Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Conexiuni in interiorul boxei


Postări Recomandate

Buna tuturor,

 

Am prmit o pereche de boxe pe care intentionez sa le conectez la un radioCD auto (la cabanuta, nu pe masina).

Spre rusinea mea, nu stiu cum sa le conectez corect deoarece:

  -la iesirea din boxe am trei fire: rosu, verde si portocaliu (conectate la filtru);

  -difuzorul si tweeter-ul sunt conectate in paralel;

  -firul verde e conectat direct la plus-ul ce de la difuzor (fara a se interpune vreo piesa de pe PCB-filtru);

  -firul portcaliu e conectat pe direct cu minus-ul de la difuzor (fara a se interpune vreo piesa de pe PCB-filtru);

  -pare ca nu mai sunt lipiturile originale, cineva probabil a facut/refacut conexiunile;

  -presupun ca legaturile dintre filtru si difuzoare nu sunt corect facute;

  -asa cum sunt facute conexiunile, filtrul pare sa nu aiba niciun rol.

 

Va rog sa ma ajutati sa fac legaturile corecte.

Atasez imagini cu interiorul boxei.  Daca e nevoie de alte imagini cu detalii ori alt unghi, va rog sa-mi cereti.

Multumesc,

 

Andrei

 

 

post-218162-0-57686600-1461228566_thumb.jpg

post-218162-0-91299100-1461228582_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Verde portocaliu difuzor.

Rosu alimentare.... Acei bumbi sunt leduri sau ce sunt...ca nu inteleg?

Montajul ala nu reprezinta un filtru..eu cel putin nu am vazut astfel de filtre.

Sau fa ceva mai simplu. Arunca placa aia la gunoi, pune firele direct pe difuzorul de joase iar plusul de la difuzorul de inalte il inseriezi cu un condensator de 1...2uf nepolarizat. Sa nu te astepti la ceva spectaculos...este o chinezarie ieftina... nu merita sa-ti prea mult capul.

Editat de mac01
Link spre comentariu

OK, multumesc.

De acord ca e o pocnitoare.  Nu am prea mari pretentii si nici nu e cazul data fiind locatia unde o sa le folosesc.  Vor fi undeva pe camp, asa ca daca le suteste careva macar nu o sa "plang" dupa ele.

Cu toate astea...vreau sa fac conexiunile corect.

Acei bumbi nici eu nu stiu ce sunt, seamana cu niste picaturi de rasina.  Nu cred ca sunt leduri, dar o sa verific.

Probabil ca o sa merg pe sfatul tau cu aruncatul placii la gunoi.

Mai astept opinii si apoi ma hotarasc ce fac.

N-am inteles rolul firului rosu.  Alimentare la ce si cu ce ?

 

Andrei

Editat de Andrei170
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări