Jump to content

• Log In with Google      Sign In   
  • Create Account

Photo

SPDIF vs Toslink

• Please log in to reply
47 replies to this topic

#46 OFFLINE   sesebe

sesebe

Membru evoluat

• Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • 5,425 posts

Posted 30 September 2017 - 12:20 AM

Se poate si mai frumos de atit.

Cauti o placuta capac spate si dai 2 gauri, una pt fibra si una mai mica pt un surub de fixare.

Apoi torni poxipol in jur ca sa fixezi mai bine.

In functie de skilurile pe care le ai poate iesi perfect la aspect vazut din exteriorul calculatorului.

Eu folosesc pt calculator conexiunea USB de la DAC si nici macar nu am nevoie de placa de sunet.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#47 OFFLINE   cocochannel

cocochannel

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 286 posts

Posted 30 September 2017 - 04:48 AM

Modulul din poza lui cortex e realizat cu cipuri destul de bune, probabil pe al lui sunt sterse din motive de licenta. Al meu avea CS8416 si ZL4344, probabil o copie neautorizata a lui CS4344. Integratele sunt destul de destepte si facute de Cirrus Logic (receiver-ul era original, DAC-ul nu stiu ce firma are logo ZL)  dar se pare ca implementarea chineza e mai mult decat minimalista.

E un convertor digital to audio.

Cu_reclama

Cu_reclama
  • Membri

#48 OFFLINE   Cortex

Cortex

Membru

• Membru activ
  • PipPip
  • 104 posts

Posted 02 October 2017 - 07:20 PM

Am mai observat o chestie "misto" , de la un volum x alternata pozitiva creste in timp ce, ce-a negativa ramane la acel nivel. Mai exact la vol max ai varf pozitiv de 1.5V si varf negativ de minus 500 mV. Deci pana in 1V pp sunt egale dupa care incepe diferenta. Valabil pt ambele canale. Poate e o gogoasa a lui de suna placut

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users