Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Adyfifa07

Amplificator 25 W/4R

Recommended Posts

Salut colegi,

Am pe acasa niste finali originali 2n3055 si as vrea sa fac un amplifcator audio cu acestia..

Rasfoind pe forum am gasit urmatoarea schema din atasament..

http://i64.tinypic.com/w1bpg0.png

Intrebarea mea este urmatoarea:

In locul finalilor si prefinalilor din schema pot folosi 2n3055 respectiv BD-uri/BC-uri? ( pe acestea le detin)

O alta intrebare ar fi alimentarea..Detin un transformator recuperat dintr-un amplificator audio AS2020 realizat de Electronica..Din cate stiu scoate 28-29 de volti neredresat si un curent probabil in jur de 2-3 amperi..il pot folosi la alimentarea amplificatorului? deoarece vad ca in schema am o tensiune de 55 de volti

Edited by Adyfifa07

Da, poti folosi acele tranzistoare. Si chiar si traful e perfect pt 25W.

Schema aia e prima schema de la care am inceput (aia 55V erau trecuti gresiti (nu de mine ci de Tehnium)), intre timp am mai optimizat schema si chiar s-a descoperit o schema mai buna.

Daca chiar vrei sa-l faci iti adaptez eu un etaj final doar cu NPN-uri pe ultima schema din topicul de unde ai luat acea schema.

Da, poti folosi acele tranzistoare. Si chiar si traful e perfect pt 25W.

Schema aia e prima schema de la care am inceput (aia 55V erau trecuti gresiti (nu de mine ci de Tehnium)), intre timp am mai optimizat schema si chiar s-a descoperit o schema mai buna.

Daca chiar vrei sa-l faci iti adaptez eu un etaj final doar cu NPN-uri pe ultima schema din topicul de unde ai luat acea schema.

As fi recunoscator

As fi recunoscator

Asta e versiunea cu NPN-uri. Cu traful tau de 39V DC va scoate vreo 22W/4R si mai trebuie sa micsorezi R14 la 2,2k.

P.S: Vezi ca eu inca n-am testat schema in realitate si nu stiu sigur daca va merge.

atentie ca in schema initiala ai un reglaj RV2 de 2k5 , acesta fiind semireglabilul pentru curentul de mers in gol.

Salut colegi,

Am pe acasa niste finali originali 2n3055 

Iertare pentru off topic. Ce e aia ”2N3055 originali ” ? RCA ? 

atentie ca in schema initiala ai un reglaj RV2 de 2k5 , acesta fiind semireglabilul pentru curentul de mers in gol.

Nu inteleg care schema. M-am uitat in toate si nu e nici unu de 2k5...

Si eu as fi recunoscator pentru o adaptaredoar cu pnp-uri darlington.

Cu PNP-uri separate merge, dar cu darlington nu reusesc sa fac....

Intrebarea lui of-of ( nicul daca nu ma insel ) era o capcana ( si ma mir ca tocmai tu Dudi pici in ea ) deoarece nu merge cu 2 PNP-uri darlington din acelasi motiv pentru care nu merge nici cu 2 darlington NPN, si tine de insasi fizica elementara, electronica de incepator. Schemele cvasicomplementare nu folosesc 2 darlington NPN, ci un NPN si un PNP simulat prin conexiune sziklay intre un PNP mic si final NPN. Partea de fizica elementara este ca NPN-ul se deschide la o comanda pozitiva in baza, iar PNP-ul invers, mai departe deduce fiecare ce si cum.

LE: La o adica daca agreezi un etaj triplet atunci poti face final cvasicomp. PNP si-atunci merg 2 darlington pnp.

Cu ce?

Asta e Dudi, unii din lipsa de ocupatie gasesc de cuviinta sa...

marian, eu agreez triplet, zici ca se poate cu pnp darlington comandate de npn si pnp.

Iertare pentru off topic. Ce e aia ”2N3055 originali ” ? RCA ? 

Nu..nu sunt RCA...Au pe ei inscriptia beta....si mai am altii de la motorola..banuiesc ca sunt de calitate

Edited by Adyfifa07

Of-of/nicul, nu ma confunda te rog, stii prea bine la ce m-am referit.