Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Proiect de amplificator LOW-END


Postări Recomandate

Scriu de pe mobil, am sa ma uit diseara pe un display mai mare la schema si revin daca am idei. Pot sa intreb ce vrei sa faci cu un SR mare? Este direct dependent de rise time si Vcc. Poti "dubla teoretic" SR folosind 2 etaje finale in punte.Totusi de ce vrei SR ridicat?

Link spre comentariu

Singura metoda pe care o vad acum, ajustarea valorilor condensatorilor de compensare in sensul micsorarii valorilor la limita stabilitatii.Trebuie vazuta si structura armonica, analiza FFT. Aici Victor te poate sfatui cel mai bine.

Link spre comentariu

Pune

R3 =1K

R4=22Ω

R6=820Ω

R5=2k2

Muta rezistenta R17 din emitor in colector iar in emitor poti pune una de 0.22Ω.

Rezistenta R14=220Ω in paralel cu o dioda 1n4002 si conectata in colectorul lui Q8 dupa resistenta R17.

Pune si un condesator intre bazele la prefinali.

 

Eu asa as modifica aceasta schema.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Da, am incercat si ce ai zis tu plus alte modificari de la mine si a iesit bine. Postez mai incolo rezultatele dupa ce mai fac niste teste.

 

Vroiam sa stiu cum se modifica curentul din VAS asa... de dragul de a sti. Eu am o regula: Nu ma apuc de facut un montaj pana nu inteleg rolul fiecarei piese.

Eu nu am mai facu amplifuri cu bootstrap si nu ma pricep deloc ce inseamna si cum se calculeaza.

Deci pe R7+R8 sa fie jumate din alimentare... dar raportul dintre ele cum il aflu ?

Link spre comentariu

Jumatate din alimentare minus jumatate din deschiderea tipica a circuitului de polarizare in gol a etajului final ( bias => superdioda sau alt tip de element ). Daca suma rezistentelor din bootstrap este mai mare atunci echilibrul in gol se atinge la un curent mai mic prin VAS, daca in schimb suma rezistentelor este mai mica atunci acelasi echilibru se atinge la un curent mai mare prin VAS, trebuie insa retinut si ca acele rezistente nu pot fi foarte mici deoarece ele au o contributie decisiva la bucla deschisa, si o bucla deschisa prea mica duce la distorsiuni armonice mai mari.

 

R7 incarca C5, iar R8 il descarca, jumi-juma mi se pare indicat.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări