Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
petreelectronic

Amplificator Technics SU-V2A

Recommended Posts

Amplificatorul din titlu degaja un miros specific amplificatoarelor japoneze, insa la acesta mirosul este foarte tare....practic mirosul se simte de la aproape un metru. Intrebarea este ce as putea sa fac? cu ce as putea sa-l spal la interior pentru a minimaliza problema?

A nu se intelege ca miroase in timpul functionarii datorita incalzirii.

De altfel aparatul functioneaza excelent.

post-180912-0-86249400-1460745748_thumb.jpg

Edited by petreelectronic

Păi, a ce miroase mai exact? După trei decenii şi ceva nu mai are cum să miroasă a nou. Altfel e unul dintre amplifurile reuşite ale Technics, ca sunet.

Hai sa-ti spun cum se curata orice placa electronica.(inclusiv radiatoare , carcase etc)

Iei ceva denumit "400mL Aerosol Foam Cleaner Spray" de obicei il cumpar de la RS .

Demontezi aparatul ca sa ajungi mai ujor pe la incheieturi :-)

Dai cu Sprayul asta vezi ca o sa fie ca o spuma alba .

Astepti 20 secunde ...1 minut cat vrei tu si te apuci cu o pensula de vopsit mica sa imprastii spuma aia prin toate gauricile ....o sa vezi ca se inegreste spuma de la jeg si se face ca apa .

Iei placa sau bucatile de la amplif si le speli bine sub jet de apa ......DA sub jet de apa (adica mai dai cu pensula asa de drag pe unde pare ca nu ia apa )

Daca ai ceva sa sufle aer poti sufli aer pe placa asta ca sa iei din apa care se vede ca o sa fie gramada :-)..desigur dupa ce speli placa .

Pui placile la uscat (sau bucatile de la amplif ) o zi doua la soare sau pe sifonier ca e mai cald (ca sa fiu sincer bag placile la testat si dupa cateva ore dar ziceam ca poate vrei sa fii mai sigur)

Si cam asta e tot (personal la trafo ma cam feresc sa spal cu apa prefer sa-l curat la exterior direct cu alt spray ca alcolul izopropilic .

Luni pot sa-ti spun codul de la spray ca nu-l stiu pe de rost.

• [*] 

Edited by lalihifi

...ii faci ..baitza...

-un radio din anii '60

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

-daca te incumetzi potzi desface si potentziometrii

Posted Image

-eu folosesc pt curatit potentiometri si comutatoare spray_urile astea de la Caig:

Posted Image

iar pt curatit placile si carcasa de praf, mizerie si grasime astea

Posted Image

-de la stanga la dreapta, spray pt curatit franele, alcool izopropilic, lichid pt curatit plasticul (merge si detergent pt vase diluat) si lichid pt curatit geamuri.

Aici M200 de la Onkyo

Posted Image

Marantz 4400

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Altfel e unul dintre amplifurile reuşite ale Technics, ca sunet.

...sunt si mai bune, asta de ex, 

Posted Image

Pe vremuri demontam complet televizoarele si le spalam in curte. Aveam un nebulizator cu spuma activa, le stropeam inainte, mai dadeam cu pensula pe ici-colo unde era jegul mai gros si pe urma furtunul cu apa la greu. Le suflam cu un compresor mic si le lasam doua trei zile la soare. Sa vezi ce drag aveam cand reparam un televizor care arata ca nou, nu mai mirosea si nu mai avea nici gandaci in el.

Edited by mac01

De curiozitate la ce folosesti curatitorul de frane intr-un amplificator. Nu se poate sa fie depuneri asa mari de hidrocarburi. 

Eu le spal in baie cu ultrasunete in 4 etape, pe masina automata. 

Degresare cu ultrasunete + 4% detergent. Apoi clatire in apa deionizata si ultrasunete. Limpezirea finala in apa deionizata si filtrata activ in cascada fara ultrasunete. Uscare in mediu inchis prin ventilatie fortata sau nu. 

Edited by Predator

Am umblat in el duminica (...necredincios!), solutia cu pricina este un ulei (se vedea bine pe cantul unui modul care este pozitionat in picioare)....modulul respectiv este cel cu intrari/iesiri si are si doua comutatoare de moduri, precum si pe placuta cu potentiometrul de volum. Probabil uleiul respectiv a fost pus pentru a unge aceste comutatoare contra uzurii si a oxidarii. 

Am spalat cu alcool izopropilic din belsug, mirosul s-a diminuat foarte mult. Daca as fi avut si aer sub presiune pentru a sufla cand era placa uda cu alcool, era mult mai bine. Am facut operatia fara a demonta aparatul in totalitate, doar capacele.

Mirosul era asemanator decapantului din fludorul japonez din aparatele vechi, dar foarte pregnant, chiar suparator (dupa cum am spus la inceput se simtea pe raza de un metru). Acum se mai simte un pic doar daca apropii nasul.

Multumesc pentru contributii.

Da, este luat recent de pe OLX...l-am luat ca defect dar in realitate nu are nimic, functioneaza ireprosabil.

Nu stiu cine a dat cu spray si ce fel de spray o fi ala de miroase asa urat. Eu folosesc spray-ul de contacte de la "Muciarom" care nu miroase deloc si am facut treaba excelenta salvand multe aparate....inclusiv osciloscopul pe care il am, chiar si blocul de lumini de la Dacia Nova.

Noroc că SU-V2A nu are diferenţial cu feturi ca fratele mai mare 4A că zeama de contacte îl putea distruge în funcţionare. S-au văzut cazuri la amplifuri de acest gen.