Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest Mefisto

Un mic ajutor cu un Pick-up Akai

Recommended Posts

Guest Mefisto

Vă salut dragi forumiști.

Am o mică ”problemă” să o numesc așa. I-am cumpărat surorii mele un pick-up AKAI, ea moartă după discuri și m-am gândit că iar plăcea. E un Pick-Up AKAI TTA-01, luat de pe Emag http://www.emag.ro/p.../pd/EDNCDBBBM/. Bun, cunoștiințele mele legate de pick-up-uri sunt zero si din pacate nu am avut pe nimeni care sa ma ajute sa il cumpar, dar am realizat ca se aude foarte incet si din ce am citit am nevoie de un amplificator sau ceva de genul. 

Am testat pick-ul pe doua televizoare, un Phillips mai vechi din 2007 și merge, pot sa aud pe EXT de la el. Pe un Samsung mai nou insa nu a mers, am bagat cele doua cabluri in spate in mai multe poturi, dar fara succes. Ma gandeam in cel mai rau scenariu sa il las sa mearga pe tv, dar as vrea sa fie cadoul complet. Atasez doua poze cu el. 

Îmi puteți recomanda ce are nevoie pick-up-ul pentru a rula linistit si cu un sunet decent? Din pacate si cam low cost.

Vă mulțumesc anticipat pentru ajutor.

post-257336-0-67823400-1461591627_thumb.jpg

post-257336-0-16171500-1461591628_thumb.jpg

Edited by Mefisto

Vad in spate un comutator phono/line? Daca este pe Phono, muta-l pe Line, este posibil sa aiba preamplificator cu corectie RIAA, in interior si astfel sa scoti pe jack-uei semnal cu nivel de linie.

Guest Mefisto

Vad in spate un comutator phono/line? Daca este pe Phono, muta-l pe Line, este posibil sa aiba preamplificator cu corectie RIAA, in interior si astfel sa scoti pe jack-uei semnal cu nivel de linie.

Da.

L-am pus pe ambele. Tot ușor se aude din păcate. 

Guest Mefisto

Vad ca are doua grupe de mufe, unele cu mentiunea output si unele cu phono/line, dvs de pe care culegeti semnalul?

De pe cele cu Phono/line.

Mufele alea le-am bagat doar in televizor. In unul au mers, in celalalt nu. În rest nu le-am folosit.

In fise am vazut ca la configuratia phono se obtin 265mV, poate intrarea TV in discutie necesita un nivel mai mare.

47K ohm Voltaj la iesire A.Conectat cu egalizator 90-216mV la 1KHz 5cm/sec B.Conectat fara egalizator 1.5-3.6mV la 1KHz 5cm/sec

Edited by miron1947
Guest Mefisto

In fise am vazut ca la configuratia phono se obtin 265mV, poate intrarea TV in discutie necesita un nivel mai mare.

47K ohm Voltaj la iesire A.Conectat cu egalizator 90-216mV la 1KHz 5cm/sec B.Conectat fara egalizator 1.5-3.6mV la 1KHz 5cm/sec

Eu as vrea sa cumpar un amplificator, ceva, dar nu am idee de care și de ce aș mai avea nevoie.

Guest Mefisto

Cu boxele cum? Am un sistem 5.1 care se conexteaza la subwoofer, Am incercat cele doua cabluri de la pick-up, dar nu se conecteaza la el.

De asemenea, atasez ce variante am la tv. Am băgat cablurile la audio, dar nu se întâmplă nimic. Am mutat de pe phono pe line si invers, nimic.

post-257336-0-29939000-1461596552_thumb.jpg

post-257336-0-82213200-1461596552_thumb.jpg

Cu boxele cum? Am un sistem 5.1 care se conexteaza la subwoofer, Am incercat cele doua cabluri de la pick-up, dar nu se conecteaza la el.

De asemenea, atasez ce variante am la tv. Am băgat cablurile la audio, dar nu se întâmplă nimic. Am mutat de pe phono pe line si invers, nimic.

Daca ai bagat RCA-urile la Audio R/L,trebuie si TV-ul setat ca sursa AV

Guest Mefisto

Din păcate nu merg deloc pe tv, pe Samsung.

Am nevoie de un amplificator. Poate recomanda cineva unul care să functioneze cu Akai-ul de sus?