Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Generator autonom 3KW


Postări Recomandate

@omidebulas, ceea ce trebuie sa intelegi este extrem de simplu, nu exista pe planeta asta sistem energetic ( de orice fel ) care sa se poata autosustine in starea de functionare permanenta decat in filmele SF! Orice sistem ( dar absolut oricare ) consuma mai mult decat produce, fizica elementara ( ca sa nu zic a bunului simt ) impune asta, prin urmare nu numai ca dupa un timp se va opri singur in mod inevitabil, dar nici macar nu se pune problema sa ofere energie suplimentara, totul se reduce la notiunea de randament care niciodata in vecii vecilor NU poate fi nici macar 100%, daramite vise SF de peste 100%...

 

Asadar revino cu picioarele pe pamant, este o imensa prostie sa crezi in asa ceva, si dai dovada de o naivitate grava. NU exista free energy, acel sistem lasat suficient timp va descarca complet acumulatorii si se va opri inevitabil, nu poti incalca legile fizicii indiferent cat de inteligent pretinzi a fi, NU EXISTA ASA CEVA!!!!!!!!

Link spre comentariu

Ma gandesc cu groaza la un astfel de posibil viitor... :nerv 

Unul in care naivitatea si nu spiritul analitic, va fi decidentul, unul in care sintagma "crede fara sa cercetezi" va fi universal valabila, unul in care este suficient ca cineva sa pretinda ca poate zbura, ca ceilalti sa-i ridice deja monument...

Link spre comentariu

Eu v-as ruga sa puneti in bagaj tot ce aveti pentru a masura putere , tensiune curent si sa faceti o plimbare pana la acest domn Vali , am fost de 2 ori acolo , generatoarele lui nu stau foarte multa vreme , sigur nu veti avea nimica de pierdut , o plimbare rezolva totul ,.......cu energia din cei 7kw initiali cu un consum de peste 4kw ( 4kw a fost permanent un panou plin de becuri ) si cateva probe de sudura timp de 2 ore fara intrerupere  bateriile erau scurse total, in realitate erau incarcate .

Nu am zis ca este perpetum mobile sau ceva ce ar incalca legile fizici demonstrate pana in prezent dar sigur exista un secret pe care nici eu nu-l cunosc. Nu trebuie sa ma credeti eu am facut o afirmatie la ce am observat . testele si analiza de curent le-am facut cu fluke de la munca cu certificat de calibrare valabil.

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Tinand cont de ceea ce pretinde sistemul masurat ca face, nici nu era nevoie de Fluke.

Sunt convins ca se obtineau fix aceleasi rezultate si daca se utiliza un MAVO...

 

P.S.

Stiti sa estimati corect daca un acumulator este incarcat la capacitatea nominala?

Daca da, explicati-mi va rog si mie cum se procedeaza.

Link spre comentariu

Pai hai sa niste calcule.... are 18 acumulatori auto inseriati se spune. ii prezumam de 55ah. tensiunea pe care o obtine ar fi 18*12.6=226.8v. un consumator de 4 kw, la tensiunea de 226.8v ar trage un curent de 17,63A, (in cc) in doua ore ar consuma cam 35Ah din cei 55 disponibili. fac pariu ca peste inca 3 ore nimic nu mai e in parametrii pe care ii lauda. pot presupune ca acele becuri functioneaza direct in cc, asa am prezumat calculele. daca mai are conversii, pierderi si alte lucruri lumesti ajunge la randamente si mai proaste. Omul stie ca ii tine scula 3 ore, ti-o arata 2 ore si gata, e in parametri, e autonom. si normal sa faca si niste suduri pe-acolo, cu bateria de masina ai de unde trage un curent mare o perioada scurta...

Sau mai bine spus, are stocat in baterii aproximativ 13kwh din care consuma cate 4 in fiecare ora. cate ore credeti ca il tine?

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

curentul de incarcare in gol era la inceputul testului de 1,8 a la intrarea in bateri , in sarcina masurat ajungea pana la 20 a , fluctua in permanenta

 

Curent de incarcare de 20A la un acumulator cu capacitate de 40Ah ???

Link spre comentariu

O ultimă întrebare. Omul vinde ,,minunea,, tehnică sau o folosește doar în scop personal ?   Sau o postează pe YouTube pentru un număr cât de mare de vizualizări, pentru a lua bani de la Google de pe reclame ?  Că așa fac cei cu ,,invenții,, din astea minune, se adună milioane de vizualizări și ei scot bani din reclamele adăugate la postare.....

Link spre comentariu

Da vinde  cu 1, 2 euro pe wat , puteti cumpara dupa ce testati , are mai multe principii din ce zicea dumnealui , gravitational , oscilant , pe balans  si mai zicea cateva dar nu sunt in masura sa dau detali, pentru ca nici nu le-am vazut nici nu stiu cum functioneaza tot sistemul , dar sustin ca functioneaza , mai departe fiecare face ce doreste

Link spre comentariu

Apropo, cât are factura la curent de când folosește bateriile?Cred că a făcut economie semnificativă... incarcandu-le.Aia de 5 w pe care o vreau eu trebuie să fie pe balans, alt principiu nu vreau.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări