ul de mai sus ) ca sistemul ar costa 3000 lei + montaj . ok . De asemenea am pus niste variante de raspuns , pentru a facilita completarea studiului . Mai vin in completarea sa cu un aspect si pun urmatoarea intrebare : Ati fi dispus/a sa achizitionati acest sistem in 12 / 24 de rate fara dobanda  ? Adica asta ar veni 3000/24=125 lei / luna . Dar sa achitati initial doar costul montajului ? Sau ce v-ar determina sa achizitionati un sistem solar ? Raspunsurile voastre ma ajuta sa imi fac o idee despre cum percepe piata acest sector si totodata imi arata si locurile ''unde'' ar trebui schimbat ceva . Multumesc ! Putem incerca impreuna sa schimbam ceva in mai bine . Potrivit opiniei mele , si cumparatorul ar trebui sa aiba de castigat de pe urma unei asemenea investitii , nu numai vanzatorul , cum se intampla de cele mai multe ori.

Editat de T.Sorin
Link spre comentariu

".. așa că soluția e foarte periculoasă în ideea in care ai 100kg de apă care trag în jos de balcon .(Am zis kg și nu mc!)"

Dar butoiul cu varza si damigeana cu vin , conservele si alte chestii depozitate, cam cât cântăresc , "unul din ei" ? Ia fă mătăluța o socoteală și vei depăși cu mult suta de kile.

Subscriu, și chiar voi face un micuț experiment, așa de curiozitate, sa am apa calda sa ma bărbieresc.

Editat de monday
Link spre comentariu

la cautarea cu "balcony solar water heater", am descoperit aceste instalatii vandute de prietenii chinezi cu preturi incepand de la 130E. pana la 3000 lei cat doresti sa se plateasca pe asa ceva, mai este o cale lunga. de ce sa-mi doresc sa dau 650E sa-mi dea o firma specializata cateva gauri in balcon, si sa traga doua tevi pe o lungime de, hai sa spunem, 20m pana la bucatarie sau pana la baie?

Link spre comentariu

la cautarea cu "balcony solar water heater", am descoperit aceste instalatii vandute de prietenii chinezi cu preturi incepand de la 130E. pana la 3000 lei cat doresti sa se plateasca pe asa ceva, mai este o cale lunga. de ce sa-mi doresc sa dau 650E sa-mi dea o firma specializata cateva gauri in balcon, si sa traga doua tevi pe o lungime de, hai sa spunem, 20m pana la bucatarie sau pana la baie?

Nu sunt firma specializata :)) cel putin nu inca :)) Este bine sa ajungi sa fii cel mai bun pe un domeniu . Referitor la pretul de 130 de euro , daca ati privi mai atent ati putea vedea ca este vorba doar despre colectorul solar , nu intreg sistemul . Deci in 130 de euro se regaseste doar panoul solar practic cu 15-20-25 pana la 30 de tuburi . Asta ca sa va raspund la nelamurire. Va atasez aici un link , asemanator cu ce ati vazut la 130 de euro. -> http://zilansolar.en.alibaba.com/product/60236266948-221542743/Balcony_solar_collector_price.html . Deci intre 50 si 200 de dolari . Acum , ca sa va arat un sistem complet urmati acest link va rog : http://zilansolar.en.alibaba.com/product/1791534475-221597514/Balcony_split_pressurized_solar_water_heater.html  + TVA , pentru ca vorbim de introducerea lor in tara la care se adauga si taxele vamale . 

 

 Principalul obiectiv pe care mi l-am stabilit este sa fac cunoscuta energia solara pe cat posibil la noi in tara . Ba mai mult sa incerc pe viitor sa ofer produse competitive pietei actuale . De ce ? Pentru ca si eu , asemenea dumneavoastra sunt umpic cam nemultumit de preturile cam usturatoare ale acestor sisteme ale unor distribuitori. Cand am spus 3000 de lei am calculat un pret atat de aproape de realitate incat il consider perfect raportat la calitatea produselor pe care as vrea sa le pun la dispozitia dumneavoastra , cat si al serviciilor . In planul meu de viitor se noteaza , dorinta de a ajuta omul sa cumpere astfel de sisteme , incurajez asta. Nu urmaresc un profit de start imens . Lucrurile frumoase se fac in timp . Va apreciez interesul ! 

Link spre comentariu

http://fortesun.en.made-in-china.com/product/zBNJWdZYlphq/China-Balcony-Style-High-Efficient-Solar-Water-Heater.html

http://imposol.en.made-in-china.com/product/RKmxBcDUalkW/China-Balcony-Vacuum-Tube-Hot-Water-Solar-Heater.html

 

sunt de acord ca daca-l cumpar direct din China, va ajunge la un pret mai mare, sa spunem 300 (dublu fata de pretul de plecare). o manopera de 350 E mi se pare maricica.

Link spre comentariu

In anumite asezari urbane s-ar putea intampina anumite dificultati legate de aspectul estetic ........... cand ai un primar care nu-ti mai da voie sa-ti montezi nici macar un agregat de clima pe fatada blocului , ce sa mai vorbim de un panou solar (care chiar arata estetic ) pe fatada balconului .

 .........................Cand am spus 3000 de lei am calculat un pret atat de aproape de realitate incat il consider perfect raportat la calitatea produselor pe care as vrea sa le pun la dispozitia dumneavoastra ! 

 

Daca ....repet "daca" un astfel de sistem s-ar incadra in 3000 de lei cu toate echipamentele si montaj ar fi excelent , insa .................am mari indoieli ca s-ar putea incadra in suma asta ..........

