Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Restaurare JVC JA-S31

Guest viobio

Recommended Posts

Guest viobio

Schema si caracteristicile tehnice sunt aici http://www.hifiengine.com/manual_library/jvc/ja-s31.shtmlVechitura din 1976 urmeaza sa fie restaurata total,stiu ca unii vor zice ca e piedere de timp,pentru mine nu.La o prima verificare am observat ca sunt arse sigurantele montate inaintea puntii redresoare,in urma unor masuratori am descoperit un STK0040 cu finalii facuti sirma.Rog un moderator sa stearga doua din cele trei topice aparute cu "ecou"De vina este tableta.

post-176980-0-00370200-1462339017_thumb.jpg

post-176980-0-63398700-1462340083_thumb.jpg

• Replies 14
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca va place modelul, e clar ca nu e pierdere de timp. Am si eu 3 JVC-uri, tot vechituri de la sfasitul anilor 70, :rade:  insa etajul final este pe trz, personal am trait cu impresia ca JVC a trecut la STK-uri dupa ''80. Nu stiu daca va intereaza sau ati luat in calcul refacerea STK-urilor cu componente discrete...sau aveti deja STK-uri originale...

Edited by marius75

Circutele gen STK sigur au fost implementate prin amplificatoare dinainte de 80 insa sub alte denumiri ca de de exemplu la JVC-ul din imagini unde scrie pe capsula DARLINGTON POWER PACK si litere de schioapa scrie STK....

Edited by Dominicue
Guest viobio

Era curat? Daca nu, cu ce a fost curatat?

Nu este curat.Butoanele si masca fata au fost spalate cu Cilit Bang ,au disparut toate mizeriile.Cablajele cu piese vor fi spalate cu alcoolizopoprilic.

Daca va place modelul, e clar ca nu e pierdere de timp. Am si eu 3 JVC-uri, tot vechituri de la sfasitul anilor 70, :rade:  insa etajul final este pe trz, personal am trait cu impresia ca JVC a trecut la STK-uri dupa ''80. Nu stiu daca va intereaza sau ati luat in calcul refacerea STK-urilor cu componente discrete...sau aveti deja STK-uri originale...

Prin bunavointa unui prieten ,o sa primesc doua STK0040 ,originale.Stiu ca puteam inlocui STK0040 cu 5 tranzistori,nu vroiam asta.
Guest viobio

Ieri am primit doua STK0040,din partea unui prieten care se ocupa cu restaurari/reparatii aparatura vintage.Tot ieri am schimbat toti condensatorii electroliticii ,am verificat si toti tranzistorii,am gasit intrerupt tranzistorul care comanda releul de protectie si un tranzistor driver intrerupt ,pe canalul unde s-a defectat si un STK0040Toate placile cu componente au fost spalate,potentiometrii si comutatoarele au fost curatate si gresate.

post-176980-0-06857900-1462597936_thumb.jpg

Edited by viobio

Daca ai gasit tranzistorul ce comanda releul, intrerupt, vezi sa nu fie in scurt dioda paralel pe bobina releului, de obicei s-au folosit diode mici gen 1N4148, si se mai scurtcircuiteaza din cauza spike-urilor de tensiune la decuplarea DC a bobinei, am intilnit citeva cazuri.

Guest viobio

Lucrarea terminata,ampul cinta frumos ,ma gindeam ca aveam 5 ani cind a fost fabricat acest amp.In poze sunt placile ampului dupa inlocuirea tuturor condensatorilor electrolitici,a celor doua STK0040 (le-am inlocuit pe amindoua,am ramas cu unul de rezerva,ca piesa de schimb,poate ajunge in alta vechitura),si a celor doi tranzistori defecti.Condensatorii de filtraj nu au fost schimbati,sunt doi monstri ELNA ,ampul cu intrarile in aer,dat la volum maxim,nu are pic de humm ,doar un hiss care se aude doar daca lipesti urechea de incinta.Am pus si osciloscopul pe sursa ,riplu insignifiant.Sunt foarte multumit de ce a iesit,cubaceasta revizie/reparatie ampul mai poate cinta 30 de ani,daca nu ajunge pe mina unui ghiolban.

post-176980-0-61843100-1462629596_thumb.jpg

post-176980-0-11715200-1462629611_thumb.jpg

post-176980-0-98929700-1462629621_thumb.jpg

post-176980-0-60313500-1462629639_thumb.jpg

Edited by viobio

Aşa se lucra atunci, fără complicaţii inutile, fără căutarea sfîntului Graal. Simplu şi corect.

Legat de sunetul specific JVC, am comparat în 1996 un amplif din acel an cu unul mai vechi cu 20 de ani, aveau acelaşi sunet.

Felicitari! Cred ca o scula din perioada de glorie hi-fi merita sa fie restaurata

Condensatorii de filtraj nu au fost schimbati,sunt doi monstri ELNA ,ampul cu intrarile in aer,dat la volum maxim,nu are pic de humm ,doar un hiss care se aude doar daca lipesti urechea de incinta.Am pus si osciloscopul pe sursa ,riplu insignifiant.Sunt foarte multumit de ce a iesit,cubaceasta revizie/reparatie ampul mai poate cinta 30 de ani,daca nu ajunge pe mina unui ghiolban.

Acei condensatori ce valori aveau?

Edited by daniels
Guest viobio

Felicitari! Cred ca o scula din perioada de glorie hi-fi merita sa fie restaurataAcei condensatori ce valori aveau?

10000/63V

L-am ascultat azi. Fără tonuri merită luat ca etalon de sunet ptr amplifurile cu silicoane. Şi preul de doză prestează onorabil ptr simplitatea schemei, probabil că dacă s-ar mai produce în prezent ampliful ar fi socotit de fiţe. :dans: