Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

ESR - metru + LCFP


elman

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 127
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

A ajuns si la mine:

- excelent ambalat

- foarte bine realizat in interior

- documentatie de 8 pagini in limba romana, inclusiv schema de principiu si cablaj color.

 

Recomand cu incredere. Un user de nota 15.

 

Multumesc Grig.

Link spre comentariu

Va salut ! Celor care am achizitionat ESR din prima serie ne puteti preciza cum sa realizam protectia pe intrarea LC ?

Protectia pe intrarea LC se face cu o singura rezistenta de 4,7K sau cel putin 3,3K, inseriata cu portul RA2 (pinul 4 la microcontroler). Rezistenta are rolul de a limita curentul ce intra in port la cel mult 200mA. Cu 4,7K suporta fara probleme condensator de 2,2uF incarcat la 320V.

Introcucerea acestui resistor face sa scada valoarea maxima ce poate fi masurata. Mai concret, presupunem ca pana acuma puteati masura condesatori cu valoare maxima de 4,7uF, dupa introducerea rezistentei de protectie veti putea masura maxim 3,3uF sau 2,2uf.

La una din serii am pus preponderent bobine ecranate, acestea avand o rezistenta in DC mai mare. La acestea scaderea e posibil sa fie pana la 1uF. Trebuie vazut.

Introducerea acestui resistor nu a are efect asupra preciziei aparatului.

Protectie.jpg

 

Autorul da asigurari ca pe intrarea de ESR suporta condensatori de 220uF incarcati la 300V.

https://www.youtube.com/watch?v=QysnKzpoTVw&t=58s

Nu este asa, eu cred ca acel condensator nu are 220uF. Lui @dan cod i-a "crapat" iar pe forumul rusilor se plangea cineva ca i s-a ars.

Condensaterii de capacitate si tensiune mare trebuie descarcati.

Editat de elman
Link spre comentariu

Consider o operatiune elementara, si anume aceia de a descarca un condensator inainte de a efectua masurarea lui..

Poate, in viitorul apropiat, se va realiza un LCF care sa masura condensatoarele in circuit, fara sa mai scoti din priza aparatul testat, aparat care sa afla in functiune. :aplauze

Link spre comentariu
Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări