Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sursa (SMPS) +/-85V pt amplificator audio,nestabilizata.


Postări Recomandate

@sesebe,ce sa mai inteleg? In postul 19 ai zis ca nu ai nici timp, nici chef sa proiectezi o protectie,si oricum nu pe gratis,desi  nu te invitasem nici pe tine si nici pe altcineva anume sa faci asta.Era o intrebare pentru toti membrii forumului care se pricep mai mult decat mine si dispusi sa participe la acest proiect.De fapt asta e problema mea ,un prag sigur ,precis, la care sa intre protectia in functiune.

Mai tarziu ,in 27 te oferi sa ma ajuti daca am nelamuriri,si pentru asta iti multumesc.

Cum e pana la urma ,pui o mana de ajutor sa facem dracia asta de protectie sau nu? Am osciloscoape digitale cu doua canale ,nu e nicio problema .

Snuberele nu le-am calculat dar o pot face dupa metoda lui @smilex ,din lene le-am copiat din alte scheme  :26 ,oricum mai e pana acolo.nici nu stiu ce finali voi folosi (mos-igbt)

 

@marian,eu zic totusi sa pastrez comparatorul ,nu stiu , am impresia ca e mai usor in reglarea pragului de intrare a protectiei cu el decat fara el.Am facut o sursa in care am folosit protectia fara comparator si a functionat foarte bine ,era cu bipolari ca si finali ,insa era de doar max. 300W. Aici e vorba despre cam 2000W si parca nu prea as face oricum...

 

aici videoclipul 

 

Editat de nel65
Link spre comentariu
  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Daca ai vreo intrebare punctuala te rog sa o adresezi pe privat si daca pot te ajut dar nu pe public pt ca iar se imflameaza spiritele.

 

Acum legat de schema in general, banuiesc ca ai vazut poze cu SMPS-ul lui Leco - ca sa dau numai un exemplu cunoscut aici pe forum.

De ce crezi ca-i o placa asa de mare si cu o schema ce pare asa de complexa daca merge si cu o schema simpla ca cea propusa de tine?

La nivelul asta de puteri nu te joci cu scheme simple si banale pt ca se lasa cu artificii.

In plus zgomotul de comutatie va invada prin radiatie si conductie amplificatorul ce-l alimenteaza si iarasi or sa fie probleme (de alta natura e adevarat dar tot probleme sint).

Rezolvarea cea mai buna este cu un soft switching - sursa rezonanta asa cum a procedat Leco.

Link spre comentariu

Pai ma depaseste cu mult ,oricat as citi ,tot trebuie sa ma lamureasca cineva prin viu grai ,altfel e prea plictisitor si nu are nimeni timp de asta .Asa ca fac si eu ce pot si mai intreb pe altii.

Sursele lui Leco sunt chiar de admirat ,nu poate oricine asa ceva,dar omul a capatat multa experienta de-a lungul timpului si acum le face cu ochii inchisi.Pentru mine asta e ultima sursa de putere.In amplificatorul ce-l am ,si care e pe forum,am deja o sursa smps care merge perfect pana la protectie .Nu am reusit sa o reglez decat pana la cateva sute de wati sau la maxim,vreo 1900w.De scurtcircuit nici nu poate fi vorba sa fac cu ea asa cum am facut cu cea din videoclip.Oricum ,vreau sa o reproiectez pentru ca nu-mi convine dispunerea mosilor pe lungimea placii .Vreau sa-i pun in capul placii ,deci radiatorul lor sa fie pe o latime ,chiar in fata ventilatorului.Asta e motivul pentru care nu vreau sa o  mai modific si prefer sa o fac de la inceput.

Daca am intrebat pe forum despre protectia asta ,nu e bine sa continuam pe privat ,cei ce au citit pana aici raman cu ochii in soare .Poate mai vor si altii sa faca asa ceva ,poate mai vin si alte idei ,cu calm si toleranta ,reusim sa ne intelegem pana la urma si poate iese ceva bun.De-asta vreau sa fie totul scris aici .

 

In final ,proiectul va fi pus aici.

Editat de nel65
Link spre comentariu

Nel65 pai am zis doar ca alegerea iti apartine, nu tin sa te influentez in vreo directie, ci doar sa-ti prezint avantaje si dezavantaje pentru fiecare varianta, si unde este posibil sa simplific fara sa afectez precizia, ca sa te ajut sa alegi ( cred ca poti confirma ca n-am facut decat sa incerc sa ajut ) . Deci comparator ramane:

Posted Image

 

Divizorul R2 cu R3 este optional insa prezenta lui mareste flexibilitatea alegerii raportului trafo curent si a sarcinii sale ( R1 ), in sensul ca poti diviza cum vrei ce ofera sarcina. C3 ar putea lipsi desi eu cred ca ajuta in precizie prin filtrarea varfurilor parazite in combinatie cu R2, valoarea sa ramane la aprecierea ta, as zice cateva sute de pF functie de valoarea aleasa pentru R2, n-au cum sa afecteze timpul de reactie insa filtreaza varfurile parazite si deci previne declansare prematura a protectiei.

 

In functie de pragul SD de la IR2110 este posibil sa fie nevoie la D5 de 2 sau poate chiar 3 diode pentru o amorsare ferma a tiristorului, adica acesta trebuie ca deja sa fie amorsat in momentul cand IR impune off, altfel se intra intr-un ciclu instabil on/off si se lasa cu multa galagie pentru ca IR face off prea devreme si tiristorul nu are timp sa se amorseze, aici o sa incerc eu sa te ajut azi daca am timp, poate dupa-amiaza, cu niste simulari.

 

PS: Cand o sa am timp o sa fac in multisim si o comparatie intre varianta cu comparator si cea cu NPN si vei observa ca diferente semnificative cat priveste precizia, nu sunt, cel putin nu datorate tranzistorului, pe care la randul lui il poti privi ca pe un soi de comparator, cu referinta 0,65, una din diferente fiind faptul ca in timp ce la comparator iti poti alege foarte precis aceasta referinta, la tranzistor nu o poti regla, si nici nu este foarte precisa pentru ca este influentata de mai multi factori ( in cazul de fata in special de temperatura ambientala ), insa prezenta unui semireglabil iti permite sa reglezi declansarea fix acolo unde doresti. Asta nu ca sa te conving sa te razgandesti, ci doar ca o nota explicativa aditionala, fie pentru tine, fie pentru altii interesati de proiect.

 

Sesebe am spus in postarea anterioara, o repet si acum ( pentru ultima oara ), inceteaza sa mai bagi bete printre gard, daca vrei sa ajuti atunci fa-o pe tema data, nu da planurile omului peste cap pentru ca nu-ti place tie simplitatea schemei, sursele lui Leco nu scriu o lege in SMPS ci prezinta o varianta posibila, una mai pro ce-i drept, dar nu singura functionala ( sper sincer ca Leco sa nu inteleaga gresit, ca nu e scopul meu sa-i contest meritele aici ), nu toti dispun de buget de cateva sute de euro pentru asa ceva, si nici de o asemenea experienta practica, deci lasa omul sa incerce ceva cu care se simte confortabil. Prin urmare fie postezi la obiect fie te abtii, si NU este o rugaminte!

Link spre comentariu

Daca ma uit bine ,pe cablaj fac R2 multitura si  scurt 1-2 la comparator ,in felul asta pot sa experimentez ambele variante ,cu comparator sau fara.

Fara sa fac doua placi separate.Ma apuc sa schitez un cablaj la modulul de comanda.

Link spre comentariu

Daca vrei sa ai precizie si repetabilitate a valorii curentului de protectie in timp dar mai ales cu temperatura, poti sa uiti de solutiile simple bazate pe 1-2-3 tranzistori.

Vbe-ul (si gainul) la tranzistori variaza foarte mult cu temperatura si daca utilizezi tranzistori la detectia pragului o sa ai si variatia pragului.

Utilizind un comparator integrat, variatia pragului se va reduce foarte mult putind chiar fi ignorata, deci din punctul meu de vedere comparatorul este singura solutie pt precizie rezonabila.

Editat de sesebe
Link spre comentariu

Citeva sfaturi:

masa la circuitul de redresare+filtrare+atenuare al senzorului de curent este figurata ca fiind comuna cu masa de forta. Nu-i corect, trebuie sa fie complet separata.

 

cele 2 fire prin care va intra semnalul de curent in placa ar fi bine sa fie trecute printr-un mic traf/bobina de mod comun ca asta de exemplu pt a reduce zgomotul de comutatie indus.

 

pt comparator recomand o solutie cu strobare si eliminarea tuturor filtrelor de pe traseu exceptie facand Rx si condesatorul de dupa el dar cu o constanta de integrare de sub 100nsec, si un condesator de 47-100pF direct pe intrarea comparatorului.

Drept comparator recomand asta dar poate fi si altul cu optiuni echivalente.

Pe intrarea de strobe va fi atacat cu un semnal derivat din cele doua semnale de comanda ale MOS-urilor dupa trecerea prin 2 monostabili ce vor genera impulturi de numai 100-250nsec latime pt a stroba zgomorul generat la comutarea celor doi tranzistori dar totusi sa avem un timp de reactie foarte bun si deci filtrari minimale.