.............de ce sa-mi doresc sa dau 650E sa-mi dea o firma specializata cateva gauri in balcon, si sa traga doua tevi pe o lungime de, hai sa spunem, 20m pana la bucatarie sau pana la baie?

 

Nu numai ca nu ai dori sa-ti traga tevile pe o lungime foarte mare ( prin casa ) si nu cred ca te-ar incanta ideea ca prin acele tevi agentul poate atinge valori ale temperaturii foarte mari 90 pana la 150 grade deci pericol de oparire..........

 

Pe un traseu scurt si care nu este expus riscului de atingere accdentala a tevilor merge ..........altfel ....mai bine nu ,

Editat de Dominicue
Link spre comentariu

http://fortesun.en.made-in-china.com/product/zBNJWdZYlphq/China-Balcony-Style-High-Efficient-Solar-Water-Heater.html

http://imposol.en.made-in-china.com/product/RKmxBcDUalkW/China-Balcony-Vacuum-Tube-Hot-Water-Solar-Heater.html

 

sunt de acord ca daca-l cumpar direct din China, va ajunge la un pret mai mare, sa spunem 300 (dublu fata de pretul de plecare). o manopera de 350 E mi se pare maricica.

Referitor la primul link : In primul rand vorbim sigur de un panou plan .Am prezentat mai sus avantajele si dezavantaleje acestui sistem. Cu riscul de a ma repeta afirm : inclin sa cred ca ceea ce este prezentat acolo la pretul de 130 $ , din descrierea facuta si iamgini , pe langa faptul ca vorbim de un sistem plan , personal consider ca se face referire la colector ( doar la panou ) , nu la intreg kit-ul. De ce spun asta ? se tot specifica -> flat plate solar collector  ,    si nu gasesc cuvantul tank -> boiler + acolo scrie minim order 2 -> comanda minima 2 bucati dar nu asta e ideea. OK. Mai departe : referitor la al 2 lea link se prezinta un produs care si de data aceasta consider ca nu reprezinta un KIT ci este pretul doar pentru colectorul solar . Dar pentru a nu crea discutii in contradictoriu si fiindca nici descrierea nu ne ajuta accept ca ar fi cu totul , sa zicem , desi ma indoiesc v-am spus. Ok. Un lucru pe care pot sa-l spun sigur pentru ca este total lipsit din descrirea este faptul ca sistemul ar fi presurizat , da ok, are tuburi vidate de 58x1800mm dar nu cu heat pipe , ceea ce este un dezavantaj major , intr-adevar amestecul antigel + apa 50/50 ingheta pe la -30 de grade dar nu vorbim de aceeasi eficienta ca in cadrul sistemului prezentat de mine ( deci nu le putem compara) , in plus daca se adevereste ceea ce spun ca nu este un sistem presurizat cu tuburi vidate , daca unul se sparge , intregul agent de transfer termic ,adica amestecul de apa + antigel va curge. 

 

 

Va propun alegerea unei baze mai solide de informatii cand va raportati la preturile din china si aici fac referire la o descriire mai amanuntita cat si prezentarea particulei : kit contain : si aici se insira ce componente contine la pretul acela. Eu va multumesc pentru discutie , iar placerea este de partea mea . Sper sa nu va suparati pe mine , chiar daca prezint lucrurile usor contradictoriu fata de dumneavoastra . Am studiat si eu multe oferte din china a nenumarate produse, si daca am ajuns la o concluzie aceea este ca , nu as comanda nimic din china , pe baza multiplelor inconveniente , dar acesta este alt subiect.

 

Daca ....repet "daca" un astfel de sistem s-ar incadra in 3000 de lei cu toate echipamentele si montaj ar fi excelent , insa .................am mari indoieli ca s-ar putea incadra in suma asta ..........

Din calcule realizate de mine , zic eu , destul de fidel realitatii , s-ar putea obtine acest kit in jurul valorii de 2800-3200 lei , deci , am decis dupa alte calcule valoarea de 3000 lei . Cat referitor la montaj , daca ar fi pe raza localitatii mele cu + 12 km sa zicem , as opta si pentru montaj contra sumei de 200 lei + contravaloarea transportului , (a benzinei / deplasarii). Par vorbe mari , nu contest asta . Dar tot eu am spus ceva : Imi doresc , ca oamenii sa foloseasca pe cat posibil  energia verde in destrimentul surselor clasice sau usor sa incercam o combinare cu acestea ! si eu sprijin asta . Si as mai face ceva , dar nu vreau sa fie luata ca promisiune ori obligatie , daca intalnesc o persoana care isi doreste un astfel de sistem si da dovada de implicare ( ajutor) in montarea sa ( cu alte cuvinte ,mai pe romaneste ( mai da o mana de ajutor ) as percepe ca pret de montaj doar pretul benzinei + 25 lei uzura aparaturii . Da , macar sa fie atat de multi care-si doresc. Sa dea Domnu sa fie .Nu uitati un lucru ( kitul pe care l-am conceput este complet la acea valoare ( dar vorbim de traseu de teava de cupru prin casa /coturi/ mufe / aliaj / pasta / butelie gaz ) , separate de sistemul kit .Imi face placere sa discut . Si daca intarzii cu explicatii , nu va faceti griji , raspund cu mare placere , doar ca voi fi putin cam ocupat cu tezele 2-3 saptamani. Eu va doresc o seara frumoasa .

Editat de T.Sorin
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări