Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
Guest Livyooo

Nevoie ajutor! Creare amplificator

Recommended Posts

Guest Livyooo

Buna ziua dragi colegi forumisti!

Incepem cu inceputul, urmaresc construirea unui amplificator pentru subwoofer in jurul a 500w .

Momentan , am doar traful de alimentare , acesta este un toroidal cu mai multe variante de alimentare, pe iesire avand 60v si 4a.

Fiind un ''beginer'' , asi dori ajutorul unor minti luminate care ma pot indruma sa pun lucrurile cap la cap .

Am inteles ca in prima faza trebuie facuta o punte de redresare a curentului cu diode , pentru transformarea curentului alternativ in curent continuu.

Ce piese credeti ca e de cuvinta sa folosesc?

Eu m-am gandit la urmatoarele:

- punte patrata 10a 400v;

- punte linie 8a 200v;

- punte linie 6a 100v.

- condensator electrolitic 10000uF/100v;

- condensator electrolitic 22000uF/63v.

Am uitat sa mentionez, amplificatorul o sa fie clasa D.

Edited by Livyooo

Legile fizicii nu prea pot fi incalcate. Dintr-un transformator care are 60V in secundar si MAXIM 4A nu prea are cum sa iasa un amplificator de 500w. Poate doar muzicali.

Transformatorul are mai multe infasurari in secundar? Cu tensiuni diferite? Incerc sa inteleg de ce in lista aia sunt 3 punti diferite si 2 condensatori diferiti. Te-ai hotarat si asupra unei scheme? Sau vrei sa ti se sugereze una?

Guest Livyooo

Legile fizicii nu prea pot fi incalcate. Dintr-un transformator care are 60V in secundar si MAXIM 4A nu prea are cum sa iasa un amplificator de 500w. Poate doar muzicali.

Transformatorul are mai multe infasurari in secundar? Cu tensiuni diferite? Incerc sa inteleg de ce in lista aia sunt 3 punti diferite si 2 condensatori diferiti. Te-ai hotarat si asupra unei scheme? Sau vrei sa ti se sugereze una?

Transformatorul mai are o iesire de 14v 0,6a . Ma intereseaza in special iesirea de 60v.

Din lista aceea ar trebui sa aleg o punte si un condensator pentru redresare si filtrare.

Daca cineva e amabil sa imi sugereze o schema , o accept cu cea mai mare placere .

Din ce am inteles , dupa redresare , tensiunea o sa mai creasca.

Acum ma gandeam , ce anume influenteaza cresterea de tensiune dupa redresare? ( condensatorul de filtrare !?)

Pot folosi oricare dintre componente in orice configuratie , din cele mentionate ?

Trebuia sa postezi la sectiunea "beginer" , fara ghilimele e cu doi n, pentru a avea mai multe sanse. Aici e mai mult pentru audiofili puristi, clasa ab.

Parerea mea e ca viitorul este clasa D. Puntea patrata e foarte buna, la fel si condul de 10k. Transformatorul e cu priza mediana ?

Punte: chinezarie cat mai mare sau una de firma de valori normale. Parametrii se stabilesc si in functie de valoarea filtrajului (care filtraj se alege in functie de schema amplificarii). 

Condesator: mai multi de valori ceva mai mici (se "impart" curentii si condensatorii au o viata mai usoara, mai ales daca se aleg unii ieftini). 

Raman la parerea ca transformatorul e cam anemic pentru ce se doreste si unul adecvat va avea dimensiuni generoase (apar dificultati in alegerea carcasei, mai ales ca trebuie inghesuit si un radiator pentru etajul final).

Apropo de etajul final, difuzorul exista? Ce impedanta are? E foarte important pentru alegerea unei scheme. 

Si dupa filtrare ce face? Cu transformatorul ala dupa redresare si filtrare va avea cam 84V la dispozitie pentru etajul final.

Edited by bmwh548

Guest Livyooo

Scuze pentru greseala! (ambele)

Transformatorul este scos dintr-o sursa de telealimentare.

Priza mediana , nu stiu ce este .

Stiu doar ca are mai multe tensiuni de intrare si ca are doua iesiri (60v , respectiv 14v).

Guest Livyooo

Punte: chinezarie cat mai mare sau una de firma de valori normale. Parametrii se stabilesc si in functie de valoarea filtrajului (care filtraj se alege in functie de schema amplificarii). 

Condesator: mai multi de valori ceva mai mici (se "impart" curentii si condensatorii au o viata mai usoara, mai ales daca se aleg unii ieftini). 

Raman la parerea ca transformatorul e cam anemic pentru ce se doreste si unul adecvat va avea dimensiuni generoase (apar dificultati in alegerea carcasei, mai ales ca trebuie inghesuit si un radiator pentru etajul final).

Apropo de etajul final, difuzorul exista? Ce impedanta are? E foarte important pentru alegerea unei scheme. 

transformatorul, fizic nu e anemic deloc. e destul de mare , cred ca are undeva la 2,5 -3 kg ( dar nu cred ca la asta faceai referinta :)) ) ( 3,1 kg mai exact)

Difuzor vreau sa folosesc 12 inch aplicatie auto , impedanta 4ohm.

post-200072-0-48551900-1461340431_thumb.jpg

post-200072-0-09685500-1461340432_thumb.jpg

Edited by Livyooo

Guest

Pentru acel traf trebuie o clasaD in fullbridge cu alimentare simpla. Ori rebobinezi traful sau faci dublor de tensiune pentru a obtine alimentare simetrica.

Si dupa filtrare ce face? Cu transformatorul ala dupa redresare si filtrare va avea cam 84V la dispozitie pentru etajul final.

Acolo e vorba de cresterea tensiunii dupa redresare.  

Dupa redresare tensiunea scade.

Acolo e vorba de cresterea tensiunii dupa redresare.  

Ne hotaram? :)

Pai invata sa citesti ce a scris livioo si ajuta-l sa se exprime corect dpv tehnic, doar asta vrea, sa invete. E vorba de postul #3, nu mai dau quote, de hotarat eu am ales deja condul la 100V.

Prietene , mai bine cumperi un modul amplificator cu punte integrată si condensatoare de filtraj   .Ar fi mai ușor pentru tine   tinând cont că esti incepător .  Este greu să construiesti un amp de la zero dacă NU ai cunoștinte  ,cel putin minime,  de electronică  . La un modul  ca cel de care am scris anterior , doar trebuie să-i cuplezi alimentarea , , un corector de ton , care trebuie si el alimentat   , și , bineinteles ,puse intr-o carcasă .  Ar trebui ,totuși , să imparti in două acea infăsurare de 60 volti , iar punctul de inseriere al celor două infășurări rezultate , să fie priza mediană , care se cuplează la masă  , iar cele două fire  de la capetele infăsurărilor inseriate  ,le conectezi la puntea redresoare .Asta este valabil dacă achizitionezi un amplificator cu alimentare simetrică . Dacă iei unul cu alimentare simplă , acei 60 de volti  ,care după redresare  ar ajunge la 80 de volti ,sau peste 80  , ar fi prea mult . Nu stiu  dacă găsesti vreun modul cu o alimentare simplă atât de ridicată . Corectorul il poti alimenta din infăsurarea de 14 volti  ... 

Ai un modul amplificator clasa D , sau asta vrei să cumperi ? Mai bine  folosesti unul in clasa AB ca este mai simplu , fiind si incepător ...