Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
Guest Heros Heros

Ajutor Amplificator

Recommended Posts

Guest Heros Heros

buna ziua tuturor  am o problema  cu un amplificator uher reference no 1    lam reparat acuma  aproximativ o saptaman   o  fost ars stk-4162 II  ars  acuma problema la el este  nu mai se aude muzica la el  dor  bazaie in difuzor  pentru vo 10 secunde si arde difuzoru ce poate safie  problema filtraju ?? sau??

Dar o siguranta fuzibila n-are si el? Daca il tot lasi sa scoata "bazaitul" ala in difuzor, care de  fapt este curentul continuu pe iesire, o sa arzi si alte piese in amplif. Evident STK-ul este sarma...dar scurtul se poate intinde pana faci cablajul scrum. Inainte de a mai pune alt STK, obligatoriu masurati tranzistorii si rezistentele din apropierea integratului. 

Edited by marius75

Salut!

Alege un alt STK din serie mai "vanjos"...STK 4192II ,de exemplu.

Din cauza cresterii tensiunii de la priza cu vreo10% in ultimii 20-30 de ani (220V~=>240V~),  poate a trecut tensiunea de alimentare peste limita maxima suportata de integrat..

STK4162II estecompatibil pin la pin cu STK4192II , iar cel di urma accepta pana la +/-52Vcc alimentare.

Guest Heros Heros

mai exact unul de 22 lei care a mers  aproximativ 1 min  in fine    condensatoarele dela  filtraj  sunt gata in loc   de  4700uf      acuma 1 are 2100uf si 1  1242uf   ok dar   problema   este ca am un  tranzistor care nu il pot masura nici cum    A144        e un tranzistor mic e exact langa   STK     nui gasesc  nici datasheet   imi poate spune cineva un echivalent   la acel tranzistor

Guest Heros Heros

am rezolvat problema am inlocuit stk4162 cu un stk   4182   si am schimbat condensatoarele de la filtraj si acuma    merge foarte bine  acuma, am lasat amplificatoru aproximativ o ora la volum maxim    nu a mai puscat   multumesc frumos tuturor de sfaturi si de ajutor   si mai am o rugaminte la voi ,     imi poate  spune  cineva un echivalent   pentru    tranzistoarele    2SB1109    si  2SD1609