Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

SAMSUNG LE20S51BP


Postări Recomandate

Salutare tuturor am un asfel de tv  cu urmatoarea problema , se aprinde se vede imaginea  2 secunde si se stinge neoanele sunetu ramine daca ma uit cu lumina separata se vede imaginea am testat fiecare lampa cu invertor separat si e ok se vede imaginea am scgimbat si condensatorii si polarizati si cei de 10 pic am pus de 22pic la 3kv ma puteti ajuta multumesc post-216365-0-80551400-1459875823_thumb.jpgpost-216365-0-75987700-1459875896_thumb.jpgpost-216365-0-78348600-1459875930_thumb.jpg

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Zile populare

Top autori în acest subiect

Imagini postate

S-ar putea sa  ai neoanele obosite , consum marit , si intra controlerul in protectie . 

Anuleaza protectia Ic-ului din invertor , sa te lamuresti  , Ce Ic ai acolo ??

Link spre comentariu

Probeaza asa . post-175594-0-22733500-1459878974_thumb.jpg

 

monitor.net.ru

 

Nu prea se duc trafurile alea , dar cine stie .

Tv-ul e batran , cred totusi ca-s neoanele obosite .

 

Verifica inainte de a anula protectia  starea trafurilor , tranzistorelor mosfet , sigurante , si ce mai ai pe acolo .

Editat de Vizitator
Link spre comentariu

Daca fiecare lampa sa aprins cu invertorul universal inseamna ca mai au un gram de viata-n ele 

si prin anularea protectiei ar trebui sa mearga . 

 

am incercat dar nu am avut nici un rezultat 

am verificat lampile cu un invertor universal si se aprind 

 

Greu de inteles e cum ai reusit in 4 -5 minute sa anulezi protectia ,daca ai incercat

prin metoda ce am pus-o mai sus .

Ai avut semireglabilul de 10k , dioda ,pe masa de lucru , ai reglat tensiune si ai si scris aici   ??? 

Mai incearca varianta din linkul de mai jos , daca nu merge du-l la service . :95

http://www.academia.edu/9666384/C%C3%B3mo_Inhabilitar_La_Protecci%C3%B3n_En_Circuitos_Inversores_De_TV_s_y_Monitores_LCD_IC_-Circuitos_Integrados_AT1741_Remove_Protection

 

Ce consum asa mare poti  sa ai in protect mode ???

Link spre comentariu

ca sa probeezi doua lampi trebuie sa desfaci ecranul sau sa incepi a masura curentul pe lampi,asta inseamna reparatii profesionale?

pai sunt metode mult mai simple si nici macar nu-ti trebuie aparat de masura sa vezi ce este defect la un tv sau monitor de 20inch

ati trebuie doar o lampa buna intre 15 si 24 inch.

Editat de Sorin Schiriac
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări