Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Camera defecta?


Vizitator

Postări Recomandate

Salut. am primit 2 camere reclamate ca defecte(nu am amanunte).

Am alimentat si am vizualizat iesirea. La 10microS/div o linie are cam 54microS.

Dupa semnal imaginea ar fi ceva mai mult de o treime in stanga ecranului.

Cine ar putea descrie problema fara monitor.

Posted ImagePosted Image

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Ce fel de iesire are camera?

Este iesire video standard? Asa ar parea dar pt 1280*720 nu prea stiu la ce standard video (analogic) s-ar incadra.

Dupa cum spuneai imagine numai in stinga ecranului .

Impulsurile sincro exista? H (parca se vede), V, burstul pt sincronizare culoare? Chiar nu stiu cum se mai transmite culoarea pt rezolutie mai ridicata......

 

Forma semnalului video se modifica atunci cind se schimba imaginea vizualizata de camera?

Ai demontat obiectivul (optic)? Sa nu fie ceva blocat pe acolo. La unele camere cu vedere de noapte exista niste lentile/filtre care se comuta si poate s-au blocat si optureaza partial.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Camerele reparate de mine mergeau si eu chiar asa le-am folosit ( pt supravegherea celei mici cind dormea la amiaza ....etc) pe intrarea de AV de la TV-urile din casa, chiar si in format PIP pe unul din TV-uri.

Deci mergeau pt TV-uri normale pe AV dar rezolutia declarata era mult mai mica decit cea de la camera ta, era cel mult VGA (800*600).

Vezi ce cip de captura are si ce procesor video are. La mine majoritatea erau All In One, captura si procesarea intr-un singur cip.

Link spre comentariu

Da, sant f. derutante cele 53microsec de la linii, cadrele nu le-am masurat. Personal nu ma intereseaza camerele, cel mult un schimb de piese cu cineva care crede ca le poate folosi daca nu pare un defect grav.

Link spre comentariu

Vezi daca sint obturari mecanice pe partea dreapta a imaginii, obturari in obiectiv sau intre obiectiv si senzor.

Daca nu sint obturari si totusi nu scoate semnal pt zona respectiva, as zice ca este prea complicat pt a fi reparata, eventual chiar senzorul defect sau oricum nu prea se mai merita continuata reparatia.....

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări