Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Protectie pentru curent prea mare/mic la priza


Vizitator Cetateanul555

Postări Recomandate

In topic-ul vechi, colegul Cetateanul555 scria ca monitorul cu probleme este un Asus VX24A. Din cate vad pe internet, monitorul respectiv functioneaza cu un alimentator extern, deci sursa nu este integrata in monitor. Prin urmare s-ar putea incerca inlocuirea alimentatorului, macar pentru proba, asa cum a scris si colegul modoran in topic-ul vechi.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Confirm ce au scris colegii mai sus: un întrerupător sau contact, de orice fel ar fi el, care se bâlbâie la deschiderea, decuplarea circuitului, poate umple de "purici" reţeaua, chiar şi la sarcini rezistive.  Am păţit-o cu un termostat care nu era ferm la decuplare, de fiecare dată radio-ul alimentat şi el de la priză îmi anunţa sonor acest lucru (prrrrr.....)  timp de cca 2 secunde !!!   (radio pe FM)

Rezolvarea a fost cu snubber, condensator de 47nF (X2 -obligatoriu, minim 275V) în serie cu rezistenţă de 100 Ohmi 1W, puse în paralel peste contactul buclucaş. Condensatorul poate diferi ca valoare şi îl poţi găsi şi într-o sursă de pc, chiar la intrarea de 230V.

 

Link spre comentariu

In urma cu multi ani,faceam depanare la domiciliul clientului...tv-uri A-N cu 5 integrate , cu sursa fara transformator...reparat o data, sursa de alimentare( a fost dioda redresoare a retelei si rezistenta serie)....peste 3 zile acelasi defect!-reparat,bineinteles, fara bani!....peste inca cateva zile acelasi defect!....

...si am trecut la verificari mai amanuntite la domiciliul clientului....m-am uitat la tabloul electric-in regula!....am verificat priza dubla din care se alimenta tv-ul-in regula!....ca sa constat ca -din respectiva priza -se mai alimenta printr-un prelungitor scurt , un frigider!....am scos tv-ul din priza si am pus o lampa de control-o dulie si un bec!-in respectiva priza...apoi am urmarit conectarea/deconectarea frigiderului in procesul normal de functionare...si am gasit defectul!....la conectarea frigiderului nu erau probleme , in schimb, la deconectare, becul primea un soc scurt de supratensiune!

  A mutat clientul frigiderul la alta priza din alta camera si tv-ul nu a mai avut probleme multi ani de zile...

Concluzia? Toate aparatele electrice care au in constructia lor contacte electrice de tip termostat pot produce in retea socuri de supratensiune in special la deconectare...

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări