Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
cearda

Transformare ecran laptop in monitor.

Recommended Posts

Asa mai gasesti placi din monitoare.La preturi accesibile.Mai ai nevoie de cablul LVDS,probabil cine vinde placa de la un monitor cu display spart are si cablul respectiv.Eventual,cu putina munca il faci tu.Posibil sa fie uneori simplu,sa mai adaugi fire la cel existent.Apoi daca displayul nu are aceeasi rezolutie cu ce stie placa,ceva modificari din soft sau firmware.Cum multe sunt universale,totul consta in ceva modificari de soft.Mai ramane partea de alimentare de rezolvat.

Edited by gabiz_ro

Aceasta este o placa completa pentru un tv analog.

Functioneaza foarte bine, eu am folosit asemenea placi pentru a "repara" televizoare cu mainboard-ul defect.

O mica problema ar fi aceea ca pentru controlul contrastului placa livreaza o rampa de tensiune iar unele invertoare au nevoie de pwm insa se poate rezolva si asta.

In ideea ca ai un panou LCD + LVDS luate la pret de pachet de tigari merita.

Cam asa ar arata un ecran de laptop + o asemenea placa:Posted Image

Posted Image
It supports most of the LCD panel from 12.1" to 55" with a LVDS 
interface and a resolution than 2048x1152, plug & play kit, need soldering is not needed.

Daca nu te grabesti, am eu un textolit ce provine de la un LCD IBM de 10" cu tot cu invertorul pt CCFL.

Se alimenteaza cu 12V si are port D-SUB. 800x600. Cablul ce intra in panel are 14 sau 15 conectori. Mai ai unul pt reglaj luminozitate (+/-) si On/Off 

Ti-l pot da sa te distrezi cu el. 

Cateva imagini cu o placa universala adaptata pe un display de laptop al unui coleg de pe forum.

Aceste placi universale functioneaza foarte bine si setarile pentru display se fac din jumperi.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Ce fel de cablu se foloseste,de la placa la ecran ?

Universal ?

Pai nu stiu daca e chiar ok sa oo spunem "universal"

Trebuie studiata foaia de catalog a display-ului si apoi configurat cablul. Pe spatele placii  (aici fac referire la placa a carei utilizare am exemplificat-o mai sus) sunt inscriptionate toate informatiile necesare: configurarea jumperilor pentru rezolutie, configurarea tensiunii de alimentare a panoului si semnalele de pe pinii corespunzatori iesirii de semnal si alimentare spre panou.

Nu imi amintesc sa fi gasit mai mult de 5-6 panouri la care sa nu trebuiasca reconfigurat cablul LVDS (practic cu ajutorul unui ac se pot scoate pinii din mufa si apoi se pot pune unde trebuie)

Cel mai important este sa nu gresesti la setarea tensiunii de alimentare a panoului si pinii corespunzatori alimentarii ... cei de semnal mai suporta erori de conectare.