Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Sign in to follow this  
marian_valcea

Ajutor gasire inlocuitori pentru finali

Recommended Posts

Salut am si eu urmatoarea problema cu doua boxe care au amplificare in ele. De curand sau ars finali la amplificator care este mono si boxele sunt legate in paralel la acelasi amplificator. As dori sa ma ajutati sa gasesc niste finali compatibili cu cei originali care erau 2SB1565 si 2SD2394. Amplificatorul este alimentat simetric la +/- 30V,

iar fiecare boxa in parte are 8 ohmi. Va multumesc anticipat.

la mărimea şi parametrii trz aceştia, bănuiesc că puterea amplifului din boxă nu trecea de 20W/8 Ohmi, deşi tensiunea ar fi permis o putere mai mare. Deci trafo o fi destul de mic, sub 100VA, ca şi radiatorul. Ptr că sînt mai rezistenţi, eu aş pune trz mai mari.

De exemplu 2SB688/2SD718 http://www.danomsk.ru/pdf/297462.pdf

Evident că nefiind izolaţi ca cei arşi, trebuie izolaţi de radiator cu foaie de mică şi pastă siliconică.

Edited by zal

....."De curand sau ars finali la amplificator care este mono si boxele sunt legate in paralel la acelasi amplificator.".....

Ce amplificator? Poate nu suporta sarcini de 4 Ohmi (doua boxe de 8 ohmi legate in paralel/amplificator mono) si din cauza aia s-au ars finalii.  Variante de inlocuitori s-au spus deja...

Din perechile de finali mentionate nu am la indemana nici una, dar am MJE2955T/MJE3055T se pot folosi acestia? Pe spatele boxei scrie putere maxima 50W deci au putere destul de mica, dar boxele sunt niste chinezari, iar radiatorul finalilor este destul de mic il poti cuprinde cu mana. Mai jos o sa pun 2 poze cu placa si cu radiatorul.

http://tinypic.com/r/30u8siv/9

http://tinypic.com/r/2uhmjvr/9

Guest

Pe ce iau astia banii, frateeeeee... :bataie

Nu am mai asteptat raspunsul dumneavoastra si i-am inlocuit cu ce am avut, din ce am vazut in cataloage ar fi compatibili si la pini si la tensiuni. De vreo 20 de minute functioneaza de pe stick si daca dau volumul mai tare de 25% din cursa potentiometrului de volum incepe sa se incalzeasca tare radiatorul, la 25% din cursa potentiometrului temperatura radiatorului este cam de 30-40 de grade. Eu i-am facut proba cu amplificatorul scos in afara boxei, daca il bag inauntru probabil ca o sa se incalzeasca mai tare si o sa se arda iarasi. Ce sa ii fac ca sa se micsoreze temperatura de lucru? Daca ii schimb radiatorul cu unul mai mare nu cred ca o sa il mai pot baga in boxa.

Dupa scimbarea tranzistorilor trebuie reglat biasul, si/sau tensiunea mediana.

....cu radiatorul ala te astepti sa obtii 50W si sa reziste si tranzistorii?

o poza cu traful (cu o bricheta ca referinta pe el) se poate ?

Edited by sesebe

Am reparat si eu cateva chinezarii din astea, traful e ca unul de casetofon, mai mult de 20W nu are cu indulgenta, iar etajul final cand il gasesc facut praf (mai are si un 4558 ) il inlocuiesc cu TDA7294 pe cablaj de test si nu mai are treaba in veci cu el. Radiatorul e subdimensionat, dar "merge si asa"

Pentru cine a cerut o poza cu traful  poza este mai jos.

http://tinypic.com/r/2vmy52h/9

Merci!

Cei care au catalogat traful ca avind 20W cred ca au fost cam generosi, eu nu i-as fi dat atit.

Mai mult de 20W "muzical" nu cred ca poti obtine din acel traf din pacate, iar cea mai buna solutie cred ca este cea sugerata de @Modoran.

Nu cred ca are rost sa incerci sa-l repari pe cel original. Cu un TDA7294 obtii calitate mai buna a sunetului si in plus mai este si protejat termic lucru foarte util avind un radiator asa de mic.

Deocamdata am schimbat radiatorul cu care a fost echipat si i-am pus unul de procesor cu ventilator care ar trebui sa disipe 65W, sa vad cum face fata deoarece este spatiu inchis si doar recircula aerul daca o sa se incinga ca inainte o sa ii pun un modul cu tda7294. Va multumesc pentru ajutorul acordat