Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
undertaker fenomenul

ajutor putere amplificator auto

Recommended Posts

Este posibil sa tragi si mai mult!....dar nu ai precizat cat timp vrei sa reziste sigurantele alea!....nu am facut calculul exact dar le soliciti la aprox. 1,3 I nominal....functie de modelul constructiv al sigurantelor(in special racirea fuzibilului), pot rezista la curentul asta de la 5 minute la ceva mai mult de o ora....

Nu e posibil. Daca cele 2 sigurante ar fi puse in paralel ar duce 80 A. Dar daca sunt puse una pe firul de minus si una pe firul de plus atunci curentul maxim admis este de 40A.

post-235060-0-56212900-1460147252_thumb.jpgpost-235060-0-35146700-1460147270_thumb.jpgpost-235060-0-88656800-1460147281_thumb.jpgEste posibil sa tragi si mai mult!....dar nu ai precizat cat timp vrei sa reziste sigurantele alea!....nu am facut calculul exact dar le soliciti la aprox. 1,3 I nominal....functie de modelul constructiv al sigurantelor(in special racirea fuzibilului), pot rezista la curentul asta de la 5 minute la ceva mai mult de o ora....

este vorba despre amplificatorul Soundstream Tarantula TR2350 spune asa 1 × 980 Watt un 4 Ohm  zice ca a fost tras din el 980w la 4 ohmi la un voltaj de 13,3v si amperalul de 115,5 amperi cu eficienta de 63,8% dar el are 2 sigurante de cate 40 amperi, deci chiar a-si putea sa trag aceasta putere din el sau chiar mai mult ca in specificatiile date de producator spune 1400w 4 ohmi in punte, acei 980w ia scos din el cine ia facut testul

am adaugat cateva poze cu amplificatorul el foloseste in total 16 finali 8 tip 35c si 8 tip36c

Edited by undertaker fenomenul

Pai amplificatorului asta ii trebuie una de 80A si una de 40A . Cel ce a pus sarma aia acolo nu a vazut ca scrie 80A ? 

Relav nu contra atat de convins parerea D-lui Flomar, dansul stie ce spune, si ca sa intelegi asta, trebuie sa intelegi efectul pe care curentul il are asupra sigurantelor, curentul provoaca putere disipata prin rezistenta electrica a sigurantei, si asta se traduce in caldura, cand se atinge o anumita temperatura siguranta se topeste. Prin urmare asa cum D-l Marcu a zis, 2 sigurante de 40A puse in paralel, pot suporta si 100A dar pe o perioada scurta, daca testul ala a fost facut doar cateva zeci de secunde sau maxim un minut, atunci cel mai probabil a mers, dar rezultatul este irelevant, conteaza ceea ce se poate obtine in regim continuu.

Inca o chestie...

Avand in vedere ca NU SE TRAGE UN CURENT IN MOD CONTINUU ci doar in impulsuri (tipic audio) se accepta si astfel de chestii...De aici si dimensionarea in acest mod al fuzibilelor.

Exemlpul dat la #4 era clar referitor la curent mediu ( chiar dacă pentru scurt timp ) și , probabil, la semnal sinusoidal . Deci nu vorbim aici de impulsuri 

Pe de altă parte , așa cum au arătat deja @flomar60 și @marian, o siguranță fuzibilă nu se arde (teoretic) niciodată la curentul nominal și se arde într-un timp foarte lung la un curent ce-l  depășește pe acesta cu puțin . O siguranță auto de 40A se arde la un curent de 60A într-un timp tipic de câteva secunde . 

Edited by UDAR

Guest

Depinde si de destinatie, lenta sau ultrarapida.

Bine n-am auzit de 40A ultrarapida, dar, asa ca idee...

Depinde si de destinatie, lenta sau ultrarapida.

Bine n-am auzit de 40A ultrarapida, dar, asa ca idee...

Dacă tot vorbim la modul general, atunci trebuie menționat că o siguranță rapidă sau ultrarapidă își merită acest nume la curenți de peste 3...4 x In . La 1,1....2.75 x In poate fi mai lentă decât una temporizată.

Ex siguranță de sticlă 1A Littlefuse 5X20mm . Temporizată : maxim 2 minute la 2,1In și maxim 300ms la 10In , Rapidă : maxim 30min la 2.1In și maxim 20ms la 10In . La 1,5 In ambele sunt specificate la maxim 60 minute .

La sub 1.5 x In cum era cazul nostru unele siguranțe țin și minute în șir . Eu am indicat mai sus secunde ca un minim absolut . 

Din cate stiu eu cei care fac masuratorile pe site-ul respectiv nu folosesc sigurante ! Merg pe direct pt a scoate maximul din amplificatoare ( asa am auzit asta nu inseamna ca e adevarat )

Din cate stiu eu cei care fac masuratorile pe site-ul respectiv nu folosesc sigurante ! Merg pe direct pt a scoate maximul din amplificatoare ( asa am auzit asta nu inseamna ca e adevarat )

Pe care site ?

Guest

In testele de SPL si concursuri, Db Drag, NU se mai folosesc sigurante, este foarte corect ce spui.

Sa vezi ce frumos face un amplif daca cedeaza partea SMPS!

Dragul meu Dj_Dog . Nu are nicio legătură site-ul de unde sunt luate pozele cu subiectul topicului . Apreciez (sau nu) munca de investigație pe care ai făcut-o dar nu e relevantă . Singura chestiune relevantă pentru topic e dacă se ard și , eventual , în cât timp se ard niște siguranțe solicitate relativ puțin peste curentul nominal .