Pare sofisticat dar se poate realiza foarte simplu cu doua porti sau exclusiv cu filtru pe o intrare si o poarta sau si apoi semnalul spre cei doi MOS-i sa fie intirziat putin (timpul de tranzitie prin portile ramase disponibile este suficient) pt a se pastra sincronizarea cu strobul de la comparator.

 

Toate aceste "sincronizari" ar fi putut fi evitate prin utilizarea unui integrat mai modern.

Link spre comentariu

Detectia s-a decis ca se va face cu un comparator, prin urmare pragul va fi la fel de precis precum referinta, si este foarte simplu sa se asigure o referinta precisa si stabila termodinamic. Castigul in curent al tranzistorilor din tiristorul simulat este atat de mare la cei propusi de mine incat orice variatie a sa devine irelevanta, nici variatiile Vbe-ului la tranzistorii din tiristor nu sunt relevante, tiristorul o data amorsat, sta asa pana i se opreste alimentarea.

 

PS: Comparator de cateva zeci de lei intr-un proiect cu buget redus cum este asta, este ca si cum ai pune motor de Ferrari pe un Logan, faci tot posibilul sa complici cat mai mult proiectul omului, si astfel sa-l incurci in loc sa-l ajuti... halal ajutor. :95

 

LE: Intrebare pentru oricine citeste:

-Se presupune o semipunte unde dimensionezi un etaj de forta capabil sa suporte 10A continuu, se presupune ca sarcina maxim estimata ar fi la 5A, care este relevanta daca pragul de la care intra protectia este 7,5 sau 8A? Sau daca acesta variaza intre 7 si 8A?

Link spre comentariu

Uite de ce am zis ca prefer recomandari si sfaturi pe privat.

Sint comparatoare cu aceeasi functionalitare la pret de sub 10 ron dar nu am timp acum sa caut.

Oricum era numai o ideie de lucru care se poate implementa si in alt mod.

 

scuze deranjul, nu mai intervin.

Link spre comentariu

Incearca sa inveti sa te adaptezi cerintelor forumului, nu poti impune progresul fortat, acesta trebuie sa vina in mod natural. Tu incerci deseori sa duci totul catre perfectiunea extrema, nu zic ca asta in sine este rau, insa abordarea ta deseori este de asa natura incat irita. Apoi nu toti putem sa ne plimbam pe iahturi de lux, unii mai folosesc si barci mai simple, sau altfel spus nu toti au bugatti veyron, unii mai circula si cu Dacia 1310 ( inca exista ), ambele pot ajunge la destinatie. Sursa mea de laborator V2 de care tu ti-ai batut joc, o folosesc zilnic in fel si chip, NICIODATA nu a cantat, nu a scos absolut nici un alt zgomot decat cel de la ventilator, si niciodata n-a facut altceva decat eu am asteptat de la ea, dar tie nu-ti pasa decat de ceea ce tu consideri ca este bun...

 

Gata offtopicul, deocamdata Nel65 cred ca are material suficient cu care sa lucreze, asa ca astept noutati.

Link spre comentariu

Ideile de mai sus nu sunt de lepadat ,insa proiectul nu e chiar asa de important ca sa se justifice acele ,,fineturi".Sunt convins ca un comparator ieftin si mai bun ca LM393 este LM319 ,are 80ns fata de cele 1300 ns la LM393 sau LM311  care are raspunsul de 200 ns .

 

 

Posted Image
image hosting above 5 mb

 

Daca  folosesc TLP250 in loc de IR2110,pot separa masele complet.

 

 

le

 

cam asa ar fi dispunerea pe placa de baza 

Posted Image
screenshot

Editat de nel65
Link spre comentariu

Sesebe scuzele sunt tardive, chiar ti-ai batut joc de acel proiect al meu si prin asociere mi-ai terfelit probabil iremediabil reputatia pe forum, asa ceva nu se trece usor cu vederea.

 

Nel65 nu am timp acum sa fac ceva calcule insa este posibil sa nu-ti ajunga doar o pereche de mosfeti, asta este pentru moment doar o supozitie, ( una posibil falsa ), cand am timp calculez si revin, deocamdata am lansat-o asa ca ideie. Nu urmaresti o limitare puls cu puls, deci nu-ti mai pierde timpul cu economisirea zecilor de nS, pui niste inductante serie intre redresare si filtrare, iti vor asigura timpul necesar interventiei protectiei, uita-te la sursa lui Maxente cu IR2153, a tras 700W din ea si la ea protectia actioneaza pe alimentarea integratului, un tiristor simulat din asta, descarca 100u cu un curent destul de mic ( sa nu zic foarte mic ), si totusi sursa lui rezista fara probleme la scurt. Nu vad necesitatea separarii galvanice a masei protectiei de masa restului partii de comanda, dar na, ce stiu eu...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări