Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

masina de spalat arctic

Guest Zainea Gabriel

Recommended Posts

Guest Zainea Gabriel

Salut! Am si eu o problema cu masina de spalat arctic ba 1000 a+ . Pe placa sa ars ic101 (viper12A khm705) imi puteti spune si mie care este echivalentul acestui integrat?

• Replies 7
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Zainea Gabriel

Bun si mai trebuie adaugat ceva sau doar unul din astea poate functiona? Daca in pdf sunt valorile aproape identice cred ca va merge

• 3 weeks later...
Guest Zainea Gabriel

Am inlocuit acel integrat dar tot nu merge. Imi licareste butonul play/pause, sta aprins ledul usa deschisa si ledul centrifuga. Am aprinso si stinso de mai multe ori... am deconectato de la reteaua electrica dar la fel face. Va rog sa ma ajutati! Nu imi dau seama ce ar putea fi.

Verificați triacele Z0103 ce comandă zăvorul ușii și pompa de evacuare, verificați starea cărbunilor motorului (pot fi uzați ,,la limită,,) și starea conectorilor plăcii de comandă.Doar ieri am reparat una asemănătoare (Arctic 800+) cu conectori conturnați din cauza umezelii, un triac străpuns cu rezistența din poartă arsă (incredibil cum a scăpat totuși controllerul). Dați jos portperiile motorului și dacă periile ies doar 5-6 mm din suport, sunt uzate și trebuie înlocuite ambele.Normal trebuie să aibă o lungime ,,activă,, de peste 10mm.