Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Masina debitat lemn/metale

Recommended Posts

Salutare,doresc sa achizitionez o masina care sa poata sa imi debiteze aluminiu.cupru si otel(mai rar) , ce imi puteti recomanda?dimensiunile pe care o sa lucrez sunt 30-40 si 40-50 cm latime X lungime. As vrea ca in acest proces sa nu fie nevoie sa modific pozitia obiectului,doar de unealta care debiteaza, sau daca nu,cel putin sa am niste ghidaje stanga dreapta cu care sa tai la precizie,drept.

• Replies 13
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am văzut ca sunt ceva fierăstraie basculante și ceva debitoare metale,numai ca au construcție diferita.Debitor metale:

Fierăstrău basculant: http://m.okazii.ro/scule-de-mana/fierastrau/ferastrau-stationar-pentru-lemn-metabo-ks-216-m-lasercut-a177417871Sau un fierăstrău circular staționar ?Care e mai indicat pentru tăiat aluminiul ? Cu precizie mare Edited by roscatu

Cred ca amandoua ar face treaba. Cel mai important, e sa fie bine inchegata si fara "joc". Apoi discul de taiat e foarte important pentru taieturi fine si precise. E am una similara si am taiat manere pt mobila cu ea (din aluminiu), a iesit taietura curata si precisa. Spor.