Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
chiricarc

Ajutor masurare condensatori

Recommended Posts

China, dar iti faci treaba cu ei. Masoara capacitatea pe un aparat bun tre sa fie minim 90% din ce este inscris pe el.Inseriaza-l cu o rezistenta de 1kohm la 5W si alimenteaza-l la 115-125Vcc. Dupa 30 sec, masoara tensiunea la borne, noteaza cit este si decupleaza-l de la alimentare. Lasa-l 3-5 minute si masoara din nou tensiunea la borne. Noteaz-o si zi-ne ce tensiuni ai masurat in ambele situatii.

Inseriaza-l cu o rezistenta de 1kohm la 5W si alimenteaza-l la 115-125Vcc. Dupa 30 sec, masoara tensiunea la borne, noteaza cit este si decupleaza-l de la alimentare. Lasa-l 3-5 minute si masoara din nou tensiunea la borne. Noteaz-o si zi-ne ce tensiuni ai masurat in ambele situatii.

Asta e cea mai sigura metoda de testare. Si eu fac la fel, numai ca-i las pana a doua zi. Daca se mentzine tensiunea de incarcare sunt ok. Am puntzi RLC, si digitale si analoage, dar uneori mai mint pt ca masurarea se face la tensiune joasa. Pt formatare, folosesc un Heathkit IT-11 care verifica si rezistentza de izolatzie, dar testul cel mai sigur e asta cu incarcarea si masurarea tensiunii dupa o perioada de timp.

Ok, eu as fi vrut sa ma duc la cineva care are un multimetru capabil dar vad ca trebuie sa ma intorc la Bazele electrotehnicii, anul II, semestrul I :) .

Nu am 100Vcc si mi-e cam frica sincer cu petardele astea  (am dat cativa $ in 2008 pe ei si au stat nefolositi ) asa ca am bagat 24Vcc ( Rp = 1K2 ) :

Posted Image

Dupa 10 secunde :

Posted Image

Deci 0.039791 F :) . Ceva ciudat, nu ma asteptam sa fie asa de buni si am verificat cu unul cat de cat in apele lui :

Posted Image

Dupa 10 sec :

Posted Image

Valoarea din calcule : 0.004795 F :) .

Interesant, asa ca i-am bagat si pe o chinezarie de esr-metru :

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Firicelele alea ma dispera cu rezistenta lor :

Posted Image

Multumesc pentru ajutor, intrebarea ramane : rezista la 80 V ? O sa incerc sa ii alimentez la o tensiune mare cu un rezistor serie si sa vad cum o sa se comporte acel rezistor .

Edited by chiricarc
Firicelele alea ma dispera cu rezistenta lor :

Schimba-le. Pune de Cupru, cositorite direct pe clemele crocodil. Dupa ce am facut modificarea asta (la recomandarea colegilor) se vede care este rezistenta...0,00 r. :hdgfhgdf. Inainte aveam tot cam 0,1 r.

Posted Image

Edited by marius75

Pina nu te duci cu 115-125Vcc la borne, nu ai facut nimic.

Acea rezistenta de limitare de curent care poate fi intre 680R si 2,2K, la 5W, limiteaza curentul de incarcare al condensatorului neexistind niciun risc decit de supraincalzire a ei.

Apoi poti descarca condensatorul cu un bec clasic de 230V sau pui rezistenta in paralel pe el.