Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Recomandare telecomanda tv ORION


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • 4 luni mai târziu...

Va salut colegi,revin cu o problema la acest tv si anume ca nu mai receptioneaza nimic de la telecomanda,am schimbat recertorul RMOTdin tv si tot degeaba,posibil procul cu probleme pe pin1,voi ce parere aveti?sau trebuie rescrisa memoria,tv-ul a fost folosit pe mufa RF(PE CABLU TV) :scarpin va multumesc si astept si ceva pareri din partea dstra.

Link spre comentariu

Prima data incearca cu alta telecomanda (ca posibil defecta si sa trasmita alt cod) si in al 2 rind verifica daca ajung impulsurile de la ir la pin procesor

Da ajung impulsurile la procesor,am verificat cu o telecomanda de 11ak30 si merg cateva functi,si eu m-am gandit si la telecomanda sa nu fi fugit dupa frecventa,tinand cont de faptul ca este una de 7lei,stim cu toti de unde,dar nu este una universala.

Link spre comentariu

Eu aș rescrie prima dată memoria, sau aș pune de probă una goală. Dacă cristalul telecomenzii e afectat (fisurat după căzătură) nu mai face nicio comandă. Poți schimba de probă cristalul cu unul recuperat din altă telecomandă, dar cu aceeași frecvență...

La un televizor recent reparat, la fel nu mai răspundea la nicio comandă de pe telecomandă, defectul fusese provocat de niște descărcări de FIT din cauza contactului imperfect la tub, am schimbat dump-ul memoriei și s-a rezolvat...

Link spre comentariu

Va salut colegi,revin cu o problema la acest tv si anume ca nu mai receptioneaza nimic de la telecomanda,am schimbat recertorul RMOTdin tv si tot degeaba,posibil procul cu probleme pe pin1,voi ce parere aveti?sau trebuie rescrisa memoria,tv-ul a fost folosit pe mufa RF(PE CABLU TV) :scarpin va multumesc si astept si ceva pareri din partea dstra.

Pai am si specificat aici domn validae ca s-ar putea sa fie si memoria alterata,treaba asta se intampla in special cand au loc descarcari electrice in natura,mai ales la acele tv-uri care au semnal pe mufa rf(tv cablu)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări